Onko joku taas keksinyt palkata työvoimaa Filippiineiltä? Toivottavasti ei jopata Parkanon kaupungin hommiin/listoille. Ei saa siis mitenkään listautua kaupungin hommiin.
Syötä iteee
3
628
Vastaukset
- Anonyymi
satonen sieltä kävi haeskelemassa halpatyövoimaa.kun suomalaisille pitäis maksaa normaali palkka .jos ne tulee tänne sillai että ovat filippiniläisen firman palveluksessa mutta vuorattu suomelle jolloin palkat menne sinne.ja kun tämä koko veivaus taas joskus tutkitaan saivat ehkä 4-6 euroo tunnille .työsopparis luki jotain 12-16 euroo mutta ne on vaan lukuja jotka ei ole totta.nähty monesti itäeurooppalaisten rakennusmiesten kanssa.tilille voi tulla normaali palkka mutta osa pitää maksaa johonkin.jos puhut kieltävät ja olet työtön ja takasi .jäi vain velat ei ne ole mitään ilmaisia toimistoja niissä maissa .sielä puristetaan työläisistä viimeisetkit hikipisarat.
- Anonyymi
Satonenko sen tänne kuljetteli samas kyytis, kun työläisiä Suomeen haeskeli? Minne muualle suomeen tuotiin "halpa työvoimaa"?
- Anonyymi
Tässähän voi olla myös paha ongelma. Osaavatko ne filippiiniläiset hoitsut järjestellä perättömiä ilmiantoja kuten nämä paikalliset lahkolaishoitsut? Ei päästä hakkaamaan kaikessa rahassa kotonaan asuvien ihmisten koteja säpäleiksi. Sehän vasta olisi ihan kamalaa. Kyllä lahkolaisten pitää saada pahaa tehdä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse964794Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143932Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2113830Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1162239Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575771964Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801356- 1321278
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1651264En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5241118- 531105