Normaalia taksilta

Onko tämä normaali käytäntö Iisalmessa että taksit tuovat ja hakevat asiakkaalleen alkoholia myös kotiin saakka?omalla rahalla velaksi?
Muualta muuttaneena en tämmöiseen ole törmännyt muualla..
9636
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Tämmöistä valitettavasti kuullut muutamien taxien tekebän..ilmoitusta vaan eteenpäin

Äänestä

Täysin lain sallimaa toimintaa, mikäli välittämisestä ei oteta palkkiota ja asiakas täyttää 37§ vaatimukset. Eli 10 euron pullo vaihtaa omistajaa 10 eurolla. Taksimatkasta rahan voi periä mittarin mukaan.

84 §
Alkoholijuoman välittäminen ja luovuttaminen
Alkoholijuomaa ei saa välittää eikä luovuttaa palkkiota vastaan. Alkoholijuoman välittäminen ja luovuttaminen on kielletty myös ilman palkkiota henkilölle, jolle 37 §:n mukaan ei saa myydä alkoholijuomaa.

37 §
Vähittäismyynti- ja anniskelukiellot
Alkoholijuomaa ei saa myydä eikä muutoin luovuttaa vähittäismyynnissä eikä anniskelussa:

1)alle 18-vuotiaalle;
2)henkilölle, jonka päihtymys on selvästi havaittavissa tai joka käyttäytyy häiritsevästi;
3)jos on perusteltu syy olettaa alkoholijuoman luvatonta luovuttamista tai välittämistä.
Edellä 1 momentin 1 kohdasta poiketen väkevää alkoholijuomaa ei saa myydä tai muutoin luovuttaa vähittäismyynnissä alle 20-vuotiaalle.

Alkoholijuomien hallussapitoa ja nauttimista anniskelupaikassa ei saa sallia henkilölle, joka on alle 18-vuotias, jonka päihtymys on selvästi havaittavissa tai joka käyttäytyy häiritsevästi.

Äänestä

Milläs muulla minäkään alkoholia saan kun ei ole omaa autoa?

Äänestä

Taxi ei saa toimittaa alkoholia ellei asiakas itse ole mukana.tässä tapauksessa toimitettu niin ettei asiakas ole mukana tai ollut humaltuneena tai muuten estyneempi.

Äänestä
  • Kerrotko vielä lakipykälän, johon harhaluulosi perustuu? Humaltuminen toki on este luovuttamiselle. Nythän laki on sallimassa esimerkiksi alkoholin volttaamisen.

    Äänestä

Viinan- ja sätkänsyömistä vanhoista ukonrähjistä ei ole enää kyytiin, joten siitä vaan.

Äänestä

Ai kuski hakee ja asiakas odottaa autossa?

Äänestä

No pikku kylillä tätä on tapahtunut jo vuosikymmenet. Mitä vitun väliä, laillista puuhaa käsittääkseni.

Äänestä
  • Onhan se, mutta kun kyylät puuttuvat joka asiaan. Vaikka eivät tunne edes lakia.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Onko tämä normaali käytäntö Iisalmessa että taksit tuovat ja hakevat asiakkaalleen alkoholia myös kotiin saakka?omalla rahalla velaksi?
Muualta muuttaneena en tämmöiseen ole törmännyt muualla..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu