On ne autoilija erikoisia

Anonyymi-ap

Otetaan tienpätkä, jonne liitytään sivutieltä ja suoraan ajavilla on etuajo-oikeus ja tielle tulevilla väistämis velvollisuus.
Tiehen liittyy myös risteys, jolla pyöräilijät ja jalankulkijat liikkuvat ja ylittävät tien.
Jos tulen autolla kyseiseen risteykseen ja lähestyn risteystä ja lähtisin sitä ylittämään, kun autoja saapuu, niin autot eivät hidastaisi, että pääsisin tielle, vaan huudattaisivat torvea.
Kun tulen polkupyörällä, hidastan ja pysähdyn ennen autotietä odottamaan sopivaa väliä ylittää tie, ettei autoja tule, niin osa autoista alkaa hidastamaan ja pysähtyvät vaikka selvästi näkevät, että odotan.
Miksi autoilijat noin reagoivat, kun eivät samaa tee auton osalta.
Samasta suunnasta saman tien ylitä, jonka autolla ylittäisin, mutta autoiljoiden suhtautuminen muuttuu vihamieliseksi, jos tulen autolla samalle tielle.
Jos autoilijat suhtautuisivat samalla tavalla tielle tulevaan autoon, niin he hidastaisiva ja päästäisivät auton ylitse.
Lisäksi, minulla on väistämis velvollisuus tuossa risteyksessä pyöräilijänä, vain jalankulkijalla on risteyksessä oikeus ylittää tie ja autojen tulee väistää, kuten aina suojatiellä.

6

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mistä näitä käsittämättömiä sepustuksia tulee?

    • Anonyymi

      Auton kuljettajista moni olettaa osaamattoman pyöräilijän kuitenkin ajavan alle, joten parempi varautua siihen nopeuttaan vähentämällä.

      Törmäyksessä pyöräilijän kanssa auton konepelti voi mennä ruttuun, ja verta roiskua tuulilasille, joka on sitten ikävä puhdistaa. Saattaa poliisikin tulla tutkimaan paikalle, koska henkilövahingoissa ovat yleensä virkaintoisia.

      • Anonyymi

        Totta on, että osaamattomia pitää huomioida liikenteessä. Jotkut ovat sellaisia ja heidän päälle ei saa ajaa, vaikka he mokaavatkin.

        Autoilijoilla voidaan olettaa olevan osaamista, koska ovat asian suhteen kouluttautuneet, eli autokoulun käyneet.


    • Anonyymi

      En saanut oikein tolkkua aloittajan tilanteesta, mutta yksi tositapahtuma on jäänyt mieleen vuosien takaa.
      Eli pyöräilijä ajoi kadulla kuten kuuluukin eikä jalkakäytävällä.
      Jumalaton huuto oli pyöräilijällä kun oikealta tulevat eivät antaneet hänelle tietä, no eihän heidän kuulunukkaan antaa koska pyöräilijä oli ajoneuvo joka tuli tasa-arvoiseen risteykseen vasemmalta.
      Hän olisi voinut jalkautua ja taluttaa pyörän suojatietä pitkin jolloin hän olisi saanut jalankulkijan statuksen.

    • Anonyymi

      Tuosta risteyksestä en tiedä, mutta autoilijat tulevat herkästi kolmion takaa pyöräilijöiden eteen ja sitten taas hidastavat samanarvoisessa risteyksessä pyöräilijän nähdessään, vaikka heillä on etuajo-oikeus. Autoilijat, orientoitukaa. orientoituminen
      substantiivi
      prosessi, jossa ihminen tai eläin oppii tunnistamaan ympäristönsä ja sijoittamaan itsensä siihen.

    • Anonyymi

      Penis.

      -SiivAri

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksköhän mä oon tuolla

      Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup
      Ikävä
      32
      4461
    2. Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt

      Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko
      Ikävä
      25
      2365
    3. Aamu on aina iltaa viisaampi.

      Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
      Ikävä
      14
      2357
    4. Ihana on nähdä edes ohimennen

      Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su
      Ikävä
      51
      2118
    5. ymmärrätkö miksi minua sattui?

      Vinkki, jätit tekemättä jotain.
      Ikävä
      32
      1677
    6. Saattaisimme olla yhdessä

      Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla
      Ikävä
      32
      1471
    7. Se meidän sydänyhteys

      Oli ihanaa. Oltiin samankaltaisia sieluja ja tunnettiin voimakasta vetovoimaa ja yhteenkuuluvuutta. Voisiko se löytyä vi
      Ikävä
      73
      1466
    8. Vanhemmalle naiselle

      Juhannussauna on lämpiämässä. 🌿🥵💦
      Ikävä
      66
      1274
    9. Epäiletkö että kaivattusi

      On tai on ollut ihastunut sinuun?
      Ikävä
      82
      1231
    10. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      40
      1104
    Aihe