Estari:
"On hyvä, että Ekhva ostaa yksityiseltä puolelta ympärivuorokautisen hoivan paikkoja, koska jonossa on 170 vanhusta ja yksityisen puolen paikat ovat selvitysten mukaan 20–30% halvempia kuin itse toteutettuna. Parempaa palvelua pienemmin kustannuksin! Edellisen hallituksen säätämä mitoitus 0,7 johti 3000 paikan sulkemiseen. Jonossa on vielä 2000 vanhusta, yksityisellä on avoimia paikkoja 5000, joihin vanhuksia ei päästetä ideologisista syistä."
Honkaharjussa vaipoissa makuuttaminen ei ole halpaa sekään.
Edellisen hallituksen jäsenet puhuvat myös hoitotakuusta. Säätivät sellaisen. Eihän sellainen hoida mitään. Lääkärin tarve on nyt, eikä joku eräpäivä. Hoitotakuun säätäminen räjäytti alihankintakustannukset pilviin.
Pitäisi vähän miettiä, eikä roiskia.
Ilman rahaa ei ole palveluita.
Velaksi ei voi elää.
Totuus vanhusten hoivapaikoista
3
155
Vastaukset
- Anonyymi
Vanhukset ja sairaat on hoidettava ja jos hallituksesta ei rahaa löydy niin sitten on otettava velkaa. Hoitamatta ei voi jättää vaikka kokoomus ja persut sitä kovasti yrittävät. Näyttää sitä rahaa löytyvän Petteri orpolta Turun tunnin rataan ja moneen muuhun turhakkeeseen.
- Anonyymi
Vasemmistolla on pohjaton rahasäkki siirtolaisille.
- Anonyymi
Kokkarin paras hokema että velaksi ei voi elää. Niin kokkarin mielestä vanhukset voi tunkea mihin vaan koska ei oo rahaa ja ei voi ottaa velkaa. Hein persukaverit taas hokee et menkää töihin. No mites ku se vanhuksen hoitopaikka pannaan kii ku velakso ei voi elää. Nää pöhköt pyörittää samaa mahdottomuitta.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 723113
- 602854
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322405- 802236
- 602053
- 952016
- 121606
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171577Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil301420Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?351408