Veroilmoituksessa ei saa enää vähentää näitä:
Työhuonevähennys. Jos on tehnyt etätöitä edes osan viikosta, olet voinut vähentää verotuksessa satoja euroja vuodessa. Vähennys on ollut tarkalleen ottaen 240–960 euroa.
Ammattiliiton jäsenmaksun vähennys. Moni maksaa ammattiliiton jäsenyydestä satoja euroja vuodessa. Jos jäsenmaksua ei voi vähentää verotuksessa, joutuu siitä maksamaan kolminumeroisen summan vuodessa.
Työsuhdepyöräetu poistuu. Tämä on mahdollistanut esimerkiksi sähköpyörien ostamisen. Veroetu tarkoittaa, että työntekijän ei tarvitse maksaa tuloveroa siitä palkan osasta, joka käytetään työsuhdepyörään. Pyöräetu on maksimissaan 1 200 euroa vuodessa. Työsuhdepyöräilijöitä oli vuoden 2024 lopussa noin 100 000.
Veroilmoituksessa ei saa enää vähentää näitä: Työhuonevähennys. Jos on tehnyt etätöitä edes osan vii
8
179
Vastaukset
- Anonyymi
kevennykset menivät vauraimmille odotetusti:
https://yle.fi/a/74-20157924
https://yle.fi/a/74-20157718 - Anonyymi
Kokoomuslaiset kuponginleikkaajat ei tee mitään töitä eikä tarvitse työhuonevähennyksiä
- Anonyymi
Lisäksi kunnallisvero tulee nousemaan, koska kunnille tulee lisäleikkauksia. Verotus kasvaa ja silti puhutaan ostovoiman noususta.
- Anonyymi
Voidaanko kokoomuksesta avautua sen verran onko näiden takana persu-keskoset joilla ei ole mitään tajua työelämästä?
- Anonyymi
Poistuuko esim. työhuonevähennys myös yrittäjiltä?
- Anonyymi
Jos kotona tekevät, niin kyllä pitäisi poistua.
Verotus nousee.
- Anonyymi
Miksi hallitus ei puhu verotuksen nettovaikutuksesta?
Siksi, koska se näyttäisi liian pahalta. Verot nousevat. Hallitukselta silmänkääntötemppu. - Anonyymi
Työhuonevähennyksen sijaan laskutan sitten nettiyhteyden, lämmityksen, siivouksen jne.
Lisäksi käyn 50 km päässä konttorilla (ei julkista liikennettä) useammin, nyt kymmenen kertaa kuussa joista kertynyt eestaas 1000 km/kk työmatkavähennyksiä kuukaudessa...400 km lisää kuukaudessa. Eiköhän sitä noilla kuittaa työhuonevähennyksen.
1400 km X 0,30 €. Maksimi 7000 € voi vähentää, paitsi 900 € omavastuu siitä poistetaan. Dieseliautoni vie n 5 l/100 km (allekin hiukan)..jokainen osaa laskea, ettei tämä nyt tappiolle mene.
Työsuhdepyöräni maksoin jo loppuun.
Tosin kun Petteri ja Riikka ei ymmärrä...pyöristä maksetaan 25,5 % alv ja ka hinta 3200 €, niin eikö noilla kerry veroja paljon enemmän. Nyt tämä sitten loppuu tähän. 10 000 uutta pyörää vuodessa siis. Pyöräily on hyvä harrastus, terveyteen vaikuttavan liikuntamuoto ja moni pyöräili työmatkat.
Nyt meillä on historian huonoin hallitus., suorastaan tyhmin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2604596Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1323003Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit432776Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?751749Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061604Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281493- 551334
- 931245
- 471119
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2081116