paljon unia muutaman viimeisen viikon aikana ja niissä on toistunut lähes aina sama teema. Unessa olen töissä pienemmällä paikkakunnalla ja siellä minun ikäiseni ja tyyppiseni miehen. Unissa on ollut monta kertaa romantiikkaa ja myös yhdessä saunomista. Siitä johtuen olen alkanut kaivata sänkypuuhia. Minulle tuli mieleen että käykö minulle samalla tavalla kuin äidilleni aikoinaan, kun hän muutti etelästä pohjoiseen. Minä en ihan niin kauas halua muuttaa. Muutama sata kilometriä riittää! Ehkä haluttomuus on liittynyt siihen kaikkeen mitä olen viime vuosina joutunut kokemaan. Kun menettää vakituisen työpaikan, menettää samalla turvallisuuden tunteen ja sen lisäksi oli monenlaista häirintää!
Olen nähnyt
4
157
Vastaukset
- Anonyymi
Minä tummatukkainen lyhyt mies en halua enää ikinä ikäistäni naista, joka tykkää työkseen hoitaa lapsia. (Hän on työssään todella huono, en veisi omia lapsia hänelle hoitoon, enkä suosittele sitä kellekään.) Ainoa toive on, että loppuu se kauttarantain kertominen. XD
- Anonyymi
Kun menettää vakituisen työpaikan menettää kaiken. Olin niin valtavan iloinen siitä ajatuksesta, että saisin tehdä parinkymmenen vuoden ajan töitä itselle todella rakkaassa työpaikassa minulle rakkaiden työkaverien kanssa. En ole voinut hyvin sen jälkeen, kun minulle kerrottiin etten saa jatkaa siinä työpaikassa. Siksi en voi koskaan olla missään tekemisissä tehtyyn henkilön kanssa, jonka takia menetin sen työpaikan ja samalla menetin elämäni! Siksi en ole koskaan pystynyt näkemään itseäni samassa tilassa hänen kanssaan! Minulla ei ole hänelle yhtään hyvää sanaa sanottavana!
- Anonyymi
Myös jatkuva pelko yllättävistä eitoivotuista kohtaamisista ylläpitää elimistön stressitason korkeana. Kun sellainen tilanne jatkuu vuosien ja kun siihen lisätään vakituisen työpaikan puuttuminen, mikä aiheuttaa psyykkisen, fyysisen ja taloudellisen tilanteen selvää huononemista, niin eikö ole ymmärrettävää että hyvät tunteet pärjäämisestä ovat hyvin vähissä! Ei sellaisessa kauan jatkuneessa todella huonossa tilanteessa pysty ajattelemaan hyviä asioita kuten parisuhdetta. Tunteet ovat latistuneet ja päivät seuraavat toisiaan samankaltaisina päivästä toiseen. Joskus sellainen ajatus viivähtää mielessä, ettei sellainen elämä tunnu edes elämisen arvoiselta! Uusi ympäristö ja uusi työpaikka tuntuvat kuin pelastukselta lamaannuttavasta yksitoikkoisesta elämästä lähes pelkästään neljän seinän sisällä vietettynä! Ja kun koet taas pärjääväsi, koska sinulla on työpaikka, uusi ympäristö johon tutustua, ihmiset alkavat näyttää kiinnostavilta ja tulee se tunne, että haluat rakastua ja olla rakastettu.
- Anonyymi
Hienoa !
Näet unia, usemmat meistä eivät herätessään muista enää mitään tai eivät näe unia.
😱
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko851907- 431489
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!521092- 751064
- 721023
- 59981
Pitsaa selliiä
Onko uudet pitsat hyviä, kannatteooko käyvä vai suosiollako pittää hilipasta sotkamoon22956- 34920
- 37819
- 38769