Jaa´a? Saas nähdä miten porvariyhteistyö etenee nyt kun Kokoomus kirii kepun rinnalle, ja mahdollisesti ohikin? Uskoisin etteivät kepulaiset arvosta "porvariyhteistyötä" enää niin korkealle, kun kannatuslukemat ovat lähes tasoissa. Kun lukemat olivat 25-18% kepulle, kokoomusta kannatti pitää varaventtiilinä.
Kepulaiset joutunevat vannomaan punamulta-yhteistyön nimiin viimeistään presidentinvaalien toisella kierroksella. Niinistön taakse linnoittautuminen nimittäin merkitsisi pitkää oppositiokautta. Voi se tulla, vaikkei Halosen taakse linnoittautuisikaan.
Kepulaiset joutunevat vannomaan punamulta-yhteistyön nimiin viimeistään presidentinvaalien toisella kierroksella. Niinistön taakse linnoittautuminen nimittäin merkitsisi pitkää oppositiokautta. Voi se tulla, vaikkei Halosen taakse linnoittautuisikaan.
Vastaukset 7
Vanhimmat
koska äänestäjissä,jo niin paljon pieni ja keskituloisia,ettei niitä ääniä rikkaille uhrata.
5.5.2005 HS-gallup:
”Jos vastakkain olisivat Halonen ja Vanhanen, Kokoomuksen kannattajista 49% äänestäisi Halosta ja 46% Vanhasta.
Jos taas vastakkain olisivat Halonen ja Niinistö, kepun kannattajista 59% äänestäisi Halosta ja vain 35% Niinistöä.”
jos vastakkain olisi Halonen ja Berlusconi, niin Halonen ei tuntisi mitään, ja Berlusconi saisi vanhaan tapaan tyytyä savusilakan tuoksahteluun...
heheheheheeeeeee
...kuusi vuotta sitten ratkaisu syntyi kokoomusvahvoilla alueilla.
Heti ensimmäisestä kierroksesta lähtien.
Kansan Uutiset saattoikin vaalin ratkettua kehua:
"Ilman valistuneiden porvareiden kannatusta Halonen ei olisi voittanut"
Suomeen ei pitkään aikaan tule porvarihallitusta. Sillä on niin kolkko kaiku ihmisten korvissa. Sana "porvarihallitus" symboloi 90-luvun alun lamaa koska porvarihallituksen niskaan kaatui kaikki paska minkä demarit olivat huonolla politiikallaan aiheuttaneet 80-luvun lopussa. Sit Lipponen kehtaa jauhaa sellaista soopaa, että demarit vetivät Suomen lamasta.
Suomi on todella omituinen maa. Täällä muodostetaan mitä omituisimpia hallituskoalitioita. Se on aivan satavarma, että jos demarit nousevat eduskuntavaaleissa suurimmaksi niin kepu lentää oppositioon ja sinipuna tulee takaisin.
10% suurituloisista jaetaan optioiden kautta kaikki,muiden90% tuloja vain päivä päivältä pienennetään,niin kuin on nähty.Ei vetele enään.Kusetus on tullut tiensä päähän.Ei tavallinen kansa ruokapalkalla rupea raatamaan.
Ennen porvarihallitusta oli tosiaan sinipuna vallassa, ja Holkeri pääministerinä. "Minä juon nyt kahvia, syökää silakoita".
Se on totta, ettei Suomessa tiedä millaiselle koalitiolle äänensä antaa kopissa. Siitä tilanteesta olisi päästävä ja siirryttävä reilusti kaksipuoluesysteemin suuntaan. Esim alle seitsemän prosentin puolueita ei kannattaisi lainkaan päästää parlamenttiin, siitä olisi hyvä lähteä. Se että kepu saadaan oppositioon ja kuivatettua, on Isänmaan etu.