Kuinka seuraava paavi valitaan, jatkan tuonnempana, nyt yleistä paavista

Anonyymi-ap

Mitä paavi tekee?
Paavi johtaa katolista kirkkoa ja häntä pidetään Pyhän Pietarin seuraajana, joka antaa hänelle vallan sen 1,4 miljardiin seuraajaan. Katolilaiset uskovat, että tämä yhdistää hänet suoraan Jeesukseen Kristukseen, mikä tekee hänestä keskeisen hengellisen ohjauksen lähteen.

Raamatun ohella hänen opetuksensa auttavat muokkaamaan kirkon uskomuksia ja käytäntöjä. Muut kristilliset uskontokunnat, kuten protestantit ja ortodoksiset kristityt, eivät tunnusta hänen auktoriteettiaan.

Paavi Franciscus on kuollut 88-vuotiaana. Vatikaani ilmoitti, että pääsiäismaanantaina kello 07.35 paikallista aikaa roomalaiskatolisen kirkon päämies "palasi Isän taloon" asuinpaikkaansa Casa Santa Martaan. Hän oli ensimmäinen latinalaisamerikkalainen paavi kirkon historiassa.

Perinteen mukaisesti paavin kuoleman vahvistivat Vatikaanin terveysosaston päällikkö ja kardinaalikamariherra (italiaksi camerlengo) Kevin Joseph Farrell.

Paavin ruumis viedään nyt hänen kappeliinsa yksityiseen seremoniaan, jossa se asetetaan yhteen arkkuun - poikkeamalla kolmesta sisäkkäisestä arkusta, jotka olivat yleisiä aiempien paavien hautajaisissa.

Paavi Franciscus itse päätti vähentää osan hautajaisten loistosta ja seremoniasta. Vuonna 2024 hän yksinkertaisti hautajaisriittiään. Tällä kertaa kardinaaleille ei järjestetä yksityistä katselua, ja julkinen katselu järjestetään Pietarinkirkossa camerlengon johtaman kulkueen jälkeen.

Kirkon sisällä paavin ruumis jää kuitenkin arkkuun, jota ei nosteta jalustalle.
Paavi Franciscus haudataan, kuten edeltäjänsä, esineiden kanssa, jotka symboloivat hänen aikaansa paavina ja hänen saavutuksiaan.

Ne ovat pallium, puku, jota käyttävät vain paavi ja metropoliitan arkkipiispat; rogito, asiakirja, joka tiivistää Franciscuksen paavikauden kohokohdat, ja hopea-, kulta- ja kuparikolikoita, joiden määrä vastaa hänen paaviutensa vuosia.
Vuoden 2023 haastattelussa paavi Franciscus paljasti, että hänellä oli jo hauta valmiina suosikkikirkossaan, Pyhän Marian basilikassa.

Basilikassa on myös muiden paavien hautoja, ja se sijaitsee lähellä Rooman päärautatieasemaa, Terminiä. Vaikka kirkko sijaitsee Italian maaperällä, sitä pidetään Vatikaanin alueena.

Hautajaiset ja hautajaisrituaalit päättyvät neljästä kuuteen päivää paavi Franciscuksen kuoleman jälkeen.
Paavin kuoleman jälkeen kardinaalikamariherra sinetöi asuntonsa Pyhän Martan talossa, jossa hän päätti asua paaviutensa aikana.

Camerlengo tuhoaa paavin kalastajan sormuksen, sinettin, jota käytetään asiakirjojen allekirjoittamiseen, kardinaalikollegion edessä seremoniallisella vasaralla.

Tämä on Sede vacante -kauden alku, jolloin katolinen kirkko on ilman paavia ja valmistautuu konklaaviin - salaiseen kokoukseen, jossa kardinaalit valitsevat uuden paavin.

6

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Seuraavaksi Pankkomajuri väittää olevansa yksi kardinaaleista, jotka valitsevat uuden paavin?

      • Anonyymi

        Mustaa savua, jos ensimmäinen valinta hylätty, kaikki siihen liittyvä paperit poltetaan mustalla savuavalla polttoaineella. Sitten kun hyväksyntä tullut, nousee valkoinen savu. Tämä on hyvin vanha rituaali, kuten uskonnoissa yleensä perinteet on vanhoja. Vanhanajan viestintää savut.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mustaa savua, jos ensimmäinen valinta hylätty, kaikki siihen liittyvä paperit poltetaan mustalla savuavalla polttoaineella. Sitten kun hyväksyntä tullut, nousee valkoinen savu. Tämä on hyvin vanha rituaali, kuten uskonnoissa yleensä perinteet on vanhoja. Vanhanajan viestintää savut.

        "Kardinaalimajuri" polttelee "rantasaunallaan" märkiä puita ja vetelee savut marisätkästään?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Kardinaalimajuri" polttelee "rantasaunallaan" märkiä puita ja vetelee savut marisätkästään?

        Pankkopoika Kapi Pankkomajurin luoja, halusi itse mjuriksi, ei kykyjä siihen.
        Everstluutnantti nauraa tuollaiselle aliupseeri sdp upseerille, otaksuisin.


    • Anonyymi

      Tuleekohan hurskaista perussuomalaisista ehdokasta paaviksi?

    • Anonyymi

      Paavi Väyrynen

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      27
      5274
    2. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      12
      3865
    3. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      3197
    4. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      51
      2790
    5. Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista

      Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas
      Ikävä
      86
      1308
    6. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      284
      1303
    7. Haluaisin lähettää sulle viestin

      Mutta en enää uskalla. Miehelle.
      Ikävä
      59
      1175
    8. Miellytänkö sinun silmää?

      Varmaan ainakin vähän, jos tykkäät minusta. Siis jos tykkäät.
      Ikävä
      79
      1139
    9. Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.

      Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul
      Maailman menoa
      396
      1112
    10. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      211
      1079
    Aihe