Veroilmoituksessa ei saa enää vähentää näitä: Työhuonevähennys. Jos on tehnyt etätöitä edes osan vii

Anonyymi-ap

Veroilmoituksessa ei saa enää vähentää näitä:
Työhuonevähennys. Jos on tehnyt etätöitä edes osan viikosta, olet voinut vähentää verotuksessa satoja euroja vuodessa. Vähennys on ollut tarkalleen ottaen 240–960 euroa.

Ammattiliiton jäsenmaksun vähennys. Moni maksaa ammattiliiton jäsenyydestä satoja euroja vuodessa. Jos jäsenmaksua ei voi vähentää verotuksessa, joutuu siitä maksamaan kolminumeroisen summan vuodessa.

Työsuhdepyöräetu poistuu. Tämä on mahdollistanut esimerkiksi sähköpyörien ostamisen. Veroetu tarkoittaa, että työntekijän ei tarvitse maksaa tuloveroa siitä palkan osasta, joka käytetään työsuhdepyörään. Pyöräetu on maksimissaan 1 200 euroa vuodessa. Työsuhdepyöräilijöitä oli vuoden 2024 lopussa noin 100 000.

8

157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Kokoomuslaiset kuponginleikkaajat ei tee mitään töitä eikä tarvitse työhuonevähennyksiä

    • Anonyymi

      Lisäksi kunnallisvero tulee nousemaan, koska kunnille tulee lisäleikkauksia. Verotus kasvaa ja silti puhutaan ostovoiman noususta.

      • Anonyymi

        Voidaanko kokoomuksesta avautua sen verran onko näiden takana persu-keskoset joilla ei ole mitään tajua työelämästä?


    • Anonyymi

      Poistuuko esim. työhuonevähennys myös yrittäjiltä?

      • Anonyymi

        Jos kotona tekevät, niin kyllä pitäisi poistua.

        Verotus nousee.


    • Anonyymi

      Miksi hallitus ei puhu verotuksen nettovaikutuksesta?

      Siksi, koska se näyttäisi liian pahalta. Verot nousevat. Hallitukselta silmänkääntötemppu.

    • Anonyymi

      Työhuonevähennyksen sijaan laskutan sitten nettiyhteyden, lämmityksen, siivouksen jne.

      Lisäksi käyn 50 km päässä konttorilla (ei julkista liikennettä) useammin, nyt kymmenen kertaa kuussa joista kertynyt eestaas 1000 km/kk työmatkavähennyksiä kuukaudessa...400 km lisää kuukaudessa. Eiköhän sitä noilla kuittaa työhuonevähennyksen.
      1400 km X 0,30 €. Maksimi 7000 € voi vähentää, paitsi 900 € omavastuu siitä poistetaan. Dieseliautoni vie n 5 l/100 km (allekin hiukan)..jokainen osaa laskea, ettei tämä nyt tappiolle mene.

      Työsuhdepyöräni maksoin jo loppuun.

      Tosin kun Petteri ja Riikka ei ymmärrä...pyöristä maksetaan 25,5 % alv ja ka hinta 3200 €, niin eikö noilla kerry veroja paljon enemmän. Nyt tämä sitten loppuu tähän. 10 000 uutta pyörää vuodessa siis. Pyöräily on hyvä harrastus, terveyteen vaikuttavan liikuntamuoto ja moni pyöräili työmatkat.

      Nyt meillä on historian huonoin hallitus., suorastaan tyhmin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      209
      7297
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      52
      2814
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      188
      2271
    4. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      155
      1644
    5. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1643
    6. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      19
      1307
    7. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      74
      1220
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      38
      1153
    9. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      27
      1125
    10. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      50
      1019
    Aihe