Aggressiivinen partamonni

monni

Minun ongelmani on aggressiivinen partamonni. Se ajattaa miekkapyrstöä ja taistelukalaa aina välillä. Kaikki kalat ovat olleet samassa akvaariossa siitä asti kun ne ostin (noin vuoden).
Mitä monnille pitäisi tehdä jotta se rauhottuisi? Monni on ilmeisesti naaras kun sillä ei ole partaa. Akvaarion koko on 60 litraa.
Ongelma ilmeni muutama kuukausi sitten. Kaloilla ei ainakaan vielä ole ilmennyt mitään ruhjeita. Voiko tämä olla pelkkää oman reviirin puolustamista?

4

572

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Gabe_

      Partamonnia ei saa laittaa alle 100 litraiseen ja muutenkin sinulla on kovan ja pehmeän veden kaloja sekaisin! Otappa selvää perusasioista ja anna se monnisi isompaan altaaseen.

      • monni

        Ensinnäkin monni, tetrat ja taistelukala ovat pehmeän veden kaloja ja miekkapyrstöt ovat syntyneet pehmeässä vedessä ja pärjäävät mainiosti samassa altaassa!


    • Timppa

      Partis vaan huolehtii omasta reviiristään. Ei siinä sen kummempaa. Mitä pienempi akva, sitä enemmän selkkauksia syntyy. Meillä on partis-uros Siivo 120l altaassa ja se pitää tiukasti osan pohjasta omana reviirinään ja ajaa paikalle sattuvat albiino- ja kirjomonniset pois parilla napakalla hännänheilautuksella.

    • Hei halloota!!!

      Akvaario on aivan liian pieni! Monneista tulee agressiivisia liian pienissä akvaarioissa!!!! Järki käteen ja isompi akva!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      36
      2111
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      59
      1915
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1865
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      377
      1592
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1591
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1414
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      179
      1038
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      937
    9. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      859
    10. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      63
      823
    Aihe