Yksi perusasia on myös unohtunut, näkyy unohtuneen erityisesti näiltä "tutkijoilta" ja "tieteilijöiltä".
Lestadiolaisuus ei ole lahko kuten helluntailaisuus tai Jehovan todistajat. Lestadiolaisuus on Suomen evankelisluterilaisen kirkon piirissä toimiva herätysliike. Vanhoillislestadiolaisuus taas on yksi tämän herätysliikeen suuntaus.
Ihan tällaisisten faktojen tarkistuksesta voisi aloittaa silloin kun lähtee "tutkijana" esittelemään lestadiolaisuutta tällä palstalla.
Lestadiolaisuus ei ole lahko kuten helluntailaisuus tai Jehovan todistajat. Lestadiolaisuus on Suomen evankelisluterilaisen kirkon piirissä toimiva herätysliike. Vanhoillislestadiolaisuus taas on yksi tämän herätysliikeen suuntaus.
Ihan tällaisisten faktojen tarkistuksesta voisi aloittaa silloin kun lähtee "tutkijana" esittelemään lestadiolaisuutta tällä palstalla.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Kukaan oikea tutkija ei kirjoita tutkimastaan asiasta alatyylillä, vaikka ei itse pitäisikään itselleen sopivana tutkimusaiheensa arvomaailmaa. Se nikki saa olla vaikka mikä, kun alkeistietokin asiasta on nolla.
Laestadiolaisuus on mafia.
Helluntaiseurakunnat ei ole lahko Raamatun mukaan.
Vanhoillislestadiolaiset yhdistykset täyttävät Raamatun mukaan useimpia lahkon tunnusmerkkejä.
Jehovan todistajat on lahko Raamatun mukaan.
VL-liike ei ole herätysliike vaan LAHKO!
ensinnäkin pitää huomata, että lestadiolaisuutta ja sen lukuisia haaroja, luterilaisuutta kaikkine herätysliikkeineen, helluntailaisuutta tai vaikkapa jehovantodistajia ei mainita Raamatussa, eikä yhtäkään niistä tarkoiteta kirkkona siinä mielessä kuin kirkko ensimmäisten vuosisatojen aikana kehittyi opillisesti. Kristinopin mukaan koskaan ei olisi edes pitänyt olla esim. lestadiolaisia tai luterilaisia, vaan heidän olisi pitänyt tunnustaa kirkon oppia. Kirkko on aina yksi ja jakaantumaton, eikä siihen määritelmään nämä hajanaisuutta lisäävät ryhmät sovi.
Kaikki nämä ryhmät ovat kehtelleet omia oppejaan ja hylänneet kirkon opetusta, niitä voi kutsua lahkoiksi tai lahkojen suunniksi, mutta yhtä kaikki ne ovat jokainen harhaoppeja.
Todistaa APT: 2 luvussa, helluntaina seurakunta syntyi = Helluntaiseurakunta.
Se seurakunta ei tarkoita helluntailaisuuden nimellä kulkevaa lahkoa, eihän sillä ole ikääkään kuin rippeet kirkon iästä. Helluntain tapahtuma liittyvät kirkon syntyyn.
Lukee, KIRKKO ?
Lahko on mielestäni sellainen, joka omii pelastuksen itselleen, "jos eroat olet kadotuksen oma", sekä korottaa jotkut käyttäytymismallit liian korkealle, kuten syntyvyyden säännöstely, verensyönti, henkikaste ja kaste yleensäkkin.
VL:t tuomitsee kaikki muut vääräoppisiksi ja kadotukseen paitsi itsensä. Tällainen oppi ja ryhmä on lahko. Muut liikkeet jehvalaisia lukuunottamatta eivät tee samoin.
Koko ev lut kirkko on myös lahko siinä mielessä, että se hyväksyy sisällään vl-lahkon. Ja onhan ev lut irtautunut katolisesta omaksi eri seurakseen.
Miksi Jumalan Sanan kuulminen seuroissa ei esim. riitä merkinnäksi riparikortiin oikeaksi Jumalan Sanan kuulemiseksi? Seurojen jälkeen on mentävä vielä kirkkoon kuuntelemaan Jumalan Sanaa joka hyväksytään ja vain näin pääsee ripille.
Miksi vl-uskovaisille on oma rippikoulu vaikka kuitenkin samaa ev.lut.kirkkoa edustaa? Kuitenkin vl-uskovainenkin saa hyväksyttävät merkinnät vain oikeissa tilaisuuksissa, seuroissa kuultu Jumalan Sana ei kelpaa. Miksi näin? Eikös tämä vaikuta jo lahkolaisuudelta, koska kuitenkaan ei hyväksytä oikeaksi?
Erilaisista kristillisistä ja pakanallisista liikkeistä taitaa lestadiolaisuus olla juutalaisuuden eri muotojen ohella ainut, jonka herättelyä (katulähetystä tms) en ole tavannut.
Tulisipa joskus lestadiolainenkin soittelemaan ovikelloani!
Veitpä sanat suustani, veli/sisar hyvä!
Jotenkin minusta tuntuu, että vl on nukutusliike: aina samat seurapuheet ja laulut.