Autoa ei uskalla enää ostaa

Anonyymi-ap

Autokauppa on lähtenyt lapasesta, tullut liian kalliiksi ja riskialttiiksi.
Nykyauton huolto maksaa jo sen verran millä ennen osti kelpo auton. 1000-2000 euron autolla ajoi vuosikaudet ongelmitta. Nyt käytetyt autot on huippukalliita, ja jos ostaa paljon ajetun, niin korjauksia tiedossa, ja korjaaminen maksaa hyvinkin enemmän kuin oli auton hankintahinta.
Sähköautoa ei voi ajatellakaan, aikaansa seuranneena on tullut esiin niin paljon ongelmia ja valtavia arvomenetyksiä akkuvikojen ym kanssa. Lisäksi saa lukea jatkuvasti uutisia oikeudenkäynneistä, ja autoliikkeen ja asiakkaan välisistä sopimusriidoista, joita joudutaan käsittelemään kuluttajansuojalautakunnassa. Ihmetellä täytyy näitä lukiessa, että kuka enää uskaltaa ostaa uusia autoja, joiden hinnalla saa jo omakotitalon. Julkisesta liikenteestä on tullut varteenotettava vaihtoehto.

11

271

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä auton uskaltaa ostaa mutta hiukan pitäisi olla järkeä katsoa mitä ostaa.

      • Anonyymi

        Mitä katsot kun menet autokauppaan? Mikä on se millä vältät ongelmat? Et voi sille mitään.
        Turha katsoa pellin alle, kun ensinnä siellä ei näe mitään kun on suojamuovi kantena. Öljytikku näkyy, mutta pitää autiliikkeestä varmistaa että saako siihen koskea, ettei menetä takuuta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mitä katsot kun menet autokauppaan? Mikä on se millä vältät ongelmat? Et voi sille mitään.
        Turha katsoa pellin alle, kun ensinnä siellä ei näe mitään kun on suojamuovi kantena. Öljytikku näkyy, mutta pitää autiliikkeestä varmistaa että saako siihen koskea, ettei menetä takuuta.

        Otat ranskalaisesi perunoina, italialaisesi lautaselta ja amerikkalaisesi pastilleina. Näillä pääsee jo hyvin alkuun.


    • Anonyymi

      Hyvät herrat ja naiset !

      Valitettavasti, autokaupassa hyvä ja halpa ovat aina kaksi eri asiaa !!

      Jos asiakas kysyy myyjältä hyvää ja halpaa autoa, niin täytyy ostaa kaksi autoa !

      • Anonyymi

        Paappojen horinoita. Ei pidä paikkaansa. Aina olen halpoja ostanut ja joukossa ollut hyviäkin.


    • Anonyymi

      Nykypäivänä pitää olla heti 15000 euroa jemmassa moottorinvaihtoa varten

      • Anonyymi

        Tai 25 kiloa akkua varten.


    • Anonyymi

      Kun katsoo tarkkaan mitä ostaa ja keneltä, voi kyllä ajella vuosikaudet aika rauhassa.Huono tuurikin voi silti käydä.Itsellä tuli etu-iskunvaimentimien vaihto eteen ja joitain muita pienempiä mutta sen kyllä osasi odottaa kun on vanhempi auto.Ne kun korjasi on ollut huoletonta ajoa sen jälkeen.

      Julkinen liikenne on porissa ripulia.Ei koskaan ajoissa, joskus täysi linja-auto viilettää ohitse ja odottelet seuraavaa jos se edes koskaan tulee samalla kun olisi todella kiire vaikkapa töihin tms.Lattioille räkivät narkkarin näköiset ja kaikenlaiset yskivät covidperseet samassa ahtaassa tilassa kiitos ei.En aio koskaan käyttää minkäänlaista julkista liikennettä enää ellei minua pakoteta kyytiin aseella uhaten.sen verran on huonoja kokemuksia niistä.

      Omalla autolla pääsee juuri silloin kun tarvitsee päästä ja juuri sinne minne tarvitsee päästä.
      Hyviä,reiluja korjaamoitakin on mutta merkkiliikkeitä kannattaa välttää.Parasta on opetella laittamaan pikkuhommat itse niin säästää isot rahat.

    • Anonyymi

      "Huoltoon" on auto vietävä vaikka ei olisi mitään tarvetta tai vikaa silloin kunauto ilmoittaa huollosta tai "tarkastushuollosta".
      Raportin mukaan siellä on katsottu, että pissapojassa on nestettä ja hanskalokerossa palaa valo.
      Jopa rengaspaineetkin on tarkastettu. Hienoa, ettei itse tarvitse ja saakaan mennä tekemään ...voi vaikkarikkoa auton.

      Jälkimarkkinointi on maahantuojien hilloa.

      https://youtu.be/yqeBVrwoETU?si=abie8J3EPbpLbn3Z

      • Anonyymi

        Temusta vikakoodinlukija about 20Eur.Kuittaat koodit luetuksi ja matka jatkuu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Temusta vikakoodinlukija about 20Eur.Kuittaat koodit luetuksi ja matka jatkuu.

        Temuun ei pääse kun pitäisi suorittaa palapelin kokoaminen mutta onneksi ei ole autoakaan


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      2977
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      60
      2879
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2333
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1843
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1699
    6. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      1624
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1566
    8. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1236
    9. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      77
      1235
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1060
    Aihe