Pogosta 20.3.

Anonyymi-ap

Taisi olla 20.3. Pogostan Sanomissa kirjoitus, josta lainaus-
Päätökset politiikassa tehdään, ainakin pitäisi tehdä, yhteisesti enemmistön mukaisesti.-
Ajattelematon letkautus! Demokratian piirteisiin kuuluu vähemmistöjen, kuten esimerkiksi huonompiosaisten, huomioiminen päätöksenteossa. Historia on osoittanut kestämättömäksi, kuten myös tämän ajan enemmistövoimaan perustuva joukkonarsismi, omanapaisen itsekeskeisyyden turmiollisuuden. Onko lehdessä kirjoittaneen pihaporttina teksti Työ vapauttaa, kenties saksaksi?

4

459

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Persutkin oppii, mitä on vastuunkanto.

      • Anonyymi

        No, vanhalle sattuu ja taphtuu: kommenttini meni aivan väärän otsakkeen alle! - pois pyyhkisin jos se olisi mahdollista, sori!


    • Anonyymi

      Ajattelisin, että ainakin muodollisesti eniten kannatetusta tulee päätös. Yhteisesti äänestetään, mutta miten yhteiseksi päätös sitten koetaan on kokonaan toinen juttu. Päätettävät asiat ovat monasti niin monikiharaisia ettei niistä ota selkoa se kuuluisa Erkkikään, saati että vaadittaisiin äänestämään arvellun enemmistön mukaan, kun asian monimutkaisuuden ja laajuuden takia päätöksen vaikutukset tosielämään jäävät monesti päättäjällekin hämärän peittoon.

    • Anonyymi

      Mielenkiinnolla seuraan tulevan valtuuston avoimuutta. Supistaanko seminaareissa? Toivottavasti Hoskosen yksinvaltius ei periydy.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      179
      1692
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      109
      893
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      745
    4. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      96
      653
    5. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      207
      644
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      133
      618
    7. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      566
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      548
    9. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      546
    10. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      520
    Aihe