Ay-jäsenmaksun verovähennys on epäoikeudenmukainen ja väärä.

Anonyymi-ap

On hyvä asia, että ammattiliittojen jäsenmaksun veronvähennys poistetaan. Se on epäoikeudenmukainen, koska niin vähän työntekijöistä, vain noin puolet kuuluvat liittoihin. Suomessa on liittymisen vapaus. Miksi liittoon kuulumattomien, eläkeläisten pitää osallistua vähennyksen verokuopan luomiseen umpeen? Jokainen veronmaksaja joutuu. Se on väärin.

Verovähennys on vain osittainen, koska se tehdään brutosta. Jo tänä päivänä jäsenmaksusta on joutunut itse maksamaan jotain. Satasia.

Jäsenmaksu ei ole tulonhankkimisvähennys, minä sitä perustellaan. Sama palkka on liiton jäsen tai ei. Netto on itse asiassa suurempi henkilöllä, joka ei kuulu liittoon. Monilla liiton provisio pidätetään joka palkasta, mikä pienentää nettoa.

Sen sijaan työttömyyskassan jäsenmaksu on tulonhankkimisvähennys, koska ansiosidonnaista ei saa, ellei kuulu kassaan. Mutta liiton jäsenmaksu ei ole tulonhankkimisen kannalta välttämätön. Kyllä näin on aikuisen oikeasti.

19

460

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Meillä Venäjällä on tapahtunut RIKOS,
      Ay- verovähennyksiä koetetaan karsia.

      sdp = cccp

    • Anonyymi

      On suorastaan loistava ajatus että AY-maksujen verovähennysoikeus karsitaan.

    • Anonyymi

      Viimeinkin AY-mafian aikaansaannoksia hieman puretaan.

    • Anonyymi

      -Iltalehden tietojen mukaan yleishyödyllisten järjestöjen, kuten säätiöiden ja ammattiyhdistysliikkeiden saamien osinkojen verovapautta ei kuitenkaan olla poistamassa. Kysymys on tärkeä erityisesti hallituspuolue RKP:lle.

      Niinpä tietenkin. No eivätköhän ihmiset herää todellisuuteen viimeistään silloin kun yleissitovuus poistuu käytöstä.

    • Anonyymi

      Juuri nyt pitää olla hereillä kun tänne voi tulla ulkomaalsia yrityksiä halpatyövoiman toivossa .Ettei käy kun sähköyhtiöiden kanssa,et jäädään nuolemaan näppejä kun verotulot nenee muualle .
      Nythän ollaan suunnitelmassa et verohelpotuksia yrityksille Mitä hän järkeä siinä ja sotkut jää suomen maksettavaksi.
      Siis sitä.potiikkaa jossa käytännön järkeä ei ole.

    • Anonyymi

      Suurituloisten marginaaliveroasteita, jotka ovat nykyisin liki 60 prosenttia. Marginaaliveroasteita lasketaan siten, että korkein marginaaliveroaste olisi 52 prosenttia. Eikös sitä olisi voinut pudottaa vielä alemmaksi . Silloin oikeuden mukaisuus olisi toteutunut.

    • Anonyymi

      Persut voivat unohtaa työväestön äänet. Tervemenoa persut. Vassarit ja vihreät meni jo ohi. Kohta menee ohi Liike Nyt.

    • Anonyymi

      Kyllä näyttää siltä, että Perussuomalaiset tulevat kärsimään todella paljon tulevissa vaaleissa. Riikka ei välitä yhtään mitä tulee tapahtumaan perussuomalaisille. Riikka todennäköisesti lopettaa ensi eduskunta vaaleissa polittikan ja siirtyy johonkin muuhun tehtävään politiikan ulkopuolelle. Perussuomalaiset tulevat kärsimään todella paljon ja jos sitä on ees olemassa niin se on todella pieni puolue. Moni politiikko tulee huomaamaan kunta- ja aluepolitiikassakin että mihin ne äänet ovat huvenneet.

      • Anonyymi

        Kyllä ne pärjää Koko euroopassa on opkeisto buumi. Seurataan USA pöntön menoa.


    • Anonyymi

      Lindtman siteeraa Veronmaksajain keskusliiton laskemia ja kauhistelee tuloksia.

      – Tavalliselle palkansaajalle tuli vain murusia.

      – Siis opettajalle tulee 5 euroa kuukaudessa, mutta ministerin tulotasolla jopa 5 000 euroa vuodessa. Tästä eteenpäin, pysyvästi.

      • Anonyymi

        Sdp:n Lindtman lyttää hallituksen veroratkaisut maan rakoon – ”kaikkien aikojen epäoikeudenmukaisin”
        Sdp:n puheenjohtajan Antti Lindtmanin mukaan esimerkiksi opettajat jäävät nuolemaan näppejään, kun suurituloiset keräävät jättipotin hallituksen veropäätöksistä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sdp:n Lindtman lyttää hallituksen veroratkaisut maan rakoon – ”kaikkien aikojen epäoikeudenmukaisin”
        Sdp:n puheenjohtajan Antti Lindtmanin mukaan esimerkiksi opettajat jäävät nuolemaan näppejään, kun suurituloiset keräävät jättipotin hallituksen veropäätöksistä.

        Ja mites ne ay-pomot, unohtiko Antti mainita toverinsa?


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        On, älkää klikatko epämääräisiä linkkejä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        On, älkää klikatko epämääräisiä linkkejä.

        Ei linkeissä oo mitään vikaa . Sinä vain yrität pelotella että persujen huijaus ei tulisi julki.


    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Huomenna sitten kaikki vassarit liikkeelle niissä Neuvostoliiton lippuja muistuttavissa punalipuissaan.
      Kaikki fiksut äänestäkää vasemmistoa. Ei tätä maata muuten konkurssiin saada :)

    • Anonyymi00019

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      29
      4967
    2. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      150
      4750
    3. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      213
      4748
    4. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      118
      4571
    5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      13
      3670
    6. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      19
      2354
    7. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

      Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2138
    8. Romanttinen ystävänpäivä?

      Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      1657
    9. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      24
      1544
    10. Kaisa Juuso eroaa

      Jää välittömästi sairaslomalle. Onko nyt Keskisarjan vuoro?
      Perussuomalaiset
      190
      1255
    Aihe