https://yle.fi/a/74-20157809
"Natalia Salmela kommentoi hallituksen päätöstä keskiviikkoiltana Instagramin tarinoissa, jotka katoavat 24 tunnin jälkeen.
– Samat boomerit, jotka ovat sitä mieltä, että influensserit vain somettelee kahvikupposistaan, ovat valmiita muuttamaan osakeyhtiöiden verotusta vain siksi, koska kourallinen influenssereita hyötyi muutaman tonnin, Salmela toteaa.
– Minä en ole edelleenkään hyötynyt. Paitsi kreisinä määränä julkisuutta."
Jos ei ole hyötynyt, niin miksi sitten asiasta on alkanut vouhkaamaan.
Varmasti on hyötynyt verokikkailusta, ei vaan sitä kerro, kuten rikkailla on tapana.
Vai ei massimuija ole hyötynyt verokikkailusta
2
230
Vastaukset
- Anonyymi
Minkä takia julkisuudessa aina keskustellaan jonkun toisen tuloista, tai toisen varallisuudesta?
Miksi se keskustelu menee aina niin? Eikö olisi kannattavaa kiinnostua ensisijaisesti omista tuloista ja omasta varallisuudesta?
Suomessa on paha tapa ajatella, että omat rahat on omia ja muiden rahat on yhteisiä.- Anonyymi
Juu, sama suhtautuminen on eläkesäästöjen sijoittaminen pärssissä.
Tappiot on yhteisiä eli korotetaan eläkeikää ja leikataan eläkkeitä, mutta voitot yksityisiä eli eläkeyhtiöiden pomot korottaa tulojaan, kun on tullut osakevoittoja.
Tuskipa olisi asiasta vaivaantunut, jollei se itseään kosketa, varmasti menettää paljon tuloja, kun hallitus asiaan nyt puuttuu, vaikka toteaa, ettei asia kosketa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit856020KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3195117Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202658Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei482599Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852831832Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1031669Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro171521- 1091497
seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1191402Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1331393