Kun ei tunnistets

Minkälaista terapiaa suosittelisitte kun lapsi on lavastettu lapsena hankalaksi ja kaikkien toiminta on ollut sen mukaista? Kun haluaisi tulla kohdatuksi ilman mitään vallitsevia arvoja, normeja ja niiden mukaisia ennakkokäsityksiä. Semmoinen, joka myös tunnistaisi nämä valtavirrat ja niiden mukaiset ”auttajakäsitykset” ja heidän uhrit. Siis yhteisö/ viranomaisvallan kohteena olevasta nyt kyse. Olisikohan joku edes marginaalisuuntaus joka heittäisi pelastusrenkaan?


Hätääntynyt ja yksin.
6191
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Siis LAPSi ON OLLUT LAPSENA hankala.

Äänestä
  • Lavastettu

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Lavastettu

    Älä valehtele

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Lavastettu

    Tiedätköhän itsekään, mistä puhut.

    Äänestä

Anteeksi, jos en ole ymmärtänyt oikein.

Ensimmäiseksi. Oletko kokeillu terapianavigaattoria? Se ei suoraan kerro missä ja mitä terapiaa, mutta antaa jotain osviittaa siitä, että misssä mennään, ja mitkä voisivat olla mahdollisuudet.

https://www.terapianavigaattori.fi/

Toisekseen Terapia ei pysty "korvaamaan" joitain laspuudessa koettuja vääryyksiä. Sillä haetaan enempi sellaisia selviytymismekanismeja, joilla pärjää nykypäivässä kunkin historiasta huolimatta.

Tässä muutama yleinen terapiamuoto

Kognitiivinen terapia (CBT) – keskittyy ajattelutapojen muuttamiseen ja haitallisten uskomusten tunnistamiseen.

Psykodynaaminen terapia – tutkii menneisyyden kokemuksia ja alitajuisia vaikutuksia nykyiseen elämään.

Humanistinen terapia – korostaa yksilön kasvua, itseymmärrystä ja henkilökohtaista potentiaalia.

Ratkaisukeskeinen terapia – keskittyy ongelmanratkaisuun ja tulevaisuuteen, ei menneisyyden käsittelyyn.

Eksistentiaalinen terapia – auttaa pohtimaan elämän merkitystä, tarkoitusta ja henkilökohtaisia arvoja.

Skeematerapia – auttaa muuttamaan syvälle juurtuneita ajatus- ja käyttäytymismalleja.

EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing) – erityisesti trauman hoitoon kehitetty menetelmä.

Viimeiseksi. Omaisten yhdistys Finfami tiedostaa jonkinverran lapsiomaisten asemaa, ja sieltä voi löytyä vertaisia tai toimintaa ihmisille, jotka ovat lapsena olleet mielenterveyskuntoutujan negatiivisessa vaikutuspiirissä.

https://finfami.fi/

Toivottavasti näistä on jotain apua.

Äänestä

Jos " on ollut " jotain ongelmaa, niin ennakkokäsityksistä pääsee eroon sillä tavalla, että saa ongelmat hoidettua pois, ja osoittamaan, ettei ongelmia enää ole.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Minkälaista terapiaa suosittelisitte kun lapsi on lavastettu lapsena hankalaksi ja kaikkien toiminta on ollut sen mukaista? Kun haluaisi tulla kohdatuksi ilman mitään vallitsevia arvoja, normeja ja niiden mukaisia ennakkokäsityksiä. Semmoinen, joka myös tunnistaisi nämä valtavirrat ja niiden mukaiset ”auttajakäsitykset” ja heidän uhrit. Siis yhteisö/ viranomaisvallan kohteena olevasta nyt kyse. Olisikohan joku edes marginaalisuuntaus joka heittäisi pelastusrenkaan?


Hätääntynyt ja yksin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu