Siis onko tää anoreksiaa kun nykyään kun ajattelenkin syömistä niin tulee paha olo... en oo mikään luurangonlaiha mut hoikka. Oon koittanu vähä "laihduttaa" näin kesäks et lähtis pömppis pois... tavallaan on nälkä mut sit ku ajattelen et söisin jotain niin tulee niiiiin huono olo enkä sit syö.... onko tää kenties jotain anoreksian oireita?
en pysty syömään....
anoreksia?
31153
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ei syytä huoleen. Vaikuttaa ihan samalta mitä koin tuossa pari kuukautta sitten kun itse laihduttelin vähän. Tuli siinä laihdutuksen mukana vähän pahoin vointia ja ruokahaluttomuutta, meni ohi ihan itsestään vaikka ihan samaa mietin kuin sinä. Kyllä se siitä ohi menee, oot vaan syönyt vähän huonosti varmaan ja elimistös on ihmeissään. Ei hätää, ainakaan vielä :)
Hyvää kesää.
Monesti kesäkuumalla/laihduttaessa yms muuten jos ruokavliossa tapahtuu muutoksia niin voi käydä juuri niin ettei sitten enää ruoka maistukaan.
Itselläni oli kerran paha kausi koska en saanut mitään muuta alas kuin Corn Flakeseja ja kaakaojauhetta, joten viikkotolkulla söin vain sitä. Eli kannattaa pyrkiä syömään jotain mitä edes jotenkuten saa alas ettei sitten sairastu anoreksiaan.
sellaista ruokaa mistä ei tuu paha olo. Jos liha tms kuvottaa niin syö ja ajattele esim kasiksia/jogurttia/jäätelöä/karkkia/sipsiä/salaattia mitä vain mikä ei SINUA okseta. Ongelma menee sitten ajan kanssa ohi. Tsemppiä.