Onko kokemuksia Kletta kirjanpidosta toiminimelle?
Joku appi puhelimeen. Onko toimiva?
Kletta kirjanpito?
33
3989
Vastaukset
- Anonyymi
Voip ollakin. Toisilla ei taas toimi mikään.
- Anonyymi
Kannattaa hankkia ihan oikea kirjanpitäjä, vältyt veroseuraamuksilta
- Anonyymi
höpöhöpö! Kirjanpitäjätkö ei tee virheitä? :D :D :D
- Anonyymi
Siellä on kirjanpitäjä mukana halutessaan tai sitten voi tehdä itse kirjanpidon appilla kun osaa jotakin edes.
- Anonyymi
"Tallenna kuitit helposti
Ota kuva ostolaskusta tai kuitista – Kletta
tunnistaa automaattisesti ostotapahtuman
tiedot, valitsee sopivan kulukategorian ja
tallentaa tiedot kirjanpitoosi."
https://www.kletta.fi/
Kyllä nyt meni kalliit ja yhteistyökyvyttömät tilitoimistot roskakoppaan.
Nykyaikana ei enää tarvitse muuta kuin ottaa kuva ostolaskusta ja lähettää se tuonne. Kuitin kirjanpidollinen käsittely hoituu sekunneissa.
Firman myyntilaskuissa varmaan sama homma ja sama helppous tarjolla. - Anonyymi
Sovellus jumitti ja ajopäiväkirja pyörinyt jo 2 vrk. Eikä tiedä miten saa apua. Ei puhelin numeroita vain chat robotti
- Anonyymi
Minkään puhelinlaitokset, Kelan, tavarantoimittajan tms. Chat-robotista ei ole koskaan ollut minkäänlaista apua.
Nuo valmiita, itsekin asianomaiselta sivulta löydettävissä olevia tekstinpätkiä ja ohjeita toistavat robotit ovat aivan tyhjän kanssa olevia asioita.
Pitää olla ihminen siellä Chatin toisessa päässä, niin asiat alkavat silloin ainakin hiukan mennä eteenpäin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minkään puhelinlaitokset, Kelan, tavarantoimittajan tms. Chat-robotista ei ole koskaan ollut minkäänlaista apua.
Nuo valmiita, itsekin asianomaiselta sivulta löydettävissä olevia tekstinpätkiä ja ohjeita toistavat robotit ovat aivan tyhjän kanssa olevia asioita.
Pitää olla ihminen siellä Chatin toisessa päässä, niin asiat alkavat silloin ainakin hiukan mennä eteenpäin.Siellä on kovasti asiantuntijoita vastaamassa kysymyksiin. Toki taitaa puuttua siitä halvimmasta paketista, mutta palvelu maksaa.
Itse olen ainakin saanut vastaukset kysymyksiini joka ikinen kerta
- Anonyymi
Mulla ollu kohta vuoden verran käytössä ja pelittää aivan erinomaisesti!
Toki auttaa asiaa, jos itse ymmärtää edes perusteet kirjanpidosta, mutta äppi itsessään todella helppo ja yksinkertainen käyttää.
Ihan alussa kysymyksiin vastaaminen kesti jonkun aikaa, mutta siltäkin osin tilanne on parantunut huomattavasti. Ja apua tulee niin kirjanpidollisiin, kuin verotuksellisiin kysymyksiin, että ei voi kuin peukuttaa tätä palvelua :)
Niin, ja Mikko myynnissä oli asiantunteva kaveri, jos vaan onnistutte hänet saamaan alkuun kaveriksi, niin asiat sujuu todella sujuvasti! - Anonyymi
Onko kyllä ollut minulla ainakin ihan pirun hyvä! Kai me siihen, mennään, että kaikki muuttuu helppokäytöisiksi sovelluksiksi jotka hoitavat asian sun puolesta. Itsellä käytössä Kletta Duo jossa ainakin olen saanut apua aina kun tarvinnut.
- Anonyymi
Minkähänmonen firma tuokin Kletta Oy oikein mahtaa taustoiltansa olla? Liikevaihtoa ollut 2023 vuositasolla 1.000 euroa, ja tappiota tullut 337.000 euroa.
https://www.finder.fi/IT-konsultointi+IT-palvelut/Kletta/Helsinki/yhteystiedot/3392066
Vuoden 2024 liikevaihtotietoa ei ole julkaistu, mutta sen vuoden tappio ollut kuitenkin 417.000 euroa.
Tietenkin jos tää kirjanpito on niin varmaksi tiedetty kultakaivosbisnes lähitulevaisuudessa. Sitten taustalla on joku syvätaskuinen rahoittaja, niin kyllähän tämmöinen toiminta tietenkin niillä rahoilla pyörii. - Anonyymi
Näissä startupeissa on se riski, että jos sitä ei ostetakaan pois isomman toimesta, niin sen konkurssi aiheuttaa itsellekin ihan helvetillisen hässäkän. Riski on hyvä tiedostaa vaikka palvelu olisi hyvä.
- Anonyymi
Neljässä vuodessa palanut 966.000 € rahaa jo. Pitäisi olla aika valankumouksellinen kirjanpidon tuote, että tuosta rahansa vaikka 10 vuodessa saisi näillä tuotoilla takaisin.
- Anonyymi
Nuo mainostaa että olis 2000 asiakasta, ja peruspaketin hinta on 29 €/kk. Siitä tulisi kuukausilaskutukseksi mukavat 58.000 €. Vuosiliikevaihdoksi 696.000 €, tehden se noin 2...4 hengen henkilökunnalla.
Hienot lukemat. Mutta mistähän noi neljän edellisvuoden miljoonatappiot ovat kuitenkin syntyneet? Ei taida olemassa oleva asiakasmäärä ihan pitää paikkaansa.- Anonyymi
No jonkun pitää vielä tehdä se ohjelma. Siitähän ne tappiot on syntynyt.
Nuo 4 ihmistä on kuluineen 400 000€
Siihen konttori ja työvälineet
Ostettu serveritila ja paljon muuta. Ei ne yrittäjät laita yrityksen liikevaihtoa sellaisenaan rintataskuun. - Anonyymi
Se on onnekasta, että on löytynyt noin hövelit ja anteliaat rahoittajat.
Yleensä tällaiset ohjelmointipuolen firmat alkaa nuoren porukan koodinväännöllä. Vain cokista, pizzaa ja kovaa koodausta. Heillä alkuvuosien vuosipalkan kustannukset ovat vain murto-osa tuosta 100.000 €/nuppi lukemasta.
- Anonyymi
Olen käyttänyt Kletta-ohjelmistoa muutaman kuukauden ajan, ja se on ollut todella huono kokemus. Yrityksessä vaikuttaa olevan vain muutama työntekijä, ammattitaito ei riitä ja virheitä sattuu jatkuvasti. Ainoa asia, joka toimii nopeasti, on veloitusten tekeminen. Vakavin ongelma on, että Verohallinto on jo useaan otteeseen lähettänyt minulle selvityspyyntöjä asioista, jotka olisi pitänyt hoitaa oikein jo ilmoitusta laadittaessa. En ymmärrä, mitä Kletta tekee rahoilla, jotka se asiakkailta veloittaa – asiakaskokemus on todella pelottava.
- Anonyymi00034
Itse jouduin ”pakkotilanteessa” vaihtamaan ALV:in palvelusta (Tilikonsilo Oy) Kletta Oy:n palveluun, yrityskaupan johdosta, kesken tilikauden.
Aluksi toivoin, että hommat hoituisivat samaan tapaan kuin Tilikokonsilon ALV:in palvelussa, koska lupasivat, että yrityskaupasta huolimatta, hommat hoidetaan KLETTA:ssa samalla ammattitaidolla kuin ALVin:ssa (olin maksanut tositteiden tarkistukset, alv.-ilmoitukset sekä veroilmoituksen että tilinpäätöksen teon tammikuun 2026 puoleen väliin saakka). No, toisin kävi... Olen tänään käynyt läpi vuoden 2025 kirjanpitoani veroilmoitusta varten ja todennut, että siellä on tosi paljon väärin kirjattuja tositteita jne... (Vastaaviin ongelmiin en ole törmännyt 20-vuotisen yrittäjyyteeni aikana).
En todellakaan suosittele KLETTAA kenellekään. – Saattaa toki toimia, jos yrittäjällä itsellään on vahva osaaminen kirjanpitoon liittyvistä jutuista, mutta em. huolimatta olen itse sitä mieltä, ettei KLETTALLA hinta/laatusuhde ole kohdillaan.
- Anonyymi
Olen käyttänyt Kletta-ohjelmistoa muutaman kuukauden ajan, ja kokemus oli todella huono. Yrityksessä vaikuttaa olevan vain muutama työntekijä, ammattitaito ei riitä ja virheitä sattuu jatkuvasti. Ainoa asia, mikä toimii nopeasti, on asiakkaiden veloittaminen. Vakavin ongelma on, että Verohallinto on useita kertoja lähettänyt minulle selvityspyyntöjä asioista, jotka olisi pitänyt hoitaa oikein jo veroilmoitusta tehdessä. Tämän seurauksena olen joutunut käyttämään paljon ylimääräistä aikaa ja vaivaa asioiden selvittämiseen. En ymmärrä, mitä hyötyä asiakkaalle on Klettasta, vaikka se veloittaa maksut aina ajallaan – asiakaskokemus on ollut pelottava ja erittäin turhauttava.
En tietenkään enää käytä Klettaa. Mutta miksi sitten käytin sitä useamman kuukauden ajan? Koska he antoivat minulle jatkuvasti virheellisen kuvan palvelun laadusta ja minä uskoin heihin. Voi hyvä jumala, olinpa todella typerä! - Anonyymi
Olen kohta yli puolivuotta käyttänyt Klettaa ja ei juurikaan ongelmia tai ainakin vähemmän kuin edellisessä ratkaisussa... Viime aikoina huomannut myös miten paljon Kletta kehittynyt jatkuvasti helpommaksi. Kyllä kirjanpito muuttuu aika varmasti tulevaisuudessa siihen, että itse ei tarvitse tehdä oikeasti mitään itse. Tällä sivulla oli ainakin hyvin yksinkertaistettu ja selitetty kaikki asiat mitä pitää enään ymmärtää tai hoitaa itse. https://kletta.com/fi/kirjanpito
- Anonyymi
Mitä tarkoitat sillä, että ei tarvitse tehdä mitään itse??
Kyllä kaikissa kirjanpidon vaihtoehdoissa pitää joko toimittaa paperiset menotositteet tai vaihtoehtoisesti kuvata kännykällä käppyräisiä kassakuitteja. Palkanmaksun menoista on omat ilmoitettavansa.
Sitten jos nämä jää kokonaan pois, ja firman kirjanpidot hoituu jossakin taustalla ihan vaan itsekseen, niin silloin ei juuri tarvitse tehdä mitään itse. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitä tarkoitat sillä, että ei tarvitse tehdä mitään itse??
Kyllä kaikissa kirjanpidon vaihtoehdoissa pitää joko toimittaa paperiset menotositteet tai vaihtoehtoisesti kuvata kännykällä käppyräisiä kassakuitteja. Palkanmaksun menoista on omat ilmoitettavansa.
Sitten jos nämä jää kokonaan pois, ja firman kirjanpidot hoituu jossakin taustalla ihan vaan itsekseen, niin silloin ei juuri tarvitse tehdä mitään itse.No Kletalla esim sen jälkeen kun oot napannu kuitista kuvan niin tekoäly/ Kletta tunnistaa kaikki tiedot ja kategorisoi oikein kirjanpitoon. Lähetät laskun niin se siirtyy suoraan kirjanpitoon. Ajat työmatkoja-> kilsat, päivärahat jne suoraan kirjanpitoon (painat vaan Kletassa start ja Stop). Eli kirjanpito koko ajan ajantasalla ja sitten veroilmoitus lähtee kaiken tän perusteella.
Eipä tossa itse tarvi just mitään tehä ja tulevaisuudessa varmaa vielä vähemmän…
- Anonyymi
No ei se menotositteiden kirjaaminen edes tekoälyä hyväksi käyttäen niin vaan automatisoitua ole.
Täällä testattu, kirjanpidon tekoälylle annettiin purtavaksi tavallinen ravintolalasku.
"Annoimme tekoälylle pari skannattua oikeaa ravintolakuittia ja
pyysimme sitä ottamaan kantaa, onko kyse edustus- vai
kokousmenoista. Kerroimme myös tekoälylle, että osallistujina
oli sekä omaa henkilöstöä että asiakkaiden edustajia.
Tekoäly osasi etsiä lähteekseen esimerkiksi asiaa käsittelevän
verohallinnon ohjeen ja Tilisanomien artikkeleja. Se osasi
vastauksessaan taustoittaa selkeästi edustus- ja kokousmenojen
käsitettä. Se ei kuitenkaan ottanut kantaa itse asiaan kirjaukseen,
vaan pyysi tarkastamaan asian Verohallinnon ohjeesta. "
https://tilisanomat.fi/teknologia/kuinka-sujuu-tekoalylta-kirjanpito
Tekoäly ei ymmärtänyt mikä oli tositteella mainittu tuote "pressuhalli", vaan se piti käsipelillä selostaa.
Eihän tuommoisia tositteita voi antaa automatiikan ja tekoälyn kirjattavaksi. Luotettavan kirjanpidon syntymiseksi siinä kyllä pitää olla ihminen, joka ymmärtää bensakuitilla olleet lihapiirakat, makeiset ja tuulilasinpyyhkimet oikein.- Anonyymi
Hahahha 2024 :) artikkeli. Vähän sama ku sanoisit, että 1800-luvulla ei pystyny soittaa kenellekkään kun ei ollut puhelimia… Haloo
- Anonyymi
On tosiaan 11 kk vanha artikkeli, viime vuoden lokakuulta. Ei voi enää pitää paikkaansa.
Kännykkäpohjaisessa Kletta kirjanpidossa on kehitetty jo kymmenen kertaa paremmat kuittien tunnistamiset tässä ajassa. Firmassa on kolme ATK- jäppistä töissä, ja ne tekee tällaiset softakehitykset parissa viikossa.
- Anonyymi
Juu,ei. Itellä ollut ja ei toimi
- Anonyymi
Mikä vika? Laskiko ohjelma alvit väåärin? Vai oliko liian hankalaa tuo kuittien valokuvailu ja lähettely. Ja kun ketään ei saa toimittajapuolelta puhelimitse kiinni, vai mihin tällä kertaa kaatui?
- Anonyymi00032
En suosittele.
https://www.asiakastieto.fi/yritykset/fi/kletta-oy/31313763/taloustiedot - Anonyymi00033
Näköjään Kletta kirjanpito saanut jo 6 kpl referenssiasiakkaitakin itsellensä. Noiden kuuden kampaamon ja pikkufirman logot pyörivät bannerina Kletan kotisivulla.
Mitään lisätietoja ei tietenkään avaudu noita logoja klillaamalla. - Anonyymi00035
" En suosittele.
https://www.asiakastieto.fi/yritykset/fi/kletta-oy/31313763/taloustiedot "
Varmaankin johonkin AI-pohjaiseen kirjanpitoon tuolla upotettu 600.000 € rahaa.
Mahtaa maksavat asiakkaat kovasti vartoo saavansa ittelleen AI-kirjnpidon, ja sen mukaiset tuplatut kk-maksut.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p555685Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "742834Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella192058No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol401905Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1611819- 181781
Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v5153881-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome191161Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy821145Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah66965