"“Ilmeisesti ei riitä, että Yhdysvallat hallitsee suurinta osaa läntisestä pallonpuoliskosta; Trump haluaa myös omistaa sen. Vaikka kaikki odottivat sekasortoa, harvat odottivat röyhkeää imperialismia”, Joschka Fischer sanoo."
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/ulkopolitiikan-veteraanilta-kylma-arvio-donald-trumpista-sodan-riski-kasvaa/4ac2479d-7ddb-484a-97e2-6deef55b9159
"Eurooppalaisen ulkopolitiikan veteraani, Saksan entinen ulkoministeri ja varaliittokanslerina Gerhard Schröderin kaudella toiminut Joschka Fischer varoittaa, että Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin äkkikäänteet näkyvät muuallakin kuin kauppapolitiikassa.
“Trump on myös tyrmäämässä Yhdysvaltain pitkäaikaisia liittoutumia, eikä vähiten Natoa ja sen edustamia turvallisuustakuita. Helmikuun lopulla hän nöyryytti Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyitä julkisesti. Sittemmin Yhdysvaltain tuki Ukrainalle on käytännössä päättynyt, ja Venäjän presidentti Vladimir Putin on saanut vahvemman neuvottelukäden kuin hänellä on ollut vuosiin. Trump ei ole yrittänyt peitellä sitä tosiasiaa, että hänen sympatiansa ovat Venäjällä eivätkä Ukrainassa”, hän kirjoittaa analyysissään Project Syndicatessa
.
Fischer muistuttaa myös Trumpin uhkauksesta ottaa Gaza Yhdysvaltain hallintaan, karkottaa sen väestö muihin arabivaltioihin ja muuttaa alue lomakohteeksi. Lisäksi Yhdysvaltain presidentti puhuu edelleen Kanadan, Grönlannin ja Panaman kanavan “haltuun ottamisesta”.
“Ilmeisesti ei riitä, että Yhdysvallat hallitsee suurinta osaa läntisestä pallonpuoliskosta; Trump haluaa myös omistaa sen. Vaikka kaikki odottivat sekasortoa, harvat odottivat röyhkeää imperialismia”, Fischer huomauttaa.
“Trump haluaa maailman, jossa kourallinen globaaleja suurvaltoja kilpailee – tarvittaessa kiivaasti – resursseista, raaka-aineista ja vaikutusalueista”, hän jatkaa.
Fischerin mukaan kaikkein olennaisin kysymys juuri nyt on, mitä tällainen politiikka tekee Yhdysvalloille.
“Trumpin politiikka, sekä koti- että ulkomailla, näyttää yhä enemmän olevan suunnattu Amerikan heikentämiseen – tai jopa sen tuhoamiseen”, hän vastaa.
Fischer analysoi, että ottamalla etäisyyttä liittolaisiinsa erityisesti Euroopassa, Yhdysvallat tuhoaa yhden suurvalta-asemansa pääpilareista. Hän muistuttaa sotilaallisten liittoutumien ja kauppasuhteiden muodostaneen vertaansa vailla olleen geopoliittisen kehyksen, joka toimi vuosikymmeniä Yhdysvaltain vallan ja vaikutusvallan lisääjänä.
Entä kuka hyötyy Trumpin politiikasta? Joschka Fischerin mukaan Kiina ja Venäjä.
“Voimme jo nyt sanoa, että entiseen kansainväliseen järjestykseen ei ole paluuta. Trump on tuhonnut luottamuksen Yhdysvaltoihin ainakin sukupolven ajaksi. Amerikkalaiset sitoumukset eivät ole enää uskottavia. Maan instituutiot murenevat silmiemme edessä. Sodan riski kasvaa kilpailevien suurvaltojen vahvistaessa asemiaan.”"
Mitäs sanovat palstan trumpistit ja putinistit? Onko vihreä Joschka Fischer väärässä? Putinin hyödylliset idiootit kokoontuvat Italiassa.
"J. D. Vance tulee Eurooppaan ensi viikolla – Italia ja Vatikaani kutsuu
Yhdysvaltain varapresidentti J. D. Vance matkustaa Eurooppaan ensi viikolla. Eurooppalaisia jatkuvasti sättivän Vancen olisi tarkoitus vierailla Italiassa ja Vatikaanissa."
https://yle.fi/a/74-20155693
Kummalla puolella Keskusta seisoo? EU:n vaiko näiden EU:n tuhoamiseen pyrkivien joukossa? Vanha Varsovan liiton löyhkä lemuaa. Vahvistuva Eurooppa ja EU on uhka Trumpille sekä Putinille.
Ulkopolitiikan veteraanilta kylmä arvio Donald Trumpista: "Sodan riski kasvaa"
Anonyymi-ap
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ajattelen sinua nyt
Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu755914Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin
Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti275277Yritys Kannus
Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett213098- 1822558
Työkyvyttömienkin on jatkossa haettava työtä
Riikalla ja Petterillä on hyviä uutisia Suomen työttömille: ”Toimeentulotuen uudistus velvoittaa työttömäksi ilmoittaut2232329- 192176
- 1031541
Elokapinan mielenosoitussarja alkaa
Varma kesän merkki on, kun planeetastamme huolestuneet ihmiset alkavat pitää tilaisuuksia muistuttaakseen ihmisiä siitä,3471412- 751313
Harmi, se on
Mutta mä tulkitsen asian sitten niin. Olen yrittänyt, oman osani tehnyt, ja saa olla mun puolesta nyt loppuun käsitelty171206