Kahviin meni meillä satanen kuussa ja olimme kovassa koukussa Pepsi Maxiin ja siihen menikin sellaiset 300 euroa kuussa.
Siihen hintaan maksaa jo hyvän auton kk erää joten lopetettiin ne ja ostettiin vanhan romun tilalle hieman parempi sähköauto kun ollaan siitä puhuttu jo pari vuotta.
Monella menee rahaa jopa satanen suoratoistoihin. Parilla työkaverilla ainakin menee kun on monesta paikasta otettu joku useamman kympin palvelu eivätkä he voi olla ainoita. Onneksi en ole niihin hurahtanut.
Järjettömästi menee rahaa turhaan
10
492
Vastaukset
- Anonyymi
Siirry mobiilipeleihin ja päihteisiin. Menee rahat sentään hyvin ja kaikki
- Anonyymi
Tärkeintä on säilyttää kohtuus. Elää sen mukaan, mitä tienaa. Eikä ostele kaikkea kulutusluotolla. Eikä muihin ihmisiin kannata vertailla, me ollaan kaikki vähän erilaisia.
Paljon on sitä porukkaa, jotka elää kädestä suuhun, paycheck to paycheck kun elintaso on mitoitettu liian isoksi tuloihin nähden.
Itse kun saan tuloa tilille, ensiksi maksan yhtiövastikkeen, laskut ja teen heti palkkapäivänä sijoitukset. Loppuraha voi sitten kulua haluamallani tavalla ilman huolta.
Usein tili onkin tyhjänä samana päivänä, kun palkka tulee. Silti vaurastuminen onnistuu. - Anonyymi
Mutta kahvissa ja Pepsissä on sellainen hyvä puoli, että niiden käytön voi lopettaa jos taloustilanteessa tulee jotain yllätyksiä, auton kuukausierä ei käyttäydy samalla tavalla.
Tietysti jos uudesta sähköautosta tulee säästöä vanhaan rutkuun verrattuna, arvonalenemat mukaan lukien, niin se vhähän parantaa yhtälöä. Mutta vanhassa romussa on kuitenkin se hyvä puoli, että jos tulee taloudellinen yllätys, voi myös sen vanhan romun käytön lopettaa ja laittaa auton seisontaan, jonka jälkeen siitä kulut on kutakuinkin nolla, toisin kuin rahoituksella hankitusta.- Anonyymi
Miten sitten pääsee töihin, jos auto on seisomassa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miten sitten pääsee töihin, jos auto on seisomassa?
Pyörällä, kävellen?
Lähinnä kyse oli siitä, että jos ostat sähköauton jonka arvo tippuu 1000€/kk ja maksat rahoitusta 400€/kk ja taloudellinen tilanteesi muuttuu, esim. lomautuksen seurauksena niin auton kulut ei skaalaudu alaspäin eikä rahat riitä edes auton myyntiin. Sen tonnin pommin voi laittaa seisontaan lomautuksen ajaksi tai vaikka antaa pois ilman, että siitä jää velkaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miten sitten pääsee töihin, jos auto on seisomassa?
Niin...ehkä kyse oli juuri siitä työmatkatarpeen päättymisestä yllättäviin muutosneuvotteluihin. Moni luulee työpaikkansa olevan pysyvä ja muuttumaton osa elämää, kunnes se ei enää ole.
Saa seisonnassa olevan auton ajoon minuutissa, jos töitä taas löytyy.
- Anonyymi
Itse pihistelen kahvin keiton kanssa. Keitän vain sen verran kahvia kuin juojat juovat. Kahvi ostetaan vain tarjouksesta. Tällä talouskurimuksella on opittava olemaan enempi kuin nuuka.
- Anonyymi
Aina kuulen, käsittääkseni suurin piirtein saman tuloisilta ihmisiltä kuin minä, kuinka rahat ei oikein riitä mihinkään ja kuinka palkkapäivää odotellaan.
Ilmeisesti heillä on ja on pitkään ollut, aivan hemmetisti jotain jatkuvia menoja, kuten kahvin ostaminen päivittäin kahvilasta, jokaviikkoisia ravintolailtoja, suoratoistoja, ultra-nopea netti niin kännykässä kuin kotona, paljon pepsiä jatkuvasti, auton leasing maksu / osamaksu, muita osamaksuja, vuokra-asunto tai lainaa omistusasunnosta.
Siis oikeasti ihmettelen, koska itsellä jää säästöön joka kuukausi 3/4 palkasta. ja säästössä on useampi sata tuhatta velattoman talon lisäksi. Nyt ei tunnu enää raha vähenevänkään vaikka sitä käyttääkin aika hövelisti niin uusiin autoihin, laitteisiin ja lomamatkoihin. Mutta juu, olen pihi mitä tulee kahviin kahvilassa tai ravintolassa käyntiin, mieluummin järjestätään grillijuhlia omalla terassilla.- Anonyymi
3/4osaahan on suositeltu säästöprosentti. Onnistuu tukielätiltäkin
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
3/4osaahan on suositeltu säästöprosentti. Onnistuu tukielätiltäkin
3/4 ei onnistu monelta, se edellyttää yleensä sitä, että ei ole päästänyt menojensa kasvaa tulojen tahdissa. vaurastumisen pointit ykkösestä kymppiin ja abc siihien päälle.
tukielätiltä sen ei kuulu onnistuakaan, vaan vasta kun on ryöminyt tukiverkosta maan pinnalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki1993543Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen123200Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä632499Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman92145Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling411950Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.61868Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue401698- 901581
- 721133
- 741120