Ulkopolitiikan veteraanilta kylmä arvio Donald Trumpista: "Sodan riski kasvaa"

Anonyymi-ap

"“Ilmeisesti ei riitä, että Yhdysvallat hallitsee suurinta osaa läntisestä pallonpuoliskosta; Trump haluaa myös omistaa sen. Vaikka kaikki odottivat sekasortoa, harvat odottivat röyhkeää imperialismia”, Joschka Fischer sanoo."

https://www.uusisuomi.fi/uutiset/ulkopolitiikan-veteraanilta-kylma-arvio-donald-trumpista-sodan-riski-kasvaa/4ac2479d-7ddb-484a-97e2-6deef55b9159

"Eurooppalaisen ulkopolitiikan veteraani, Saksan entinen ulkoministeri ja varaliittokanslerina Gerhard Schröderin kaudella toiminut Joschka Fischer varoittaa, että Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin äkkikäänteet näkyvät muuallakin kuin kauppapolitiikassa.

“Trump on myös tyrmäämässä Yhdysvaltain pitkäaikaisia​​ liittoutumia, eikä vähiten Natoa ja sen edustamia turvallisuustakuita. Helmikuun lopulla hän nöyryytti Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyitä julkisesti. Sittemmin Yhdysvaltain tuki Ukrainalle on käytännössä päättynyt, ja Venäjän presidentti Vladimir Putin on saanut vahvemman neuvottelukäden kuin hänellä on ollut vuosiin. Trump ei ole yrittänyt peitellä sitä tosiasiaa, että hänen sympatiansa ovat Venäjällä eivätkä Ukrainassa”, hän kirjoittaa analyysissään Project Syndicatessa
.
Fischer muistuttaa myös Trumpin uhkauksesta ottaa Gaza Yhdysvaltain hallintaan, karkottaa sen väestö muihin arabivaltioihin ja muuttaa alue lomakohteeksi. Lisäksi Yhdysvaltain presidentti puhuu edelleen Kanadan, Grönlannin ja Panaman kanavan “haltuun ottamisesta”.

“Ilmeisesti ei riitä, että Yhdysvallat hallitsee suurinta osaa läntisestä pallonpuoliskosta; Trump haluaa myös omistaa sen. Vaikka kaikki odottivat sekasortoa, harvat odottivat röyhkeää imperialismia”, Fischer huomauttaa.

“Trump haluaa maailman, jossa kourallinen globaaleja suurvaltoja kilpailee – tarvittaessa kiivaasti – resursseista, raaka-aineista ja vaikutusalueista”, hän jatkaa.

Fischerin mukaan kaikkein olennaisin kysymys juuri nyt on, mitä tällainen politiikka tekee Yhdysvalloille.

“Trumpin politiikka, sekä koti- että ulkomailla, näyttää yhä enemmän olevan suunnattu Amerikan heikentämiseen – tai jopa sen tuhoamiseen”, hän vastaa.

Fischer analysoi, että ottamalla etäisyyttä liittolaisiinsa erityisesti Euroopassa, Yhdysvallat tuhoaa yhden suurvalta-asemansa pääpilareista. Hän muistuttaa sotilaallisten liittoutumien ja kauppasuhteiden muodostaneen vertaansa vailla olleen geopoliittisen kehyksen, joka toimi vuosikymmeniä Yhdysvaltain vallan ja vaikutusvallan lisääjänä.

Entä kuka hyötyy Trumpin politiikasta? Joschka Fischerin mukaan Kiina ja Venäjä.

“Voimme jo nyt sanoa, että entiseen kansainväliseen järjestykseen ei ole paluuta. Trump on tuhonnut luottamuksen Yhdysvaltoihin ainakin sukupolven ajaksi. Amerikkalaiset sitoumukset eivät ole enää uskottavia. Maan instituutiot murenevat silmiemme edessä. Sodan riski kasvaa kilpailevien suurvaltojen vahvistaessa asemiaan.”"

Mitäs sanovat palstan trumpistit ja putinistit? Onko vihreä Joschka Fischer väärässä? Putinin hyödylliset idiootit kokoontuvat Italiassa.

"J. D. Vance tulee Eurooppaan ensi viikolla – Italia ja Vatikaani kutsuu

Yhdysvaltain varapresidentti J. D. Vance matkustaa Eurooppaan ensi viikolla. Eurooppalaisia jatkuvasti sättivän Vancen olisi tarkoitus vierailla Italiassa ja Vatikaanissa."

https://yle.fi/a/74-20155693

Kummalla puolella Keskusta seisoo? EU:n vaiko näiden EU:n tuhoamiseen pyrkivien joukossa? Vanha Varsovan liiton löyhkä lemuaa. Vahvistuva Eurooppa ja EU on uhka Trumpille sekä Putinille.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Olit niin lähellä

        Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa
        Ikävä
        56
        2929
      2. Vaskikello osaa asiakaspalvelun

        Uskaltaako vaskikellolla asioida enää vai tuleeko turpaan, jos sinne menee? Täytyypä jatkossa hoitaa kaikki asiointi abc
        Pyhäjärvi
        63
        1982
      3. Kun me näemme taas

        Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen
        Ikävä
        16
        1892
      4. Elokapinan mielenosoitussarja alkaa

        Varma kesän merkki on, kun planeetastamme huolestuneet ihmiset alkavat pitää tilaisuuksia muistuttaakseen ihmisiä siitä,
        Maailman menoa
        415
        1733
      5. Eipäs sitten ryypätä kesälomalla

        Työnantaja voi antaa potkut, vaikka olisi ryypännyt 2-4 viikkoa sitten. Vaikka olenkin raivoraitis, niin en kannata tuo
        Maailman menoa
        139
        1534
      6. Oletko mielikuvasi kaivatusta muuttunut

        Lähiaikoina? Jos, mihin suuntaan? Miten ja miksi?
        Ikävä
        108
        1086
      7. Pysyä yhdessä vai ei

        En tiedä, ollaan asuttu samassa asunnossa kohta joku 5 vuotta. Olisi sanomista vähän kaikesta mutta eniten itseä ottaa p
        Parisuhde
        83
        1043
      8. Marinin hallitus onnistui työllisyystoimissa

        https://www.kauppalehti.fi/uutiset/marinin-hallitus-saavutti-tavoitteensa-merkittava-onnistuminen-tyollisyydessa-tuore-m
        Maailman menoa
        234
        948
      9. Tänään oli

        Noiiiiin 🤏 vähällä ettei tapahtunut jotain mieletöntä. Valitettavasti olosuhteet esti. Odota hetki vielä 😘
        Ikävä
        33
        887
      10. En halua sua enää

        joten ihan turhaan tulet "esiintymään" mun näkö- ja kuulopiiriin. Ärsyttää vain kun omat tekemiset häiriintyy, kun en ha
        Ikävä
        37
        708
      Aihe