Seuraan paljon politiikkaa ynnä muuta.
Nyt Trumpin tullit ja tariffit aiheuttivat levottomuutta. Huolestuin maailman tilanteesta.
Yksi hullu ukko kaataa koko maailman talousjärjestelmän. Pelkäsin lamaa ja talouskaaosta. Veljeni myös seurasi pörssiuutisia televisiosta ja mietti sijoittamista. Ne on vähän levottomia, kun ne vauhkoaa taloudesta.
No sitten helpotti, kun tuli tuo tauko 90 päiväksi tulleihin. Asiat rauhottuivat. Rentouduin huomattavasti.
Koko juttu olikin vain pörssien manipulointia, jotta Trump saa isot rahat.
Mutta ei ole kivaa tämmöinen.
●●●●●●
Lisäksi vaalit kiihdyttää. Persut ja Orpo valehtelee maanisesti ja Purra on ihan kierroksilla. Pohdin sekoaako vaalituloksesta. Ja riehuu ym.
Persut levittää vihaa köyhiä kohtaan. Samoin netissä on paljon Venäjän tai persujen trolleja, mitkä haukkuu kaikkia vassareiksi.
Maailman meno kiusaa ja ahdistaa
3
518
Vastaukset
- Anonyymi
Sanon aina, että ei kannata ottaa " kierroksia " sellaisista asioista, joille ei itse voi mitään, joihin ei voi itse vaikuttaa. Pääsee paljon helpommalla, ainakin henkisesti.
- Anonyymi
Itse seurasin jopa liiankin paljon tv: sion ja netin uutistarjontaa. Olen vähentänyt sitä aika tavalla. Pää ei ylikuormitu, eikä stressaannu niin paljon. Katselen mieluummin luontoa, sen heräämistä ja ihmeitä.
Trumpista vielä sen verran. Että olen aika lailla varma, että hänestä tullaan vielä kuulemaan paljon. Ei nämä tempaukset tähän tule jäämään. Trumpin ajatus: America first on tainnut olla ennemminkin Trump first... Ainakin hänen yrityksensä rikastui ja bisnekset menestyivät markkinoiden kaaoksen seurauksena. Hei,
Laitan tähän vinkiksi, kuinka huolehtia mielenterveydestä kriisin aikaan: 14 vinkkiä, artikkelin:
https://mieli.fi/artikkelit/kuinka-huolehtia-mielenterveydesta-kriisin-aikaan-14-vinkkia/
Keskustelu ammattilaisen tai vertaisen kanssa voi helpottaa ja tuoda uusia näkökulmia. Tässä vinkkejä tahoista, joihin voi olla yhteydessä matalalla kynnyksellä ja anonyymisti.
- Tukinet.net - Tukipisteesi netissä https://tukinet.net/
Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy esimerkiksi MIELI Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/
Lisäksi ma ja to klo 15-21 ja ti ja ke klo 15-19 on aikuisten kahdenkeskinen MIELI Kriisichat, jossa voi jutella päivystäjän kanssa mistä tahansa mielessä olevasta huolesta tai hankalasta elämäntilanteesta.
Tukinetissä on myös monenlaisia ryhmächattejä ja keskusteluryhmiä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.
Tukinetin kaikki palvelut saa käyttöönsä rekisteröitymällä palveluun anonyymisti. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin rekisteröitymistä.
Keskusteluapua kriisissä on mahdollista saada matalalla kynnyksellä myös:
- MIELI Kriisipuhelin
Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin MIELI Kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.
Ystävällisin terveisin
MIELI Kriisikeskus Helsinki/Kata
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1397648KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4237091Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei693623Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521383256Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092784Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään442318- 1261926
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231793Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv261566Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821457