Tasapainohäiriö

Anonyymi-ap

Hei vain. Onko kellään teistä kokemusta tasapainohäiriöstä tai sen hoitamisesta? Minun oireihiini kuuluu mm:
-tunne siitä, että kävellessä maa joustaa jalkojen alla
-vajoamisen tunne, jos seisoo paikallaan (se jalka, jossa painopisteeni on, vajoaa)
On myös paljon jumeja niskassa ja hartioissa, mutta venyttely tai hieronta ei ole vaikuttanut yllämainittuun mitenkään. Olen ollut eri lääkäreillä nyt 5 kertaa, mutta kukaan ei ole löytänyt mitään. Ei kyllä ole myöskään tehty muuta, kuin kaikki perustutkimukset, joissa ilmeisesti on pyritty sulkemaan vakavat sairaudet pois. Erittäin ikävältä tämä silti tuntuu ja on tuntunut nyt 2 vuotta. Lähete neurologille hylättiin, mutta en pysty jatkamaan normaalia elämää ennen kuin tiedän edes mistä on kyse.
T: 20v mies

2

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mulla tullut samaa. Tuota ei ilmene esim reippaan kävelylenkin jälkeen jossa tulee vähän hiki. Eli lääke saattaa olla ihan vaan liikunta.

    • Anonyymi

      Usein niskasta johtuvia juttuja , kannattaa käydä fysioterapeutilla heillä on paljon tietoa juuri näistä asioista. Itselläni esiintyy myös sellaista kummallista huimausta kun on istunut vähän aikaa ja nousee ylös niin tulee tunne kun seisois veneessä joka keinuu hieman . Olen saanut verryttely ohjelman vaivaan ja se auttaa , kun vaan muistaa tehdä sen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      22
      4764
    2. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      20
      3865
    3. Seiska: Anne Kukkohovi myy pikkuhousujaan ja antaa penisarvioita

      Melko hupaisaa: https://www.seiska.fi/vain-seiskassa/ex-huippumalli-anne-kukkohovin-amerikan-valloitus-vastatuulessa-myy
      Maailman menoa
      408
      2514
    4. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      27
      2271
    5. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      34
      2084
    6. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      239
      1979
    7. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      1908
    8. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      15
      1778
    9. En ole koskaan kokenut

      Ennen mitään tällaista rakastumista. Tiedän että kaipaan sinua varmaan loppu elämän. Toivottavasti ei tarvitsisi vain ka
      Ikävä
      19
      1527
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      12
      1441
    Aihe