Eikös se meekkin silleen että jos tarjouksessa lukee ehdot niin lainan pitäisi olla sitten sen mukainen eikä yhtäkkiä muuttua keskenkaiken?
Yksi erä myöhästyi ja nyt maksan aivan eri määrää kun mitä tarjouksessa ja sopimuksessa sanotaan!
Eihän tolla korolla saa lainaa mun kaltainen yrittäjä ikinä edes lyhenemään!
Siis olen pienituloinen kampaaja ja otin 7000 euroa lainaa. Nyt tajuan maksavani ainakin kolminkertaisesti mikäli pystyn ja uhkaavat luottotietojen menettämisellä. Asiakaspalvelukin ilmeisesti laitetaan laskuun lisään, koska en ymmärrä kaikkia niitä muita kuluja joita lainani lyhennyksen lisäksi on.
Onko tähän joku laki johon yrittäjänä voi turvautua? Edessä on taatusti konkurssi kun korko ei ollutkaan mitä luvattiin.
Maiju, Tampere
capitalbox huijaus?
6
1865
Vastaukset 6
- Anonyymi
Ei se varsinaisesti huijaus ole. Lukutaidottomuus ja rahankiilto silmissä maksaa. Käytännössä kovakorkoista 7000€ lainaa pitäisi pystyä maksamaan vähintään 1000€/kk, muuten sitä ei edes tarvitse vaan pitää miettiä vaihtoehtoja, joihin tarvii vähemmän rahaa.
Otitko lainan yrittäjänä vai kuluttajana? Yritystähän sitoo sopimukset eikä kuluttajansuoja, joten on helppo tehdä aika huono/epätoivoinen sopimus. Nyt vain nautit kyydistä, maksat sen 1000€/kk ja jossain kohtaa ensi vuonna olet maksanut sen. Lainahan on tulevaisuuden tulojen käyttöä maksua vastaan. Nyt on se tulevaisuus eli sinun on aika alkaa painamaan pitkää päivää ja hankkimaan ne tulot.- Anonyymi
Mulla kans CapitalBoxilta lainaa, yrityksen nimissä tietenkin. Tuota olen itsekin miettinyt, eli yrittäjällä ei liene mitään suojaa kohtuuttomia ehtoja vastaan? Mun lainassa vuosikorko on 40-50%, eikä sitä koskaan ilmoitettu lainaa ottaessa. Kuluttajallehan pitää ilmoittaa todellinen vuosikorko kaikissa lainoissa. Pienyrittäjä varsinkin päätyy helposti väliaikaisiin maksuvaikeuksiin, johon pankeilla ei ole resursseja/halua auttaa. Joskus on jopa pakko ottaa tuollainen laina, ja nämä ryöstöfirmat käyttävät ahdinkoa hyväkseen.
Minun lainani sovittiin puhelimessa, ja kai sieltä jotain liitteitäkin tuli, mutta lainan ehdot ja kustannukset oli tahallaan tehty niin epäselviksi, että siinä tilanteessa ei ollut kykyä laskea oikeita kustannuksia, todellisen vuosikoron laskeminen eri kuluista on erittäin monimutkaista eikä sitä voi tavallinen ihminen osata, ei sitten millään. Kuitenkin, todellinen vuosikorko on ainoa tapa verrata eri lainojen kustannuksia keskenään.
Nyt on ollut pakko lopettaa yritys kun kaatui velkoihin. Ihan hauska uutinen kuitenkin oli, että tuo CB on myös konkassa. Kuitenkin he perivät edelleen multa velkoja samalla nimellä, miten tuo on mahdollista? Kai ne pitää maksaa asunnon myynnillä sitten.
- Anonyymi
CAPITALBOX EI TODELLAKAAN OLE MITÄ LUVATTIIN!!!
EIVÄT VASTAA PUHELUIHIN EIVÄTKÄ SOITTOPYYNTÖIHIN.
HUIJARIFIRMA!- Anonyymi
Hyvä se on. Maksat velat mitä olet ottanut. Ei ne sinun soittoa odota vaan maksusuoritusta.
Mikä tuo konkurssi on? Eihän heillä ole edes maksuhäiriöitä.
- Anonyymi00006
Kannattaa todellakin varoa Capitalboxia. 50k limiittitili muutettiin yksipuoleisella päätöksellä lainaksi. Loppujen lopuksi korkokuluja tuli lainasta 29972,72€ toki tuon 50k lisäksi, eli melkein 80k pääsi maksamaan takaisin. Yhtään maksua ei koskaan jäänyt välistä, vuosikorko 33% vuodessa, onneksi siitä pääsi viimein erooon, mutta hintalappu oli todella kova.
- Anonyymi00007
Ottakaa vaan lainaa näiltä huijareita jotka ei kerro korkoja/maksu etukäteen..
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Älä unohda minua
Nainen ethän unohda minua. Asiat olisivat voineet mennä toisin, olisi vain pitänyt uskaltaa lähestyä sinua kun annoit si84822On väärin
Tykätä ja haluta sua kun tilanne täysin mahdoton mutta minkäs teet. Mun sisällä roihuaa 🔥 kunpa tietäisit mitä sä minus43682Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v12658- 50609
- 65581
- 77524
Nyt on nyt
Turha miettiä menneitä tapahtumia. Niitä ei saa tekemättömäksi. Tärkeintä on mitä tekee nyt ja tulevaisuudessa. Korjausl49451- 33444
- 42404
Saat mut hymyileen suuresti, ja odotan koska saan antaa sulle haleja ja pusuja ihan oikeasti
En tiedä mikä sussa on, mut sun koko olemus ja ilmeet, ja persoona ja ulkonäkö saa mut vaan hyvälle tuulelle. Oot vaan s14389Martina avautuu
Martina on päässyt kertomaan Feminassa konkurssistaan. On viettänyt monia unettomia öitä. On elänyt ikäänkuin painekatti120388Kadutko mies?
Silloin kuin vielä yritin lähestyä, etkä tarttunut siihen. Asioista pitäisi voida aina keskustella.29369Hyvästi Iisalmen Citymarket.
Nyt riitti huolimaton kassatoiminta!Nyt sattuu joka toisella käynnillä samaa,joko laskutettu samasta tuotteesta liian mo18362- 52358
Eläkeikä nousee 70 vuoteen. Joudunko palaamaan työelämään?
Nyt se on sitten päätetty, että eläkeikä Suomessa nostetaan 70 vuoteen. https://www.is.fi/politiikka/art-2000012324133.h119353- 56347
- 26346
- 59343
Mitä järkeä kiusata ihmisiä palstalla
Luuleeko ne kiusaajat oikeasti, että joku tosissaan ajattelisi niiden haukkujen olevan itselle? Hukkaan menee kiusaajill89338Kaivatun haluaminen
seksuaalisesti herättää syvältä selkärangasta esiin villieläimellisiä vaistoja sekä haluja peittäen sivistyneen ihmisenä27334