Telia valehtelee senkun kerkiää

Anonyymi-ap

Telia väittää, että heillä on ilmainen mobiilivarmenne. Kuitenkin lähettävät asiakastiedotteen sähköpostiin jotta kuukausimaksu nousee kesäkuussa yli 3,5 euroa kuukaudessa samoin puhelu- ja viesti hinnat nousevat. Pikkuajalla nostaneet hintoja kaksinkertaiseksi. Näin niitä huijataan vanhoja ihmisiä, jotka tarvitsee puhelinta vain peruskäyttöön.

6

268

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siirrä muualle niin soittavat perään ja peruu noston.

      • Anonyymi

        Todellako? Onko sulla mustaa vakosella että noin tapahtuu?


    • Anonyymi

      Juuri näin! Sain just uuden tabletin Telialta ja mukana sim-kortti, johon ei voikaan liittää mobiilivarmennetta. Pitää tilata uusi sim-kortiti hintaan 8,95. Näin saa Telia kätevästi rahastettua "ilmaisen"mobiilivarmenteensa.

    • Anonyymi

      Aloittajalla on varmaan ollut jokin vuoden tai parin määräaikainen hinta liittymässä joka nyt päättyy tiettynä päivänä. Siihen liittymän hintaan ei mobiilivarmenne liity mitenkään eikä sitä ole laskussakaan eritetty omaksi ”tiliksi”

      Jos nyt ihan omasta liittymästäni kerron. Minulla on Telian 5g jossa on 600mt tiedonsiirto. Hinta on nyt 33,51€. On vähintään kohtuullista, että varmenne tulee siihen ilman mitään erillistä tilausta ja maksua. Lisäpalveluna on vastaaja joka maksaa 1,50€. Jos menee muiden operaattoreitten sivulle ja katsoo avoimia hintoja samalle liittymälle, niin hinnat on aika samat. Jos otat Elisan tai Dna liittymään varmenteen ja vastaajan, niin yhteenlaskettu hinta on jo 37€ kohdalla. Jos lähetät viestin Suomen ulkopuolelle tai soitat skandinaviaan tai balttiaan, niin ne laskutetaan erikseen. Roaming ei koske koske kuin euroopan alueella puheluitten vastaanottoa. ”Aika jännää”, sanon minä. Elisalla on joku Telian liittymää vastaava juttu, mutta se pitää osata itse selvittää ja kysyä.

      Puhelinliittymän hinta perustuu aikalailla tiedonsiirron nopeuteen. Itse ihmettelen miksi edullisin 5g on 300 mt ja hintaero 600mt on suhteellisen pieni, eikä se tuhat megaakaan nyt niin hirveän paljoa kalliimpi ole verrattuna 600mt hintaan. Vielä enemmän ihmettelen miksi puhe- ja viestit on tavallisella ihmisellä rajattomia. Itsellä oli ennen 5g liittymää 600 min ja 600 viestiä sisältänyt 4g jollain 150gt nopeudella ja se riitti.

    • Anonyymi

      Reilun vuoden aikana nostaneet hintaa 6,5 euroa. Allaolevan "selittelyn" sijaan korotukset pitäisi näkyä kaikissa liittymämuodoissa eikä vain s-liittymämuodossa.
      Rahaa kiskotaan sieltä mistä sitä helpoiten saa. Hyi...

      Muutoksen taustalla on liittymiemme ja palveluidemme tuottamiseen liittyvä kustannustason nousu, sillä matkapuhelinverkon rakentamisen ja ylläpidon kustannukset ovat kasvaneet.

      • Anonyymi

        S-liittymä poistuu


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      50
      3364
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      552
      2078
    3. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      84
      1976
    4. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1960
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      20
      1588
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1528
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1386
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1349
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      1307
    10. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      48
      1230
    Aihe