Monenlaista hullua se tuo leipä elättää. Yksi lähettelee terveisiä joillekin maahisille harva se viikko.
Toinen kehuu sähköautoja elämäntehtävänään.
Loput on sitten muuten jääneet luojaltaan saamapuolelle.
Toinen kehuu sähköautoja elämäntehtävänään.
Loput on sitten muuten jääneet luojaltaan saamapuolelle.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Toiset uskoo jopa tuulivoiman pelastavan kylän talouden
Loput uskovat että myllyt vie marjatkin metsästä, mutta kuitenkin poimivat mustikat tiepenkan takaa.
40 miljoonan pottia luppaavat ja silti ei ollu kommentoitavaa kun lehti asiaa tiedusteli, tämmösiin huru-ukkoihin kylän talipäät vielä uskoo ja pers kärpäset koittaavat vielä asiaa puolustella.
Näin on tuulivoimalla tuotettu sähkö halpaa Suomen kansalle. Vuosi 29 kun tulee niin voidaan iloisesti kertoa, että tuulivoimaloiden sähkötariffimaksuja maksettu yli kaksi miljardia.
Eli lasketaan nämäkin summat siihen halpaan tuulivoima sähköön. Veronmaksajat on joutuneet nekin summat jostain repimään.
Plus siirtomaksuina maksetaan sähkölinjojen tekoja. Fingrid laskuttaa sähköfirmoja ja ne laskuttaa meitä.
Ulkomaalaiset datayhtiöt tulevat eivätkä haluaisi maksaa sähköveroa. Miksi me maksetaan heille sähkö linjoja?
Ja aloittajan tavoin
niitä juttuja luetaan ja kommentoidaan,
niin kuin meikäläinen nyt aloittajan tekstiä...
On sitä monenlaista kyllä ehkä.
Vanha sanonta:
"Meitä on moneksi, ja kärrihullut erikseen."