Voi olla hyvä jossain tapauksissa mutta omalla kohdalla ei ole ollut. Myönnetään että olen ollut raha ongelmissa jossain kohtaa ja maksanut omasta mielestäni kaiken pois. Ulosottoon meni useita kymppitonneja mutta se on puhdas. Jotkut sivuperinnät on yrittäneet pyörittää velkoja sivussa mutta olen käynyt niistä oikeutta ja voittanut suurimman osan koska alkuperäisiä tietoja ei ole ollut eikä ole osattu varmuudella sanoa onko ne minun. Osasta ei ole käyty ja siellä roikutetaan vuosikymmenien takaista velkaa joka väitetään että on minun mutta minulla ei ole siitä varmuutta. Alkuperäisiä lainatietoja ei löydy mistään joten mielestäni silloin ei myöskään voi periä. Olen riitauttanut asian mutta eivät suostu edes merkkaamaan asiaa riitautetuksi. Näistä huolimatta otin ja sain tässä välissä lainoja ja olen niitä maksanutkin jo kokonaan pois mutta nyt jos yritän kun positiivinenluottorekisteri on tullut en saakkaan enää mistään mitään joka vaikeuttaa suuresti elämää. Eli ihan naurettavaa että jotkut yhtiöt pystyy merkkaamaan sinne rekisteriin minun veloikseni jotain mistä ei ole varmuutta ja vaikeuttamaan näin elämääni eivätkä suostu edes merkkaamaan asioita riitautetuksi. Siellä on eräälläkin firmalla punaisella merkitty saatavaksi 0.00 en tiedä miten sellainenkin voi olla siellä.
Positiivinen luottorekisteri näkee vaan huonot asiat ja mahdolliset epäkohdat se ei ota huomioon vaikka olisit maksanut 100 lainaa ajallaan ja sääntöjen mukaisesti vaan tuijottaa sitä yhtä joka on kapulana rattaissa ja joka ei välttämättä edes ole totta.
Positiivinen luottorekisteri
4
282
Vastaukset
- Anonyymi
Mulla oli kans tuolainen 0e punainen merkintä, muistaakseni intrumilta tai lowelilta. Rekisterihän ei tuohon ottanut mitään kantaa vaan kehottivat ottamaan yhteyttä perintäfirmaan...no laitoinkin sinne viestiä ja kylläse lopulta oli hävinnyt.
- Anonyymi
Tämä on totta. Positiivinen luottorekisteri ei ota huomioon ihmisen todellista maksukykyä vaan juuttuu johonkin epäolennaiseen.
- Anonyymi
Kyllä se aika hyvin sen ottaa huomioon. Ja rekisteri ei ole ehdoton. Jos sinulla on rekisterin ulkopuolisia laillisia tuloja, niin aina voit ilmoittaa ne lainan myöntäjälle. Yrittäjät esimerkiksi saavat lainaa kuten ennenkin. Noita ”pikavippejä” ei taas tulisi kenenkään edes ottaa.
- Anonyymi
Ennen sai helpommin lainaa, kun lainanhakija kertoi vain mielestään "olennaisen". Nykyään tietojen kaunistelu ei enää onnistu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
Jotenkin se harmittaa
Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian46700Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti
Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os2652Haluan kysyä vain yhden asian
Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs39579- 73562
- 22512