Tsekki vs jenkit asetelma = todennäköisesti kiekko

Anonyymi-ap

Todennäköisesti USA pitää kiekkoa ja tsekki yrittää iskeä vastaiskuista. Vaikka tsekit kuinka haluisi kiekkoa pitää itsellään niin jenkkien selkeesti nimivanhempi joukkue tod näk tulee pitään kiekkoa paljon enemmän.

On aika tylsää kun naislätkässä USA ja kanada ikuisuuden ajan lähinnä olleet kaksi selevää kärkijoukkuetta ja muut tulee perässä aika kaukana.

En usko että se johtuu mistään henkisen maailman jutuista ettei tsekit, suomi ja Ruotsi ole pystyneet haastamaan jenkkejä ja kanukkeja, en usko.

Myö veikkaan että yksinkertaisesti syy on pelaajamaterialissa. Niiden tuotantoputkesta tulee koko ajan ns isolla syötöllä huippupellaajia. Jotain pitäs herätä todellisuuteen ja ottaa mallia USA;n ja Kanadan naislätkän tuotantoputkesta ja siitä miten ne kehittää junioreita.

Valtioiden väkiluku ei voi olla ainoa syy miksi ne pärijää paremmin. Esim mieslätkässä ruotsi ja suomi jotka väkiluvultaan monta kertaa pienempiä kuin USA ja kanada on pystyneet lätkähistorian aikana hyvin haastamaan ne. Nykyään erot on yhä pienentyneet mieslätkässä.

kirjoittaja juha Pohjola

0

271

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

        Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
        Maailman menoa
        433
        2738
      2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

        Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
        Maailman menoa
        84
        2015
      3. 161
        1586
      4. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

        HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
        Maailman menoa
        80
        1522
      5. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

        Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
        Suomalaiset julkkikset
        17
        1456
      6. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

        Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
        Kaste
        459
        1248
      7. Olen varattu

        Kihloissa ja menemme naimisiin. Anteeksi💔
        Ikävä
        147
        1084
      8. Vastuunkantoa

        Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu
        Ähtäri
        51
        1055
      9. Ruohonpolttoa Suomussalmella

        Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla
        Suomussalmi
        44
        932
      10. Alavuden Ähtärin kylä 1.1.2028

        Ketä saamme kiittää tästä?
        Ähtäri
        35
        904
      Aihe