Jotenki minä en tuota yhtälöä tajua,jos sinulla ois 50 vuotta asttu kerrostalo,myyt sen ja uusi omistaja vähä pintaremppaa ja vuokraa heti niin miksi kunnan kiinteistöyhtiö ei tee sitä ite kun ois työmiehetkin pakuineen valmiina?
Kiinteistökaupat
16
635
Vastaukset
- Anonyymi
Koska Repo ei tykkää siitä.
- Anonyymi
Tärkein asia olisi tietää myyntihinta, saatiinko koko talosta edes yhden asunnon hintaa? Se kuvastaisi Haapa-Asuntojen hallinnon tilannetta ja kyvyttömyyttä tehtäväänsä!
- Anonyymi
Teko vaatii osaamista ja älyä kunnalta.
- Anonyymi
Ja, varmaan rahaa
- Anonyymi
Sitä osaamista ei tainnut tulla näissäkään vaaleissa lisää kepuleille? Joten Haapa-Asunnot pitäisi markkinoida välittömästi osaajien käsiin ja hoitoon!
- Anonyymi
Kiinteistön teknillinen käyttöikä on 40 vuotta.
Pelkät kosmeettiset pintarempat ei aina riitä.
Kunnalliset kiinteistöt ovat hyvin harvoin 100 % käyttöasteella.
Remppakuluja on hankala siirtää vuokriin. - Anonyymi
Ei keltasessa aravassa tainnu piikkauskone laulaa,halvinta laminaattia ja valkosta maalia,suit sait
- Anonyymi
Oliko kysymys Haapa-Asunnoista? Kaikki kilpistyy heikkoon isännöintiin, sekä huonoon omistajuuteen pitkin vuosikymmeniä.
- Anonyymi
Tyhjän tuolin persut joilla ei Haapa-asuntojen luottamustoimien hoitaminen ollut agendalla aiheuttivat haittapolitiikallaan mittavat korkotappiot.
Nyt siis arvostelun kohteeksi on joutunut myyty kiinteistö kun entinen omistaja tai ostaja ei suorittanutkaan perusteellista saneerausta?
Mikä olikaan tämän kiinteistön kauppahinta?
Tästä voi peilata muiden kiinteistöjen arvoja eli purkuun vai peruskorjaukseen??
Persuhallitus leikkasi asumistukia mittavasti ja määritteli hintarajat asumiselle.
Sopiiko tämä hinnoittelu paremmin Haapa-asuntojen vai yksityisten vuokranantajien tarjoamiin vuokriin?
Muutaman satasen vuokrilla ei uutta taloa makseta eikä suuria peruskorjauksia tehdä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tyhjän tuolin persut joilla ei Haapa-asuntojen luottamustoimien hoitaminen ollut agendalla aiheuttivat haittapolitiikallaan mittavat korkotappiot.
Nyt siis arvostelun kohteeksi on joutunut myyty kiinteistö kun entinen omistaja tai ostaja ei suorittanutkaan perusteellista saneerausta?
Mikä olikaan tämän kiinteistön kauppahinta?
Tästä voi peilata muiden kiinteistöjen arvoja eli purkuun vai peruskorjaukseen??
Persuhallitus leikkasi asumistukia mittavasti ja määritteli hintarajat asumiselle.
Sopiiko tämä hinnoittelu paremmin Haapa-asuntojen vai yksityisten vuokranantajien tarjoamiin vuokriin?
Muutaman satasen vuokrilla ei uutta taloa makseta eikä suuria peruskorjauksia tehdä.Kaikki on hyvin nyt! Uusi omistaja on valveutunut osaaja kiinteistöjen hallintaan!
- Anonyymi
Simsala bimsala vaan,en käsitä tuota,oon ite ollu peruskorjaamassa monenlaista kerrostaloa,vuosi meni että heilahti kun pantiin paikat uusiksi
- Anonyymi
vaan mikä se on tuollaisen valakoisen pakun tekninen käyttöikä? lyhenneekö se omilla ajoilla?
- Anonyymi
Persujen Hintta kirjootti aikannaan haapavesilehteen hyvän jutun aiheesta... asukkaat katoaa myyjältä eli haapa-asunnolta. Jokanen myyty lisää toisessa kohteessa vajetta.
Loputon suo...- Anonyymi
No, jos kunta olisi korjannut asunnot itse, niin tilannehan voisi olla sama.... siinä olisi palanut vain kunnan rahaa.
- Anonyymi
Etelälahen koulu edusti alansa huippua,saiko ne 10 tuhatta,nyt se on kylmillään homehtumassa,miten on mahollista että ihmiset äänestää samatvaltuustoon kerta toisensa jälkeen
- Anonyymi
Tämähän oli jo kasarilla kunnan elättien majotuskäytössä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523426Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512422- 1161220
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu131203Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101109Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per49948- 46894
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019890- 40785
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt202721