Kuuma kesä ....

Anonyymi-ap

Että se ei päästä irti, ei sitte millään.
Kun aurinko paistaa, valaisee ja lämmittää yhä useampia palasia lopputalven ja kevään päivistä , varoittaa se mua: täältä tullaan. Taas tullaan. Ja sä missaat sen taas!

Tulee taas näkyviin se mun ja uuden sun ekan kesän törmäys jonka missasin. Kohtalokkaalla tavalla. Tai siin mitää kohtaloksta ollu. Jänistystä. Kohtalokasta siksi että siinä opin välttelemään sua loppuun asti.

Ja sekin oli aurinkoinen päivä, jota kulutin "kalastamalla". Näin sun pyöräilevän ja uskoin ettet ole huomannut mua. Oli minuutti aikaa mennä törmäyspaikalle ja heittää "koukku" sun farkkushortseihin kii.
Olin ajoissa, näin kun hiekka pölähteli polkupyöräsi hitaasti pyörivien renkaiden alla. Istuit kiltisti satulassa, vaikka oli vähän ylämäkeä.

Tähtäsin shortseihisi ...

Pääkopasta kuului sanat "call it back". Järki se siellä peruutteli. Olihan se turhaa sadan metrin päästä yrittää. Jänis oli jättänyt matkan kesken ja valinnut asemapaikan, joka kelpasi vain silminnäkijälle.
Ehkä jänis jäi silloin kiinni siltäkin etäisyydeltä, ehkä ei.. ei siitä koskaan puhuttu.

2

167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kala, jänis ...
      vai lintu ?

    • Anonyymi

      Miss Farkku Suomi?

      Mitä se on, ajelee farmariautolla kahtasataa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      121
      2779
    2. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      87
      2451
    3. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      65
      1890
    4. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      176
      1830
    5. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      56
      1817
    6. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      158
      1596
    7. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      46
      1586
    8. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      123
      1403
    9. Jokainen suomalainen on velvollinen puolustamaan Suomea

      Kaikilla Suomen kansalaisilla on maanpuolustusvelvollisuus eli velvollisuus osallistua Suomen puolustamiseen. Miesten m
      NATO
      399
      1337
    10. Paraneeko ilmapiiri nyt?

      Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket
      Hyrynsalmi
      28
      1289
    Aihe