masentunut vai ei..

mistä sen tietää, että olenko masentunut. poikani on 3kk. varmasti yksi maailman helpoimmista lapsista. nauraa, syö hyvin, öisin herää kuitenkin aika usein (3h välein). mieheni on viisi päivää viikossa töissä jonka jälkeen vielä iltasin kahvitellaan kaverien kanssa, käydään salilla tms. äitiys on ihanaa ja mikään ei ole kauniimpaa kun oman lapsen hymy. mieheni kanssa kaikki on todella hyvin. seksi maistuu ja yhdessä on edelleen aina kiva olla. jaksan käydä harrastamassa kaverien kanssa. päivisin luuditaan sillon tällöin kauppoja tms. mietin tässä vaan että onko tämä vaan väsymystä yöllisten heräilyjen johdosta vai oikeesti jotain masennusta..? kertokaahan nyt.
6683
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

jos olisit masentunut,ei mikään ole enää hyvin,ei lapsi,ei kiinnosta liikkua missään,ainakaan seksi ei kiinosta..on vaan koko ajan paha olla.

uskoisin että väsymystä.sopikaa miehen kanssa univuorot viikonloppuisin,toinen la toinen su.

itselläni oli niin uninen vauva että annoin isän laiskoitella liki koko äitiysloman,itse nukuin vauvan kanssa päiväunia. vasta kun lapsi oli n.puolivuotias halusin univuorot ja kun menin itse töihin varsinkin.eipä meinannut tulla sopimuksesta mitään kun miehen työ kuulemma rankempaa kuin minulla..vielä nykyään välillä kädenvääntöä mutta pysyn tiukkana..minä lapsen kanssa leikin ja ruokin ja vaihdan vaipat kun isä lukee tai katsoo telkkaria,liikkuu vain pyynnöstä. tässä olisi jo aihetta masennukseen,mutta en usko..

koita siis levätä ja huolehtia omasta vapaa-ajastasi.kyllä se siitä.

Äänestä
  • kiitos hyvästä ja ainoasta vastauksesta. viikonloppuisin saankin usein nukkua ja ihan miehen aloitteesta. hän herää lapsen kanssa viikonloppuisin öisin ainakin toisena yönä vaikka hänelläkin on pitkiä ja raskaita päiviä töissä. joo, en mä masentunut ole :) väsynyt vaan. kyllä tämä tästä. tiedän että joskus varmaan vielä näitä (kirottuja/kamalia) yöheräämisiäkin kaipaa. ihanaa kesää sinulle ja sinne myös voimia!

    Äänestä

  • meiju kirjoitti:

    kiitos hyvästä ja ainoasta vastauksesta. viikonloppuisin saankin usein nukkua ja ihan miehen aloitteesta. hän herää lapsen kanssa viikonloppuisin öisin ainakin toisena yönä vaikka hänelläkin on pitkiä ja raskaita päiviä töissä. joo, en mä masentunut ole :) väsynyt vaan. kyllä tämä tästä. tiedän että joskus varmaan vielä näitä (kirottuja/kamalia) yöheräämisiäkin kaipaa. ihanaa kesää sinulle ja sinne myös voimia!

    ja muista iloita ihanasta lapsestasi! ajan myötä tilanne tasaantuu mutta kyllä ne muksut väsyttää vielä isompanakin.. nimim. uhmaikäisen väsyttämä..;)

    Äänestä

On ihan normaalia tuntea itsensä väsyneeksi ja vähän uupuneeksi pienen lapsen kanssa! Kyllä se voimille kuitenkin ottaa vaikka olisikin miten helppo lapsi tahansa. Varsinkin yöheräämiset, vaikkei vauva varsinaisesti edes valvottaisi.
Muista, että ne hormonitkin myllertää ja saa olon joskus aika "oudoksi". Itse ainakin saatan itkeskellä ja tuntea oloni todella kummalliseksi monesti, mutta helpottaa kun tiedän kokemuksesta että se menee ohi ja toinen päivä on taas paljon parempi vaikka toinen päivä olisi miten surkea ja huono. Jos olisit todella masentunut, et paljon jaksaisi / huvittaisi käydä harrastuksissa, etkä jaksaisi iloita juuri mistään.

Äänestä

Itselläni on kans vähän päälle 3kk:n ikäinen tytär.
Lapsi on ollut helppo,mutta välillä ollut pahoja maha kipuja ja siinä on hyssytelty koko päivä.
Herää 2-3 kertaa syömään öisin ja nukun itsekkin kohtuu hyvin ja silti olen todella väsynyt välillä.
Ehkä johtuu siitäkin,kun lapsi on esikoinen,ei ollut minkään näkösiä mielikuvia millasta lapsen kans tulee olemaan,vauva todellakin viä äidin ajan,ensin tarvii miettiä ja ajatella lapsen tarpeet ja sitten vasta omat.
Miehelläni on 3vuoro työ ja varsinkin nuo iltavuoro viikot on väsyttäviä,mies osallistuu aina kuitenkin lapsen hoitoon,kun kotona on.
Hyvä mieli tulee kuitenkin,kun näen tuon pienokaisen pienen hymyn,silloin jaksaa itekkin taas paremmin. =)

Äänestä
  • kyllä oman lapsen hymy, olipa se sitten keskellä yötä rättiväsyneenä tai missä tahansa saa hyvälle tuulelle. minun mieheni vaan päivät töissä (tosissaan en sitä ollenkaan edes ole ajatellut että jospa olisikin vuorotyöläinen niinkun minä itse olin niin kuinka rankkaa sillon olisi) ja kun tulee töistä niin aina jaksaa pikkuisen kanssa olla ja minä saan vähän omaa aikaa. jaksamista sinne ja ihanaa kesää.. vielä on kesää jäljellä -JA PALJON :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


meiju kirjoitti:

mistä sen tietää, että olenko masentunut. poikani on 3kk. varmasti yksi maailman helpoimmista lapsista. nauraa, syö hyvin, öisin herää kuitenkin aika usein (3h välein). mieheni on viisi päivää viikossa töissä jonka jälkeen vielä iltasin kahvitellaan kaverien kanssa, käydään salilla tms. äitiys on ihanaa ja mikään ei ole kauniimpaa kun oman lapsen hymy. mieheni kanssa kaikki on todella hyvin. seksi maistuu ja yhdessä on edelleen aina kiva olla. jaksan käydä harrastamassa kaverien kanssa. päivisin luuditaan sillon tällöin kauppoja tms. mietin tässä vaan että onko tämä vaan väsymystä yöllisten heräilyjen johdosta vai oikeesti jotain masennusta..? kertokaahan nyt.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu