– Onko kokoomuksen puheenjohtaja, pääministeri Petteri Orpon ylimielisyydellä mitään rajaa? Tuppurainen kysyy X:ssä.
Hänen mielestään kansalaiset lähettivät vaaleissa harvinaisen selkeän vastalauseen hallituksen politiikalle.
– Tulos paljasti sen, että entisestä sivistysporvareiden puolueesta on tullut entistäkin oikeistolaisempi.
Sdp:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen kritisoi Orpoa
19
205
Vastaukset
- Anonyymi
Tämä on totta, sillä Orpon politiikka lähenee äärivasemmiston sanelupolitiikkaa, joka on osittain verrattavissa harvainvaltaan ja diktatuuriin.
Ehkä hän on kuunnellut liikaa äärioikeistolaista hallituskumppaniaan?- Anonyymi
Missä maailmassa Orpo oikein elää, kun ei tiedä mitä hän oikein on päättänyt?
Sama juttu Purran kanssa, joka sai eduskuntavaaleissa valehtelemalla suuren äänisaaliin, mutta syyttää vasemmistoa valehtelusta. Ihme kyllä Keskustaa ei juurikaan syytä, sillä onko hänellä tarkoitus päästä sen kanssa vaaliliittoon? - Anonyymi
Orpon hallituksen teot pelkkää kansan kyykyttämistä ja rikkaille pokkurointia. Ei jatkoon.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Missä maailmassa Orpo oikein elää, kun ei tiedä mitä hän oikein on päättänyt?
Sama juttu Purran kanssa, joka sai eduskuntavaaleissa valehtelemalla suuren äänisaaliin, mutta syyttää vasemmistoa valehtelusta. Ihme kyllä Keskustaa ei juurikaan syytä, sillä onko hänellä tarkoitus päästä sen kanssa vaaliliittoon?Orpon sanelupolitiikka on vienyt sen hallituskumppanilta äänestäjät, jotka nyt näkevät perussuomalaisten politiikan ansiot, eli vasemmistovihan ja duunreiden kyykyttämisen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Orpon hallituksen teot pelkkää kansan kyykyttämistä ja rikkaille pokkurointia. Ei jatkoon.
Kyllähän se niin on että jos täällä joku kyykyttää jotakin, niin se vihervasemmisto demarit ym. Esim. No lintdmanni on yksi joka hyötyy tästä rikkaudesta ja suomi köyhä kärsii eikö apina sitä tajua, tajuatko kuin teitä kustiin silmään äänestämään demareita ym. vihervasemmistoa, jokainen niistä petti koska niitten olisi pitänyt ottaa kunta virka itselleen mutta eivät ottaneet. Miksikö koska kuvittelevat olevansa jo "ministereitä" mielikuvitus maailmassaan. Niin kyllä se oli mariinin hallitus joka duunaria kyykytti totaalisesti!! Ei ole rahaa hoitajille ja matuthan nekin rahat sai ja ym. elätit!!
Anonyymi kirjoitti:
Orpon hallituksen teot pelkkää kansan kyykyttämistä ja rikkaille pokkurointia. Ei jatkoon.
Et liene koskaan huomannut sitäkään, että sillä vasemmiston ohjelmalla ei tulla koskaan pääsemään eteenpäin, koska ei synny pääomaa vaan se jaetaan muualle vastikkeetta!
Jotta riittää pulassa olevilla on saatava lisää tuottavaa yritystoimintaa maahamme. Se ei onnistu vasemmiston tavoin vaan vaatii hieman erilaista toimintaa. On vähennettävä verotusta sieltä mistä sitä pääomaa voi koostua lisää. Vain uusi pääoma voi meidät pelastaa sillä ilman sitä, kuten olemme tässä pari vuosikymmentä huomanneet ei juurikaan synny uutta tuottavaa yritystoimintaa! Kun on tuhlailtu vuosikymmeniä niin korjaus ei käy kuukausissa vaan vuosissa jos ei vuosikymmenessä tai yli. Muutoin moni kärsisi liikaa, on saatava aikaa sopeutumiseen siihen, ettei enää saakaan rahaa ilmaiseksi vaan se pitää ansaita!- Anonyymi
YXKAXEX kirjoitti:
Et liene koskaan huomannut sitäkään, että sillä vasemmiston ohjelmalla ei tulla koskaan pääsemään eteenpäin, koska ei synny pääomaa vaan se jaetaan muualle vastikkeetta!
Jotta riittää pulassa olevilla on saatava lisää tuottavaa yritystoimintaa maahamme. Se ei onnistu vasemmiston tavoin vaan vaatii hieman erilaista toimintaa. On vähennettävä verotusta sieltä mistä sitä pääomaa voi koostua lisää. Vain uusi pääoma voi meidät pelastaa sillä ilman sitä, kuten olemme tässä pari vuosikymmentä huomanneet ei juurikaan synny uutta tuottavaa yritystoimintaa! Kun on tuhlailtu vuosikymmeniä niin korjaus ei käy kuukausissa vaan vuosissa jos ei vuosikymmenessä tai yli. Muutoin moni kärsisi liikaa, on saatava aikaa sopeutumiseen siihen, ettei enää saakaan rahaa ilmaiseksi vaan se pitää ansaita!Et ehkä itse ymmärrä mutta juuri itse moitit Kokoomuksen politiikka.
Tutustu Kokoomuksen ja Suomen historiaan.
- Anonyymi
Tytti Tuppuraisella ei ole varaa kritisoida sen enempää Orpoa kuin ketään muutakaan ylimielisyydestä. Voiko kansanedustaja enää ylimielisemi olla kuin on ollut Tytti Tuppurainen.
- Anonyymi
Suoraan sanoen Orpon on pettänyt eduskuntavaalilupauksensa, tai sitten hän on puhunut muunneltua totuutta. Ehkä hän on tarkoittanut laittavansa terveydenhoidon kuntoon yksityistämällä julkisen terveydenhuollon kokonaan. Kansa on vain luullut, että hän laittaisi julkisen terveydenhuollon kuntoon.
Tai se, ettei hän leikkaa sosiaaliturvasta eikä palveluista, mutta tarkoittikin että hän muuttaa turvan tulemaan yksityisten yritysten kautta, vaikkapa ruokajakelun tai kunnan jauhojen. Tosin hän otti myös ruokajakeluiden raha-avustuksesta suurimman osan pois. - Anonyymi
Orpo oli minulle pettymys.Pidin ihan fiksuna tyyppinä,mutta tuo yhteistyö PS kanssa ja rasismin hyväksyntä ja nämä leikkaukset ym.Paha pettymys.
- Anonyymi
Tuppurainen, kaiken mädännäisyyden henkilöitymä,, toivottavasti poistuu julkisuudesta mahdollisimman nopeasti,,kukaan ei jää kaipaamaan.
- Anonyymi
Puolue elää monenlaisten hankaluuksien keskellä ja kuitenkin yksi ylimielinen ja yhteistyökyvytön Tuppurainen vaan lisää tyhmyydellään uhkia ja hankaluuksia.
Puolueella on eräänlainen laaja reservi parempia henkillöitä hänen sijalleen.
- Anonyymi
Nyt Orpon hallituksella on kiire tehdä kaikki tulonsiirrot köyhiltä ja duunareilta suuripalkkaisille, osakkeenomistajille ja suuromistajille.
- Anonyymi
Jaa, että tulonsiirrot siirtymässä köyhiltä rikkaille!
No, panes ensin ajatellen sitä, että kuka ne tulonsiirrot köyhille ylläpitää maksamillaan veroilla.
Kyllä ne on rikkaat suurituloiset ja yritykset, jotka verojen maksamisella mahdollistavat sosialidemokratian syvimmän olemuksen, laiskuuden ja kaiken muutoksen vastustamisen. Vaikka etu on kuinka kaiken järjen vastainen, se on saavutettu etu, jota ei voi ottaa pois. SDP on seinähullu puolue. Yhteiskuntavaarallinen. Vaarallisuudessaan täysin rinnastettavissa äärioikeistoon.
- Anonyymi
Suomen hyvinvointia on ajettu alas aina 1990-luvun alusta asti. Silloin alettiin viemään työtä ulkomaille, ja suuri määrä työntekijöitä jäi työttömiksi. Se yhdistettynä ulkomaisiin "halpalainoihin" sai Suomen talouden sakkaamaan.
Tietenkin Ahon hallituksen kupru päästää markka kellumaan oli viimeinen isku kuumenneille markkinoille.
Mutta kansan elinehtoja on koko ajan heikennetty siitä lähtien, paitsi hyvin toimeentulevaa kymmenystä, jonka tulot ovat kasvaneet koko ajan suuremmiksi. - Anonyymi
Oliko mariini velanotolla ja ylimielisyydellä mitään rajaa?????
- Anonyymi
Juu, jos täällä joku elää jossain , kyllä se on nämä vihervasemmisto elää mielikuvitus maailmassa. Heinäluoman kakara kuvittelee olevansa jo "ministeri" ei voinut ottaa apulaispormestarin paikkka sen takia ja sama juttu lintdmannilla ym.
- Anonyymi
Onko Tuppuraisen ylimielisyydellä ja syytöksillä mitään rajaa?
- Anonyymi
Onko sinun ylimielisyydellä rajaa tuppurainen?????? Talipäille tiedoksi ei suomessa ole hallituksessa äärioikeistoa, jos olisi ei anarkisti huutaisi enää poliisia avuksi!!!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e2576957Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne664524Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä1393258- 1562342
Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla181890Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1711626Voi Rakas siellä
Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o311518- 821514
Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!
Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https391405Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista
Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.1121077