Sivuaineista

Mistä ihmeestä sen tietää heti, että mitä olisi hyvä ottaa sivuaineiksi. Mulla ei ole niin hajuakaan siitä. Onko ihan tyhmää valita vaan sellaista, jossa selviää helpoimmalla eli paljon kirjatenttejä?
5757
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

ota nämä:

- naistutkimus
- folkloristiikka
- taidehistoria
- arabian kieli

kaikista vähintään 15 ov = varma työllistyminen!

Äänestä

Valitse sellaisia sivuaineita, jotka tukevat pääainettasi. Ei kannata ottaa ottaa sivuaineeksi ihan mitä sattuu, koska siitä ei välttämättä ole mitään hyötyä. Ei myöskään kannata ottaa sellaista sivuainetta, joka on hyvin lähellä oman pääaineen kanssa. Esim. jos lukee jotain historiaa, niin ei kannata valita sivuaineeksi jotain muuta historiaa vaan esim. opettajan opinnot. Kysymykseen olisi helpompi vastata yksilöllisemmin, jos kertoisit pääaineesi. Mutta valinta on kuitenkin jokaisen itse tehtävä ja mielellään oman kiinnostuksen mukaan, sen mukaan mitä "isona" haluaa tehdä ja millä elättää itsensä.

Äänestä

1. opintovuoden syksyllä kaikkien omaa kiinnostustasi ja pääainettasi lähellä olevien oppiaineiden peruskursseille. Neuvo: käytä 1. vuosi siihen mikä KIINNOSTAA, ryhdy sen jälkeen miettimään, mitä on PAKKO TEHDÄ tutkintoasi varten ja lopuksi sitä, mitä TODELLA HALUAT opiskella.

Äänestä
  • Eikös siinä tule aikamoinen tenttiruuhka, jos kovinkin monta peruskurssia alkaa suorittamaan kerralla? Nykyään, kun on ne 4 periodiakin, niin melko tiivistä tulisi olemaan.

    Äänestä

  • ???? kirjoitti:

    Eikös siinä tule aikamoinen tenttiruuhka, jos kovinkin monta peruskurssia alkaa suorittamaan kerralla? Nykyään, kun on ne 4 periodiakin, niin melko tiivistä tulisi olemaan.

    hiukan pelisilmää.. Peruskursseista (ainakin Jns ja Tre yo) järjestetään uusintoja, uusinnan uusintoja ja joskus vielä triplauusintoja jos on tarvis. Lisäksi ainakin 2 kertaa vuodessa on laitosten rästitenttipäiviä, jolloin voi tenttiä suoritusmerkintää vaille jääneitä kursseja.

    Yleensä perusopintojen kurssien kanssa ei kannata ottaa paineita. Lukiosta vasta valmistuneita usein jännittää, millainen taso tulee tenteissä olemaan. Ole huoleti, jos olet normaalin valinnan kautta päässyt opiskelupaikkaasi, sinulla ei tule asioiden oppimisessa olemaan MITÄÄN vaikeuksia, päinvastoin usein tuntuu siltä, että kun kiinnostavat aineet/asiat ovat (toivottavasti) kyseessä, vaatimustaso lukion jälkeen tuntuu jopa laskevan. Riippuu, mitä aineita opiskelee, mutta välillä tuntuu ainakin humanististen ja yht.tieteellisten oppiaineiden olevan perusopintotasolla sen verran helppoja, että jos luennoilla on istunut korvat auki, ei tenttiin tarvitse paljoakaan kertailla. Ainoastaan oikeustieteellisten oppiaineiden opiskelussa on täytynyt vaivautua jonkin verran "pänttäämään" ennen tenttiä. Myöskään kokemukseni joistakin mat. luonnont. aineista osoittavat sen, että tenteistä ei todellakaan kannata ottaa stressiä minkäänlaista. Tenttisumaa tulee vain, jos on useampia tenttejä samalla kellonlyömällä (näinkin on käynyt), mutta muuten ei hirveästi ole ollut ongelmia. Lisäksi ajan mittaan tentteihin vastatessa kehittyy ns. sorminäppäryys, eli vastaustekniikka muotoutuu nopeaksi, lyhyeksi ja ytimekkääksi, niin että paras täkäläinen suoritus yhdessä hum. tiedekunnan kirjatentissä (aikaa n. 4 tuntia) on hyvän ystäväni tekemä: 5 tenttiä, 11 opintoviikkoa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


????? kirjoitti:

Mistä ihmeestä sen tietää heti, että mitä olisi hyvä ottaa sivuaineiksi. Mulla ei ole niin hajuakaan siitä. Onko ihan tyhmää valita vaan sellaista, jossa selviää helpoimmalla eli paljon kirjatenttejä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu