Palkalla ei tarvitse tulla toimeen. Palkkaorjuus on kauhukuva hallitsemattoman sosioekonomisen väkivallan aiheuttamasta riistosta, jossa henkilön vapautta rajoittaa toimeentuloriippuvuus palkasta, jolla ei tule toimeen. Palkkaorjuus on myös äärimmäinen versio paikallisesta sopimisesta.
Aki Kangasharjun mielestä pienimmät palkat voisivat olla nykyistä pienempiä ja julkisen sektorin tulee tukea pienipalkkaisten toimeentuloa.
https://www.iltalehti.fi/talous/a/0a74cd38-3f05-43ea-ad7b-a086d6f5e6d2
Palkkaorjuus
7
150
Vastaukset
- Anonyymi
Tuet pitää olla läpinäkyviä.
On kaikille väärin, jos osa saa enemmän palkkaa kuin minkä arvoinen hänen työnsä on. Jos tekee vähän töitä tai huonosti tuottavaa työtä, ei elä niin leveästi kuin haluaa eikä siellä, missä haluaa.
Se pitää hyväksyä.
Hyväpalkkainenkaan ei voi omalla palkallaan elää isossa kämpässä Helsingin keskustassa. Olisi väärinm, jos joku, joka tekee vähemmän eläisi hänen kustannuksellaan paremmin.
Oikeudenmukaisuutta!- Anonyymi
Esim. valtiolla on palkkataulukot. Jokainen, joka tekee saman vaativuusluokan tasoista työtä, saa samaa palkkaa. Sitten on päälle henkilökohtainen osa, jolla paremmin/tehokkaammin työskentelevä saa nostettua omaan palkkaansa. Olisiko kaikkialla sitten syytä olla tämänlainen palkkajärjestelmä?
- Anonyymi
Kyse oli aloituksessa kuitenkin palkasta, ei tuista tai tukien/etuuksien saamisesta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Esim. valtiolla on palkkataulukot. Jokainen, joka tekee saman vaativuusluokan tasoista työtä, saa samaa palkkaa. Sitten on päälle henkilökohtainen osa, jolla paremmin/tehokkaammin työskentelevä saa nostettua omaan palkkaansa. Olisiko kaikkialla sitten syytä olla tämänlainen palkkajärjestelmä?
Ei ole mitään syytä siihen, miksi yksityisen puolen palkkoja pitäisi määrätä ulkopuolelta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ole mitään syytä siihen, miksi yksityisen puolen palkkoja pitäisi määrätä ulkopuolelta.
Ei ole, mutta ilmeisesti toivotaan läpinäkyvyyttä, eli kaikkien palkat julkiseksi. Näin tietää, saako joku samaa tai parempaa palkkaa tekemällä vähemmän kuin itse. Sellaista kai 2025-04-15 15:41:12 kirjoittaja peräänkuuluttaa.
- Anonyymi
Palkalla pitää ihmisen pystyä tulemaan toimeen. Jos ihminen saa niin pientä palkkaa, ettei sillä pärjää ja hän joutuu hakemaan palkan jatkeeksi tukia, niin veronmaksajien maksamia rahoja käytetään. Silloin veronmaksajat osallistuvat yrityksen palkanmaksuun. Se sopii ihan varmasti yritykselle, mutta valtion ja kansan kannalta se on huono asia, että yhteiskunnan rahoja palaa tuollaiseen.
Kyse on usein myös siitä, että yritys on ahne. Hyvä voittotulos ei ole tarpeeksi hyvä. Palkat alas, että voitot paranevat entisestään. Moni yritys luopuisi varmasti kaikista työntekijöistä, jos se vain olisi mahdollista. Silloin palkkakulut olisivat kaikkein pienimmät ja voitot optimaaliset. - Anonyymi
On vahingollista ajatella Suomalaisten etua ensin SDP joten pää kiini nyt ja tyytykää siihen mitä puolue sanoo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu1812517Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2221398Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus821242Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e391159- 761146
Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1331065Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin11972Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze116890Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät78780Kostan sulle vielä sen älyttömän julkisen nöyryytyksen
Onneksi on lentokentällä kavereita... Kosto tulee olemaan muuten korkojen kanssa.24749