Otsikon omituisuus ei ole minun kirjoittamani, vaan tietokoneeni Windows Updaten asennettavissa olevien päivityksien listalla odottavan asennustiedoston nimi. Koko nimenä sillä on "Päivitä hintaan Windows Security platform – kt5007651 (versio 10.0.27777.1008)"
Epäilen asentaa moista, sillä tällaiset kielioppisääntöjen vastaiset nimet vihjaavat huijaukseen. Mikähän tämä on, onko muilla tällaista?
Windows 11 Pro 23H2
Päivitä hintaan Windows Security platform
24
3890
Vastaukset
- Anonyymi
Älä mainosta haitakkeita!
- Anonyymi
Saina saman.
Ja heitin Googleen.
Ohjauduin tänne.
Miten ton saa pois listalta?
Isoko lasku on tulossa ja keneltä, jos ton vahingossa lataa? - Anonyymi
Mikä tämä on?
Windows update ehdottaa päivitettäväksi. Asenna ja päivitä.
Päivitä hintaan Windows Security platform – kt5007651 (versio 10.0.27777.1008) - Anonyymi
Myös tämmöistä ehdottaa:
Elevoc Technology Co.,Ltd - Extension - 1.0.2.164
Yleensähän näitä ei tarvitse itse klikata ladattavaksi ja asennettavaksi - Anonyymi
Eikös tuo ole haitakelistalla!
- Anonyymi
On se, Ainakin niin on uutisoitu!
- Anonyymi
https://support.microsoft.com/en-us/topic/windows-security-update-a6ac7d2e-b1bf-44c0-a028-41720a242da3?preview=true
Windowsin tietoturvapäivitys
Tämä päivitys sisältää uusimmat päivitykset Windows Security -alustalle, joka koostuu Windows Security -sovelluksesta ja sen taustalla olevasta palvelusta.
Hanki Windows Security -sovelluksen uusin versio suorittamalla seuraava PowerShell-komento:
Get-AppPackage Microsoft.SecHealthUI
Lataa päivitys manuaalisesti
Windowsin tietoturvasovelluksen versio: 1000.27703.0.1006
Windowsin suojausalustan versio: 10.0.27703.1006 - Anonyymi
Olen päätellyt, että 'hintaan' vihjaa security platformin muuttuvan maksulliseksi tulevaisuudessa. Itse päivityksessä en ole huomannut ongelmia. Win11 home.
- Anonyymi
Ongelmia on HP:n läppärissä. Näkyy olevan eri versio kuin aloittajalla., mutta käyttöjärjestelmäkin on Windows 11 home. "Päivitä hintaan Windows Security platform – kt5007651 (versio 10.0.27840.1000)"
- Anonyymi
Lisään tähän ketjuun linkin omaa ongelmakonettani käsittelevään ketjuun. https://keskustelu.suomi24.fi/t/18961906/edgen-kaynnistys-windows-11
- Anonyymi
HP-ongelmani ei poistunut uudella kumulatiivisella ja muillakaan uusilla päivityksillä. Microsoft väittää kaiken olevan kunnossa, mutta silti elintärkeä selain Edge ei toimi oikein. Otaksun syyn olevan mystinen 'hintaan' -suojaustietopäivitys, minkä poistaminen ei onnistu tavanomaisin keinoin.
- Anonyymi
On muuten kinkkinen poistettava tuo saamarin päivitys. Täytyy varmaan yrittää korjata vanha HP puhtaalla asennuksella. Sitä vaikeuttaa vanhentunut sähköpostiosoite ja Microsoft-tilille kirjautumiseen vaadittavat unohtuneet tiedot. Toimiva W11-kelpoinen läppäri uhkaa päätyä roskikseen mokoman MS-paskan takia. Paikallisella tilillä kone avautui näppärästi työpöydälle, mutta nyt eletään vakoilun kulta-aikaa.
- Anonyymi
Älä hyvä ihminen hävitä toimivaa läppäriäsi vaan laita siihen jokin linux, esim. Linux Mint, niin loppuu vakoilu ja saat koneesi jälleen käyttöön!
- Anonyymi
Asensin HP:hen Cromen. Pikaisella tsekkauksella Chrome vaikuttaa toimivan normaalisti. Tämän perusteella 'hintaan'-päivitys sotki jotakin Windowsissa, mikä haittaa Edgen käyttämistä ja mahdollisesti muitakin toimintoja. Esim. PIN-koodin luominen ei onnistu, mutta vika on kuulemma Microsoftin päässä.
- Anonyymi
Edge-ongelma ei tullut kuntoon korjauspäivityksellä 24H2. Päivitys kesti vajaat kolme tuntia. Korjauspäivityksessä 24H2 asennnettiin uudelleen ja korjattiin mahdolliset viat säilyttäen laitteen käyttäjän tekemät asetukset.
Miten Edge-ongelman voi ratkaista? Saako todennäköisesti ongelman aiheuttavaa päivitystä "Päivitä hintaan Windows Security platform – kt5007651 (versio 10.0.27840.1000)" mitenkään poistetuksi? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Edge-ongelma ei tullut kuntoon korjauspäivityksellä 24H2. Päivitys kesti vajaat kolme tuntia. Korjauspäivityksessä 24H2 asennnettiin uudelleen ja korjattiin mahdolliset viat säilyttäen laitteen käyttäjän tekemät asetukset.
Miten Edge-ongelman voi ratkaista? Saako todennäköisesti ongelman aiheuttavaa päivitystä "Päivitä hintaan Windows Security platform – kt5007651 (versio 10.0.27840.1000)" mitenkään poistetuksi?Edgessä on ollut jatkuvaa ongelmaa.
- Anonyymi
Ei noit käännöskukkasia ole kukaan tarkistelemassa, 99% tekstista käännetään automaattisesti ja tästä syystä monia kielioppivirheitä tai käännöskukkasia löytyy... Kyseessä on ihan normaalis windows päivitys jos se latautuu automaattisesti ei ole syytä huoleen.
- Anonyymi00030
Kysykää CoPilotilta tyhmät.
- Anonyymi00031UUSI
Koneeseeni tuli myös tuo "hintaan" päivitys ja ihmettelin jo että pitääkö tässä jo ruveta maksamaan jotain väkisin jonnekin, mutta tuo päivitys meni muiden mukana koneeseen ja ei räjähtänyt mitään. Eli nää on näitä winkin kummeleita. Ei mitään paniikkia. Kaiken lisäksi koneeni on "busted" eli win 11 päivitetty 10:in päälle ilman "muka tarvii" turvamoduuleita ja toimii helkutin hyvin edelleen.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1943839Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512712Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per741290Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu151230Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101149- 46934
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019920- 40835
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt211800Kyllä oli tuas maukkaan näköinen herkkupöytä
Mehta Manin uudenvuoden vastaanottajaisissa: kaöjoo ja nakkia ainakin. Savukallookin tais olla ja sinkkua54668