Torstaista 1.5.2025 alkaen kaikilta Thaimaahan saapuvilta vaaditaan digitaalinen TDAC-maahantulokortti. Tämä muutos koskee myös suomalaisia matkailijoita.
Toukokuun alusta eteenpäin kaikkien ulkomaisten matkustajien on täytettävä uusi Thailand Digital Arrival Card (TDAC) ennen saapumistaan maahan riippumatta siitä, saapuvatko he lentäen, meriteitse vai maitse. Lomake toimitetaan sähköisesti Thaimaan viranomaisen ylläpitämän digiportaalin kautta.
TDAC voidaan täyttää aikaisintaan kolme päivää ennen saapumista Thaimaahan. Esimerkiksi 5. toukokuuta saapuva matkustaja voi täyttää lomakkeen 2. toukokuuta alkaen. Uusi järjestelmä avautuu käyttöön 28.4.2025.
Lomakkeeseen täytetään passi- ja henkilötiedot, matkareitti ja oleskeluosoite Thaimaassa sekä lyhyt selvitys terveydentilasta.
TDAC:n voi täyttää itsenäisesti tai osana ryhmää. Lomake on pakollinen kaikille ulkomaalaisille matkailijoille, olivatpa he turisteja tai liikematkustajia. Poikkeuksen tekevät vain kauttakulkumatkustajat sekä henkilöt, joilla on rajapassi. Lomakkeen tietoja on mahdollista päivittää ennen matkaa. Maahantulotietojen ilmoittaminen ja päivitys tapahtuu samassa osoitteessa.
Mikäli lomaketta ei ole ehtinyt täyttää ennen saapumista tai verkkoyhteys puuttuu, apua on saatavilla rajavalvonnan tukipisteissä. Viranomaiset kuitenkin suosittelevat vahvasti täyttämään lomakkeen etukäteen, jotta välttyy ruuhkilta ja pitkiltä jonoilta maahantulon yhteydessä.
Uusi maahantulolomake
3
72
Vastaukset
- Anonyymi
Uusi TDAC korvaa aiemmin käytössä olleen paperisen TM6-lomakkeen. Se on osa Thaimaan hallituksen digitaalista uudistusohjelmaa, jonka tavoitteena on sujuvoittaa rajamuodollisuuksia, keventää byrokratiaa ja tehostaa maahan saapumista.
Jos/kun joku matkustaa kuunvaihteen jälkeen Thaimaahan, niin voisi hieman antaa infoa täyttämisestä oliko mitään ongemia.
Itsellä olisi matka edessä tuossa kahden ja puolenviikon päästä ja hyvä saada infoa etukäteen jos jotain ongelmia esiintyy täyttämisessä, kuten tuollaisen uuden systeemin alussa saattaa olla.- AnonyymiUUSI
Siihen tulee vaan ne samat tiedot kuin siihen paperiseen tuli aiemmin. Eli passinumero, nimi, kotimaa, ammatti, majapaikka (voi kirjoittaa mitä vaan jos ei tiedä) lennon numero tai muu tieto jos tulee maateitse. Täsmälleen yhtä helppo täyttää kuin se paperinenkin. Huomenna sitä pääsee kurkkimaan netissä kun palvelu aukeaa.
GolfAri
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 861570
- 711200
Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.
https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr1741095Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!52892Aika usein mietin sitä
Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t46871- 47858
Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman38858- 46792
Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !
Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si9773IS Viikonloppu 26.-27.4.2025
Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika35769