Eikös se meekkin silleen että jos tarjouksessa lukee ehdot niin lainan pitäisi olla sitten sen mukainen eikä yhtäkkiä muuttua keskenkaiken?
Yksi erä myöhästyi ja nyt maksan aivan eri määrää kun mitä tarjouksessa ja sopimuksessa sanotaan!
Eihän tolla korolla saa lainaa mun kaltainen yrittäjä ikinä edes lyhenemään!
Siis olen pienituloinen kampaaja ja otin 7000 euroa lainaa. Nyt tajuan maksavani ainakin kolminkertaisesti mikäli pystyn ja uhkaavat luottotietojen menettämisellä. Asiakaspalvelukin ilmeisesti laitetaan laskuun lisään, koska en ymmärrä kaikkia niitä muita kuluja joita lainani lyhennyksen lisäksi on.
Onko tähän joku laki johon yrittäjänä voi turvautua? Edessä on taatusti konkurssi kun korko ei ollutkaan mitä luvattiin.
Maiju, Tampere
capitalbox huijaus?
4
1221
Vastaukset
- Anonyymi
Ei se varsinaisesti huijaus ole. Lukutaidottomuus ja rahankiilto silmissä maksaa. Käytännössä kovakorkoista 7000€ lainaa pitäisi pystyä maksamaan vähintään 1000€/kk, muuten sitä ei edes tarvitse vaan pitää miettiä vaihtoehtoja, joihin tarvii vähemmän rahaa.
Otitko lainan yrittäjänä vai kuluttajana? Yritystähän sitoo sopimukset eikä kuluttajansuoja, joten on helppo tehdä aika huono/epätoivoinen sopimus. Nyt vain nautit kyydistä, maksat sen 1000€/kk ja jossain kohtaa ensi vuonna olet maksanut sen. Lainahan on tulevaisuuden tulojen käyttöä maksua vastaan. Nyt on se tulevaisuus eli sinun on aika alkaa painamaan pitkää päivää ja hankkimaan ne tulot.- Anonyymi
Mulla kans CapitalBoxilta lainaa, yrityksen nimissä tietenkin. Tuota olen itsekin miettinyt, eli yrittäjällä ei liene mitään suojaa kohtuuttomia ehtoja vastaan? Mun lainassa vuosikorko on 40-50%, eikä sitä koskaan ilmoitettu lainaa ottaessa. Kuluttajallehan pitää ilmoittaa todellinen vuosikorko kaikissa lainoissa. Pienyrittäjä varsinkin päätyy helposti väliaikaisiin maksuvaikeuksiin, johon pankeilla ei ole resursseja/halua auttaa. Joskus on jopa pakko ottaa tuollainen laina, ja nämä ryöstöfirmat käyttävät ahdinkoa hyväkseen.
Minun lainani sovittiin puhelimessa, ja kai sieltä jotain liitteitäkin tuli, mutta lainan ehdot ja kustannukset oli tahallaan tehty niin epäselviksi, että siinä tilanteessa ei ollut kykyä laskea oikeita kustannuksia, todellisen vuosikoron laskeminen eri kuluista on erittäin monimutkaista eikä sitä voi tavallinen ihminen osata, ei sitten millään. Kuitenkin, todellinen vuosikorko on ainoa tapa verrata eri lainojen kustannuksia keskenään.
Nyt on ollut pakko lopettaa yritys kun kaatui velkoihin. Ihan hauska uutinen kuitenkin oli, että tuo CB on myös konkassa. Kuitenkin he perivät edelleen multa velkoja samalla nimellä, miten tuo on mahdollista? Kai ne pitää maksaa asunnon myynnillä sitten.
- Anonyymi
CAPITALBOX EI TODELLAKAAN OLE MITÄ LUVATTIIN!!!
EIVÄT VASTAA PUHELUIHIN EIVÄTKÄ SOITTOPYYNTÖIHIN.
HUIJARIFIRMA!- Anonyymi
Hyvä se on. Maksat velat mitä olet ottanut. Ei ne sinun soittoa odota vaan maksusuoritusta.
Mikä tuo konkurssi on? Eihän heillä ole edes maksuhäiriöitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2443692- 573443
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I922878Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk482656Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve1202446Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro352062Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1012011Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva421875Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1071816Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli711179