alkoholisti isän tytär, voimat on nyt loppu

Anonyymi-ap

Isäni on pelannut ja juonut kaiken., koko oman omaisuutensa ja juominen aiheutti myös eron avovaimosta. Ulosotossa kymmeniä velkoja, joihin haettu velkasaneerausta.

Isäni erosi vuosi sitten ja minä maksoin hänelle kolmen kuukauden vuokravakuuden ja kahden kk:n vuokran. Tein töitä yötä päivää, että sain rahat kasaan muutamassa viikossa. Ajattelin, että sen jälkeen hän pärjää omillaan. Ei pärjännyt....

Se mikä jää eläkkeestä menee kurkusta alas. Jos eläke tulee 1. päivä, viimeistään 5 pv on pyytämässä minulta rahaa. Olen vuoden ostanut hänelle ruuat, tupakat, jo edesmenneen koiran ruuat ja kulut (viime vuonna kun oli siis elossa vielä). Olen kuskannut isää kännisenä pois ravintolasta kotiin tai vienyt baariin. Päivittäin hän pyytää rahaa, rööökiä, kyytiä.

Teen pienipalkkaista hoitotyötä ja olen koko viime vuoden tehnyt keikkaa, jotta rahani riittävät, silti kaikki menee mitä tulee. Hän valittaa ja haukkuu muita tilanteestaan. Kännipäissään tarjoaa muille, jopa kadun narkeille kaljat (minun rahoilla ostetut). Hän valehtelee nykyään kaikesta.

Joka kuukausi vannotan, että nyt hänen pitää pärjätä omillaan ja olen antanut velat anteeksi. Viime vuonna olin lainannut antanut n. 15 000 e rahaa (jota en siis ikinä saa takaisin) sekä maksanut tupakat ja ruuat.

Olen aivan loppu tähän tilanteeseen, jokainen viesti joka häneltä tulee on vaatimus jostain. Olen alkanut vihata häntä ja viestejä. En enää käy hänen luonaan.

Olen siis 43 v. mutta silti aina sorrun antamaan rahaa yms.

Tässä kuussa sama tilanne taas, eilen 7.4 tuli viesti, että rahat loppu, eikä riitä laskuihin ja pitäisi saada tupakkaa yms. Kuulemma ei ole ruokaa ja siskonsa oli jo vähän vienyt.

Pakkohan se on taas auttaa, kun ei voi isää jättää nälkiintymäänkään. Mutta olen niin loppu tähän. Itsellä jää laskuja maksamatta kun makselen hänen elämäänsä. enkä jaksa enää tehdä kahta työtäkään. Onko kohtalotovereita??? Miten te jaksatte?

0

248

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

        Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
        Ikävä
        26
        2504
      2. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

        Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
        Maailman menoa
        57
        2284
      3. Ikuiset kaipaajat

        Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
        Ikävä
        77
        2266
      4. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

        Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
        Maailman menoa
        16
        1979
      5. Kerro kaivattusi etunimi

        Naisille
        Ikävä
        84
        1749
      6. En tiedä ymmärrätkö

        Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
        Ikävä
        7
        1439
      7. Kun ei numeroa

        niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
        Ikävä
        30
        1368
      8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

        Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
        Yrittäjyys
        14
        1244
      9. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

        11 yksikköä paikalla
        Pyhäjärvi
        4
        1063
      10. Se on siinä

        Jami kun vielä loppuu niin Lappajärvellä ei oo yhtään mitään toimintaa.Purkamista piisaa kymmenen vuoden ajalle.Maakunna
        Lappajärvi
        32
        937
      Aihe