Nyt eteenpäin katsovat

Liittyminen keskustaan. Tulevaisuutta. Keskusta huilasi, kasvatti lihaksia.
16260
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Tulevaisuutta.

Äänestä

Vuoro olla suurin 2027.

Äänestä
  • Ei mahdollista mitenkään. 2031 on kyllä mahdollista, riippuen hallituskoalitiosta 2027-2031.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Ei mahdollista mitenkään. 2031 on kyllä mahdollista, riippuen hallituskoalitiosta 2027-2031.

    Ei sitä tiedä, nopeita käänteintä nyt maailmalla.

    Äänestä

Epäilen samaa aloittajan kanssa.

Äänestä
  • Väyrynen ei kumarra petovaltaa.

    Äänestä

Kepun lihasten kasvattamisessa on yksi ehdoton plus-puoli. Kun Kepu kasvaa, persut putoavat. Tässä mielessä voisi olla ihan toivottavaa, että Kepu menestyisi myös seuraavissa EU-vaaleissa. Kepu on kuitenkin selvästi pienempi paha Suomelle kuin persut.

Kepu on haja-asutus- ja syrjä-suomalaisten suosima puolue. Etelän suuriin kaupunkeihin Kepulla ei oikein ole asiaa ja pohjoisen suurimmallakin paikkakunnalla ei Oulussa kannatus on ollut pitemmässä juoksumassa hiipumaan päin. Kepulle ylitsepääsemätön seinä on ollut suhde kaupungistumiseen. Kepussa ei ole ymmärretty sen johtuvan taloudellisen toimeliaisuuden vaikutuksesta ja sen myötä onkin aloitettu taistelu markkinatalouden itseohjautuvuutta vastaan. Se on vähän sama kuin taisteltaisiin luonnonvoimia vastaan. Missään päin maailmaan teollistunutta maailmaa sellainen ei ole onnistunut. Päinvastoin se on tuhoon tuomittu yritys. Mikään yhteiskunta ei ole halukas palaamaan takaisin maatalousvaltaiseksi yhteiskunnaksi, jos se on päässyt siitä kehitysvaiheesta irti.

Kepu profiloituminen syrjäseutupuolueeksi asettaa sen kasvulle selkeän ylärajan ja se raja on koko ajan pudonnut alaspäin maaseudun tyhjentyessä elinvoimaisimmasta väestöstään. Kepun menestys edellyttäisi rajua muutosta nimenomaan sen ns. aluepolitiikkaan. Koska Kepu on arvoissaan hidasliikkeinen, radikaali muutos lienee mahdoton jopa vähän pitemmälläkin aikavälillä. Olli Rehn ja Matti Vanhanen sitä lähinnä yrittivät, mutta vastavoimat ovat olleet heillekin liian väkevät. Tämä kaksikko on kuitenkin tajunnut sen missä mennään ja mihin ollaan menossa eikä eletä jossain menneisyydessä.

Äänestä
  • Paloheinän vauras on ottanut nykyisyyteen kuuluvat väestönvähennyspiikit ja kuvittelee vievänsä keskustapuolueen mukanaan.

    Äänestä

  • Tosissasiko toivot kepun menestystä vuoden 2029 EU-vaaleissa vai tarkoititko vuoden 2027 eduskuntavaaleja? Johan kepu menestyi persuja paremmin jo viime kesän EU-vaaleissa, vaikka molemmat jäivätkin kahteen paikkaan yhdessä demareiden ja vihreiden kanssa.

    Kepulla on erittäin hyvät mahdollisuudet vallata suurimman puolueen asema itselleen takaisin kaikissa maakuntien keskuskaupungeissa ns. valkoisen Suomen alueella jo seuraavissa eduskuntavaaleissa. Helsingistä katsoen toki nuokin keskuskaupungit ovat syrjäseutua, mutta niissä on paljon aluepolitiikkaa kannattavia äänestäjiä.

    Äänestä

Jotkut, etenkin vanhukset pääkaupunkiseudulla ovat eksyneet valtamedian luomiin valeuutisiin, jotka tukevat uusfasismia, sotapolitiikkaa, väestön sekoittamista + woketusta

https://www.youtube.com/watch?v=PqaXEqIV-Rc

Äänestä
  • 2 viestiä poistettu. Mielitollon ja kapon kestoraivari / kateus maalla-asuvia kohtaan näkyy :)))

    Äänestä

Erosin SDP:stä, liityin keskustaan.

Äänestä
  • Vihervasemmisto on kommunatsismin edustaja!

    Äänestä

  • Minä myös. Vaadin ay-liiton jäsen maksutkin pois tovereilta.

    Äänestä

Pitääkö lupaus: Ei ratikkaa?

Äänet ja paikat meni Ei ratikkaa vaihtoehdolle.

Jos Kepu tässä pettää, se on loppu.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Liittyminen keskustaan. Tulevaisuutta. Keskusta huilasi, kasvatti lihaksia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu