Kannattaisiko silloin äänestää aluevaltuustovaaleissa hallituspuolueita?
Jos haluat kehittää julkista terveydenhuoltoa, niin kannattaisiko äänestää muita puolueita?
Äänestämättä jättäminen ollee hiljainen hyväksyntä.
Haluatko yksityistää terveyspalvelut
6
125
Vastaukset
- Anonyymi
Kuntasektorilla palveluita on toteutettavissa kustannustehokkaasti toisin kuin voittoa tavoittelevalla sektorilla joka myös hinnoittelee palvelut voittoa tavoitellen toisin kuin kunnallinen sektori jonka tarkoitus on tuottaa palveluita ei voittoa.
Tosin Purra puhuu palveluiden tuottavuuden parantamisesta ,rahoituksen parantamisena,mutta täytyy muistaa että palvelut ei tuota mitään ,niitä tarjotaan ihmisille valtiollisesti kansanterveydellisitä lähtökohdista, eikä ne siten ole kunnallisesti toteutettuna liiketoimintaa vaan toimintaa jolla taataan perutuslaillisiin perusoikeuksiin kuuluva terveyden huolto. Kunnallinen ja yksityinen terveydenhuolto ei ole siis keskenään rinnastettavissa olevaa toimintaa, eikä yksityisellä terveydenhuololla ole korvattavissa kunnallista kustannustehokkaasti.- Anonyymi
Päivystystapauksissa julkisen terveydenhuollon apua ja toimivuutta.
Yksityinen ei sitä korvaa. Siksi julkinen terveydenhuollosta kannattaa pitää huolto.
Orpo ymmärtää tämän, jos saisi sairaskohtauksen. Julkinen ambulanssi vie julkiseen sairaalaan leikkaukseen. Siinä ei yksityiselle aikaa seuraavalle päivälle soitella.
- Anonyymi
Myöskin kunnallisen ja erityis sairaan hoidon kiinteä hoito yhteys on potilaan hoitojatkumon kannata oleellista ja se ei toimi jos palveluketju katkeaa ja sehän katkeaa kun osa hoidosta suoritetaan satunnaisesti perushoidon piirissä yksityisellä. Tuo on selkeä haitta ,paljon puhutulle omalääkäri mallille.
- Anonyymi
”Jopa huvittava hahmo”!
Orpo Onnettoman hallituksen puolueiden johtajat just niin heikkoja kunta- ja aluevaalikysymyksissäkin kuin valtion politiikassa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011160258.html - Anonyymi
Orpolais-purralainen jengi väkisin romuttamassa koko julkista sotea ja ennen kaikkea julkista terveyden- ja vanhustenhoitoa
ja
ohjaamassa verovarojamme jättiläismäisiä voittoja takoville yksityisille terveysjäteille.
En taatusti äänestä kaikista parhaiden toimeentulevien etuja ajavaa orpolais-purralaista ideologiaa sunnuntain vaaleissa.
Eduskuntavaaleissa minut petettiin, mutta toista keryaa en polkase samaan valheelliseen populismiin. - Anonyymi
Eikös se jo nähty mitä tuo Kokoomuksen yksityistämis halu tuo tullessaan. Monoa tuli terveydenhoitoalan ihmisille ja het kohta jatku työvoimapula puheet terveyden hoitajista ja sen siliän tuen Satonen pyyhälsi ulkomaille halpatyövoiman perään kalatelemaan terveyden hoitajia. Luulisi hoitsujenkin heräävän näissä vaaleissa ,mikäli haluavat pitää työpaikoitaan kiinni ja vielä ansaita elantonsa työällään. Nuo pitää kyllä huolen että liikoja ei tulla makselemaan. Mitä muuta varten luulette niiden vaihtavan työvoimaa halvempaan?
https://www.hs.fi/helsinki/art-2000010864831.html
https://www.kt.fi/uutiset-ja-tiedotteet/2024/hyvinvointialueilla-vakava-pula-laakäreista-ja-sosiaalityontekijoista
https://yle.fi/a/74-20136139
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061