Jumalan Seurakuntia on vain yksi, ei kahta tai kolmea..
Joh.10:
3 Sille ovenvartia avaa, ja lampaat kuulevat hänen äänensä. Ja omia lampaitansa kutsuu hän nimeltänsä, ja vie heidät ulos.
4 Ja kuin hän omat lampaansa päästää ulos, käy hän heidän edellänsä, ja lampaat seuraavat häntä, sillä he tuntevat hänen äänensä.
5 Mutta ei he muukalaita seuraa, vaan pakenevat häntä; sillä ei he tunne muukalaisten ääntä... 16 Minulla on myös muita lampaita, jotka ei ole tästä lammashuoneesta: ne pitää minun myös tänne saattaman: ja he saavat kuulla minun ääneni; ja pitää oleman yksi lammashuone ja yksi paimen.
----Tässä Siis kaikki maailman uskovaiset (nimistä riippumatta) seuraavat Jeesuksen ääntä, eikä muukalaisten ääntä, vaan pakenevat sitä. Sitten on muita lampaita, jotka ovat pakanoita ja juutalaisia. Kaikki tulee saattaa tuohon yhteen lammashuoneeseen. Nämä siis jakavat saman uskon, eikä ole erilaisia opetuksia.
1.Kor1:10 ”Mutta minä neuvon teitä, rakkaat veljet, meidän Herran Jesuksen Kristuksen nimen kautta, että te kaikki yhdenkaltaisen puheen pitäisitte, ja ettei teidän seassanne eriseuroja olisi, vaan olkaat sovitetut yhdessä mielessä ja yhdessä neuvossa”.
----------------------------2.Joh.10:
10 Jos joku tulee teidän tykönne ja ei tuo tätä opetusta kanssansa, niin älkäät häntä huoneeseen ottako, älkäät myös häntä tervehtikö. Hengellinen tervehtiminen koskee siis sekaoppia ja kaikkea väärää opetusta: Tiit.3:10 Eriseuraista ihmistä pakene, kun häntä kerta taikka kahdesti neuvottu on,
11 Tietäen, että senkaltainen on käännetty pois ja syntiä tekee, niinkuin se, joka itsensä tuominnut on....Room.16:17 Mutta minä kehoitan teitä, veljet, pitämään silmällä niitä, jotka saavat aikaan erimielisyyttä ja pahennusta vastoin sitä oppia, jonka te olette saaneet; vetäytykää pois heistä.
18 Sillä sellaiset eivät palvele meidän Herraamme Kristusta, vaan omaa vatsaansa, ja he pettävät suloisilla sanoilla ja kauniilla puheilla vilpittömien sydämet.
Yksi Jumalan seurakunta
10
218
Vastaukset
- Anonyymi
Missä kohtaa raamatussa sanotaann niin ei missään
- Anonyymi
Seurakuntia on vaikka kuinka monta helluntai luterilainen etc ja niitä on aika monta
- Anonyymi
seurakunta voi erehtyä sen päälle ei voi laittaa mitään yksittäinen kristitty ei erehdys jos se sattuu ole jumalan lapsi vaikka olisi yksi niin siinä lopulta käy että yksi jää jäljelle kun ne muut on kieltänyt uskonsa tulee maailman loppu
- Anonyymi
se otetaan taivaaseen ja ne muut tuhotaan
- Anonyymi
Harmi.. silloin Srk-valtakunnan osalliset on turhaan itsensä ylentäneet pilkanneet muita.
- Anonyymi
Harmi, että Srk seurakuntalaiset ei aloittajan mukaan pääse taivaaseen.. Pedofilia.. Kristittyjen pilkkaa.. Jo 4-vuotiaat opetettu tekemään Majesteettirikoksia eli tuomitsemaan kaikki muut helvettiin... Tuomiovalta yksin Jumalalla ja Jeesuksella.
Totta, se on Kristityt, ja Uudestisyntyneet Pyhät, sekä siihen kuuluu myös Israel.
- Anonyymi
Juuso on jo ajat sitten todistanut Youtubevideoillaan, että vl-liikkeen seurakuntaoppi ei ainakaan pidä vettä, koska se perustuu valheellisille väittämille, kuten että me uskotaan niinkuin aina on uskottu ja kun tarkastellaan hiukan historiaa niin selviää heti ettei todellakaan ole aina uskottu niinkuin nyt. Laestadius itse oli monesta asiasta eri mieltä kuin vanhoillislestadiolaiset.
Eli vanhoillislestadiolaisuus se ainoa oikea joukko ei siis ainakaan ole. Mikähän se sitten olisi?
Vai onko totuus se, että Jeesus käyttääkin kuvaannollista kieltä eikä kirjaimellista. Eli lammashuone ei olekkaan joku yksi silminnähtävä joukko vaan tarkoittaa jotain syvällisempää? Itse kannatan kyllä tätä jälkimmäistä tulkintaa, se on selvä. Kristikunnassa ei tunnettu lestadiolaisten Pyhän Hengen virka -käsityksiä esimerkiksi ensimmäiseen 1500 vuoteen. Luther jotain vihjaili ja sitten sekin taas unohdettiin 300 vuodeksi kunnes lestadiolainen herätys lähti käyntiin. Eli oppi ei ole pysynyt samana, todellakaan aina, elävä usko ei ole sidottu selvästi vain yhteen oppiin, vaan sitä on esiintynyt kaikkialla missä on ollut apostolisen uskontunnustuksen mukaista uskoa.- Anonyymi
Juuri näin!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juuri näin!
catopoica=sappineste
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit585564KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1973597Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182418Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei222375Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro91238Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT651048- 1021048
Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu181022- 831018
Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79975