Seuraan paljon politiikkaa ynnä muuta.
Nyt Trumpin tullit ja tariffit aiheuttivat levottomuutta. Huolestuin maailman tilanteesta.
Yksi hullu ukko kaataa koko maailman talousjärjestelmän. Pelkäsin lamaa ja talouskaaosta. Veljeni myös seurasi pörssiuutisia televisiosta ja mietti sijoittamista. Ne on vähän levottomia, kun ne vauhkoaa taloudesta.
No sitten helpotti, kun tuli tuo tauko 90 päiväksi tulleihin. Asiat rauhottuivat. Rentouduin huomattavasti.
Koko juttu olikin vain pörssien manipulointia, jotta Trump saa isot rahat.
Mutta ei ole kivaa tämmöinen.
●●●●●●
Lisäksi vaalit kiihdyttää. Persut ja Orpo valehtelee maanisesti ja Purra on ihan kierroksilla. Pohdin sekoaako vaalituloksesta. Ja riehuu ym.
Persut levittää vihaa köyhiä kohtaan. Samoin netissä on paljon Venäjän tai persujen trolleja, mitkä haukkuu kaikkia vassareiksi.
Maailman meno kiusaa ja ahdistaa
3
451
Vastaukset
- Anonyymi
Sanon aina, että ei kannata ottaa " kierroksia " sellaisista asioista, joille ei itse voi mitään, joihin ei voi itse vaikuttaa. Pääsee paljon helpommalla, ainakin henkisesti.
- Anonyymi
Itse seurasin jopa liiankin paljon tv: sion ja netin uutistarjontaa. Olen vähentänyt sitä aika tavalla. Pää ei ylikuormitu, eikä stressaannu niin paljon. Katselen mieluummin luontoa, sen heräämistä ja ihmeitä.
Trumpista vielä sen verran. Että olen aika lailla varma, että hänestä tullaan vielä kuulemaan paljon. Ei nämä tempaukset tähän tule jäämään. Trumpin ajatus: America first on tainnut olla ennemminkin Trump first... Ainakin hänen yrityksensä rikastui ja bisnekset menestyivät markkinoiden kaaoksen seurauksena. Hei,
Laitan tähän vinkiksi, kuinka huolehtia mielenterveydestä kriisin aikaan: 14 vinkkiä, artikkelin:
https://mieli.fi/artikkelit/kuinka-huolehtia-mielenterveydesta-kriisin-aikaan-14-vinkkia/
Keskustelu ammattilaisen tai vertaisen kanssa voi helpottaa ja tuoda uusia näkökulmia. Tässä vinkkejä tahoista, joihin voi olla yhteydessä matalalla kynnyksellä ja anonyymisti.
- Tukinet.net - Tukipisteesi netissä https://tukinet.net/
Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy esimerkiksi MIELI Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/
Lisäksi ma ja to klo 15-21 ja ti ja ke klo 15-19 on aikuisten kahdenkeskinen MIELI Kriisichat, jossa voi jutella päivystäjän kanssa mistä tahansa mielessä olevasta huolesta tai hankalasta elämäntilanteesta.
Tukinetissä on myös monenlaisia ryhmächattejä ja keskusteluryhmiä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.
Tukinetin kaikki palvelut saa käyttöönsä rekisteröitymällä palveluun anonyymisti. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin rekisteröitymistä.
Keskusteluapua kriisissä on mahdollista saada matalalla kynnyksellä myös:
- MIELI Kriisipuhelin
Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin MIELI Kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.
Ystävällisin terveisin
MIELI Kriisikeskus Helsinki/Kata
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....508680Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.3026550- 596452
Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?995887Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k465613Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️524924Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem2294264Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan
Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe44011- 1523756
Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes
Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!413317