Monia järkyttää jo ajatuskin kuolemasta. Hautasaattue saa useimmat tuntemaan epämukavia ajatuksia. Mieleen saattaa nousta kysymys elämän ja kuoleman mysteereistä. Mitä kuolemassa tapahtuu? Mitä kuoleman jälkeen tapahtuu? Kuoleman kysymykseen on valtavasti erilaisia vastauksia, uskomuksia ja tulkintoja.
Useimmat olettamukset ovat keksittyjä tarinoita ja vain uskomnuksia. Mutta ajoittain suuret sielut kuten filosofit ja joogit ottavat syntymän tähän maailmaan ja ratkaisevat elämän ja kuoleman kysymyksen omalla kohdallaan. Nämä valaistuneet ihmiset vapautuvat ajan kahleista ja nousevat ajan ja paikan yläpuolelle ns samadhiin eli heistä tulee ajattomia.
Tämä ajattoman tilan saavutettuaan on helppo ymmärtää mitä elämä oli ennen kuolemaa. Useat tunnetut joogit ovat saavuttaneet kirkkaan tietoisuuden tilan, jossa elämä on ikuista ja loppumatonta. Elämä ei ala eikä sillä ole loppua. Ne ihmiset, joiden elämä näyttäisi loppuvan, ovat vain kehonsa kestävyyden loppuvaiheessa. Keho taas on rakennettu viidestä elementistä eli maa, vesi, ilma, tuli ja eetteri.
Ihmiskeho on kuolevainen, se syntyy ja sen täytyy luopua elämästä jonain päivänä. Vaikka eläisi pitempäänkin kuin sata vuotta, sellainen päivä tulee, että tämä kuolevainen keho on jätettävä ja palattava takaisin alkuperäiseen olotilaan.
Kuolema on monelle kammottava ajatus
16
216
Vastaukset
- Anonyymi
No vejä ittes kiikkuu sitte
Mitä täällä itket 🤣- Anonyymi
Tanan 3 minuutin singeri
- Anonyymi
Lapsen äiti mt
Miehen äiti mt
Lapsi nyt 36v kasvi
Vammaisten palvelutalo - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lapsen äiti mt
Miehen äiti mt
Lapsi nyt 36v kasvi
Vammaisten palvelutaloEi sulle kuulu mikään asia kuule päättäjä muu
Minun elämässäni
Ne on yksityinen asia - Anonyymi
Ei kiitos yhtään vammaista minun elämmäni! Menettäisin elämänhaluni täysin! Miksi minun kuvitellaan olevan joku pelastava enkeli. En ole kokenut sopivani siihen rooliin enää pariinkymmeneen vuoteen!
- Anonyymi
Onhan se. Ollut ihmiskunnan iät ja ajat https://youtu.be/VlPKrN9_2tY?si=P2QTcBzV9b7l2TD5
- Anonyymi
linkola käytti muoviämpäreitä
- Anonyymi
älyämpäri auttaa näkyjen hallinnassa
- Anonyymi
näin televisiosta
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1116916KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3886577Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei653317Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521282869Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082460Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään351940- 1251834
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro211697Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821367- 741257