Purra alkaa näyttää "viittävaille valmis hoitoon -lookilta" ja siihen lienee syynä liian suuret saappaat joita edellyttää tietoa Suomi nimisen valtion varojen hoidosta.
SaksikäsiPurra irvistelee suuria lukuja (1,25 miljardia laitamme veronalennuksia), tosta vaan ja sanoo suurituoloisten palkitsimisen olevan sijoitus valtavaan kasvuun!
Haistakoon pitkän paskan, jopa Matti Vanhanen sanoi (25.4.25) jotta yritysveron lasku 18%:iin valuu pääosin ulkomaille!
SaksikäsiPurra irvistelee suuria lukuja (1,25 miljardia laitamme veronalennuksia), tosta vaan ja sanoo suurituoloisten palkitsimisen olevan sijoitus valtavaan kasvuun!
Haistakoon pitkän paskan, jopa Matti Vanhanen sanoi (25.4.25) jotta yritysveron lasku 18%:iin valuu pääosin ulkomaille!
Vastaukset 21
Vanhimmat
Kyllä Purra vielä länkisäärisiä paksumahaisia pikkupersuyrittelijöitä kiihottaa. Onhan se Riikka niin kaunis kuulemma, sekö niille sitten riittänee, perussedille...?
Köysien puutteessa vapaana.
Viittä vaille Kaisa Juuso?
Vai jo vartin yli?
Se on pakko. Se on pakko. Se on pakko, kun se on hallitusohjelmaan kirjattu, sitä Purra hokee tarpeen niin vaatiessa.
Tulisipa lääkäri, joka sanoisi Purralle, että se on nyt pakko, kun se on pakkohoitolähetteeseen kirjattu.
ehkä purran ja osan persu johtoa tulisi siirtyä kokoomukseen ?
-- Tai sitten kansan on unohdettava nämä kokoomus palvelijat
jatkossa Persut kehittyy mini-puolueena, Vaaleissa jo näin tehtiin !
- kokoomuksen ohjaama... persu puolue ei kiinnosta kansaa...
Riikka huoraa???
Riikkaa voisi pitää yhtenä tuolla meidän ostarilla hengailevista kilarimuijista, jos ei muuta tietäisi.
Miksi Riikalla on laajentuneet pupillit?
Riikkuli on nyt selvinnyt tuplavaalitappiosta sekä riihestä.
Muutama pullo laadukasta punkkua ja skumppaa yli vappuviikon ja Purra jaksaa taas kohti uusia koettelemuksia.
Joo tanssii orponkans torilla sakset kädessä siitä saitte persut huutaen! Sekin nähdään vielä!
Laitumen uutta veräjää "vartioivan" lehmän näköinen on laitumen uutta veräjää "vartioiva" lehmä. Minkäpä muunkaan näköinen olisi?
En nyt mitenkään viittaa Purraan, mutta tuli vaan mieleen tuollainen.
On puhuttu Mona Lisan hymyn mysteeristä? Miksi Mona Lisa hymyilee Leonardo da Vincin maalauksessa? En osaa sanoa.
Mutta miksi Riikka Purran "hymyssäkin" suupielet on aina alaspäin?
Asiaa pohdittuani päädyin tulokseen, että kenellä tahansa suupielet olisivat alaspäin "hymyillessäkin", jos nuolisi Petteri Orpon ahteria.
Tämän viikon kovin homma Purralle taisi olla joutua myöntämään, että velkaantumisen pysäyttämisellä mölynnyt Orpon sakki ottaa enemmän velkaa kuin Marinin hallitus.
Ihan sama minkä näköinen kokoomuksen käsikassara valtion taloutta hoitaa. Oikeammin Purra sopisi vain keskitysleirin vartijaksi
Purra on massimuija.
Kokoomuksen horo.
Riikka on persu. Eli toivoton tapaus.
Vaihtoivat - merkkisellä korolla ollevat lainatkin muuttuvakorkoiseksi . Tuli pirusti suomelle takkiin. Aivan oikei meille maksettiin niistä - korolla olevista ja nämät finanssinikkarit vaihtoi ne kalliisiin siksi velka vain kasvaa syy ei ole Mafinin vaan purran ja orpon.
Sopisi paremmin kokoomuksen tumpeloille se homma heh.
Hän tuskin enää kykenee vastaamaan miten ihmiset joutuu asunnottomiksi, kodittomiksi rahahneuden edestä.