Persuja palailee, myös SDP:llä palaajia keskustaan.
Keskusta 22-24 % EK vaalissa
Anonyymi-ap
18209
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Juu, Suomen Keskusta mainittu Suomen Keskustan palstalla!!
Jo on aikoihin eletty.
Olet aloittajan kanssa samaa mieltä vai ?
Vaaleista toiseen aina vaalien alla ennustat samaa ja kerran 2015 osuit lähelle kun kepu sai 21% äänistä.
Tosin yleensä ennustat, että kepu saa 28% äänistä joten nyt on vähän enemmän realismia mutta otappa vielä vähintään 6% pois niin saattaa osua hyvinkin lähelle,
Taitaa kyllä ennemmin porukat mennä SDP:n taakse seuraavissa vaaleissa
Gallupit ennusti 28.
Pankkomajuri ennusti 26 %. Tuli 13,8 %. Että sellainen selvännäkijä :)))
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15521275/pankkomajurin-povaamat-26-kepulle
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15624767/no-niin-pankkomajuri--vai-26--
Lähdetään nyt siitä, että Keskusta pääsisi valtakunnallisissa gallupeissa yli 15 %:n rajapyykin. Siihen on jopa hyvät mahdollisuudet, kun nykyinen kannatus pyörii 13 %:n nurkilla. SDP:tä Keskusta ei kuitenkaan tule saamaan kiinni, koska etumatkaa on yli 10 %-yksikköä. Elleivät sitten demarit sössi oikein pahasti ennen seuraavia vaaleja, mutta tuskinpa koska varmasti miettivät tarkkaan jokaisen siirtonsa, etteivät oma-alotteisesti sössisi vankkaa gallupjohtoaan. Eikä Keskusta muutoinkaan ole se SDP:n ykköshaastaja vaan Kokoomus, johon demareilla on etumatkaa gallupista riippuen n. 3-5 %-yksikköä. Tätä hajuarakoa SDP seuraa taatusti enemmän.
Tulevaisuutta. Keskusta !
Vuoro lankeaa keskustalle olla suurin.
Siksi annamme äänemme kepulle, kun vuoro päällä.
Vanha kommunistikin nöyrtyy !
Pankkomajuri jakelee äänestäjille vuorolappuja?
Kilo voita.
Pankkomajuri jakelee myös ostokortteja elintarvikesäännöstelyn hengessä?
Persuja palailee, kyllä, mutta tapahtuuko Keskustan ja SDP:n välillä juuri koskaan liikettä kumpaankaan suuntaan? Tuskinpa.
myös SDP:llä palaajia keskustaan.
% lisää -myös SDP:llä palaajia keskustaan.
No ei SDP:stä ketään Keskustaan tule siirtymään. Tosin jos Kaikkonen ja kumppanit eivät seiso keskustalaisten ay-liikkeen jäsenten tukena, niin sitten saattaa Keskustasta tulla siirtymää SDP:hen. Kaikkonen on kuitenkin luvannut, että Keskusta keskittyy jatkossa palkansaajien huoliin, joten viesti ay-kentän keskustalaisille lienee selvä. Hänhän puhui tästä heti tultuaan valituksi Keskustan uudeksi puheenjohtajaksi.
Voi olla joissain eduskuntavaaleissa, mutta vuonna 2027 ei valitettavasti vielä mahdollista. Vuonn 2031 voi olla 20 prosentin tienoilla, jos jää oppositioon myös kaudeksi 2027-2031. SDP:stä tuskin on palaajia Keskustaan, kun ei Keskustasta varmaan olla edes SDP:hen siirrytty. Muutenkin SDP:llä on nostetta tällä hallituspohjalla seuraaviin vaaleihin asti, valitettavasti.
Keskusta on takuulla tekemässä itseään tykö hallitukseen 2027 ja se on ihan sama, tuleeko hallituksenmuodostaja SDP:stä tai Kokoomuksesta. Se on näiden kahden välinen kisa, johon Keskustalla ei ole näin lyhyessä ajassa realistisia mahdollisuuksia nousta haastajaksi. Perussuomalaisia puolestaan ei tulla näkemään seuraavassa eikä todennäköisesti vielä sitäkään seuraavassa hallituskokoonpanossa, koska puolue on taas kompuroimassa sisäisiin ristiriitoihinsa. Kolme alle 8 %:n vaalitulosta alle vuoden sisään eli pudonnut vihervasemmiston ja RKP:n välimaastoon. Soini tiesi, missä PS menee ja mikäli sama tahti jatkuu, niin seuraavaksi Purra löytää johtamansa puolueen RKP:n sekä KD:n seurasta.