capitalbox huijaus?

Anonyymi-ap

Eikös se meekkin silleen että jos tarjouksessa lukee ehdot niin lainan pitäisi olla sitten sen mukainen eikä yhtäkkiä muuttua keskenkaiken?

Yksi erä myöhästyi ja nyt maksan aivan eri määrää kun mitä tarjouksessa ja sopimuksessa sanotaan!

Eihän tolla korolla saa lainaa mun kaltainen yrittäjä ikinä edes lyhenemään!

Siis olen pienituloinen kampaaja ja otin 7000 euroa lainaa. Nyt tajuan maksavani ainakin kolminkertaisesti mikäli pystyn ja uhkaavat luottotietojen menettämisellä. Asiakaspalvelukin ilmeisesti laitetaan laskuun lisään, koska en ymmärrä kaikkia niitä muita kuluja joita lainani lyhennyksen lisäksi on.

Onko tähän joku laki johon yrittäjänä voi turvautua? Edessä on taatusti konkurssi kun korko ei ollutkaan mitä luvattiin.

Maiju, Tampere

4

929

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei se varsinaisesti huijaus ole. Lukutaidottomuus ja rahankiilto silmissä maksaa. Käytännössä kovakorkoista 7000€ lainaa pitäisi pystyä maksamaan vähintään 1000€/kk, muuten sitä ei edes tarvitse vaan pitää miettiä vaihtoehtoja, joihin tarvii vähemmän rahaa.

      Otitko lainan yrittäjänä vai kuluttajana? Yritystähän sitoo sopimukset eikä kuluttajansuoja, joten on helppo tehdä aika huono/epätoivoinen sopimus. Nyt vain nautit kyydistä, maksat sen 1000€/kk ja jossain kohtaa ensi vuonna olet maksanut sen. Lainahan on tulevaisuuden tulojen käyttöä maksua vastaan. Nyt on se tulevaisuus eli sinun on aika alkaa painamaan pitkää päivää ja hankkimaan ne tulot.

      • Anonyymi

        Mulla kans CapitalBoxilta lainaa, yrityksen nimissä tietenkin. Tuota olen itsekin miettinyt, eli yrittäjällä ei liene mitään suojaa kohtuuttomia ehtoja vastaan? Mun lainassa vuosikorko on 40-50%, eikä sitä koskaan ilmoitettu lainaa ottaessa. Kuluttajallehan pitää ilmoittaa todellinen vuosikorko kaikissa lainoissa. Pienyrittäjä varsinkin päätyy helposti väliaikaisiin maksuvaikeuksiin, johon pankeilla ei ole resursseja/halua auttaa. Joskus on jopa pakko ottaa tuollainen laina, ja nämä ryöstöfirmat käyttävät ahdinkoa hyväkseen.
        Minun lainani sovittiin puhelimessa, ja kai sieltä jotain liitteitäkin tuli, mutta lainan ehdot ja kustannukset oli tahallaan tehty niin epäselviksi, että siinä tilanteessa ei ollut kykyä laskea oikeita kustannuksia, todellisen vuosikoron laskeminen eri kuluista on erittäin monimutkaista eikä sitä voi tavallinen ihminen osata, ei sitten millään. Kuitenkin, todellinen vuosikorko on ainoa tapa verrata eri lainojen kustannuksia keskenään.
        Nyt on ollut pakko lopettaa yritys kun kaatui velkoihin. Ihan hauska uutinen kuitenkin oli, että tuo CB on myös konkassa. Kuitenkin he perivät edelleen multa velkoja samalla nimellä, miten tuo on mahdollista? Kai ne pitää maksaa asunnon myynnillä sitten.


    • Anonyymi

      CAPITALBOX EI TODELLAKAAN OLE MITÄ LUVATTIIN!!!
      EIVÄT VASTAA PUHELUIHIN EIVÄTKÄ SOITTOPYYNTÖIHIN.
      HUIJARIFIRMA!

      • Anonyymi

        Hyvä se on. Maksat velat mitä olet ottanut. Ei ne sinun soittoa odota vaan maksusuoritusta.

        Mikä tuo konkurssi on? Eihän heillä ole edes maksuhäiriöitä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1255
    2. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      56
      1211
    3. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      31
      1110
    4. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      39
      844
    5. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      121
      719
    6. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      25
      655
    7. Hyvää yötä

      Janne niminen mies🥰
      Ikävä
      12
      477
    8. Eikös se mene niin että Jumala loi maailman ihmisille eikä päinvastoin

      joten saatana yrittää vääristää ja jota nyt vouhotetaan??? https://keskustelu.kaksplus.fi/threads/bovaer-tutkimuksissa-
      Maailman menoa
      89
      457
    9. Puuilo pittäis tulla Haapaveelle

      Kaikki perskatti menee ylivieskaan ja ei Haapaveelle! Miksi ? Ylivieskaan on tullu monet liikkeet ja lissää tullee. Mitä
      Haapavesi
      38
      336
    10. Vielä vähän lirttinkiä

      tuonne, lirttinkiä sinne, hämmennystä tuohon, sekaanusta tänne, no nii, eiköhän se ala oleen sillä silivoplee taas tältä
      Ikävä
      5
      214
    Aihe