Työsuhdepolkupyörät vain rikkaiden huvitus

Anonyymi-ap

Työsuhdepolkupyörien veroedun poisto on ihan oikein. Sen vaikutus tavalliseen palkansaajaan on vähäistä ellei olematonta, sillä harvalla duunarilla on varaa laittaa joka kk 100-200 euroa leasingpolkupyörään. Vauraille tämä on mitätön summa ja nyt pääsevät rahoutramaan huvituksensä täysin itse. Kerrankin Orpo ja Purea purevat edes vähäsen käsiä, jotka niitä ruokkivat. Se on hienoa.

5

344

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pieni summa verrattuna työsuhde autoon.
      Pien palkkainenkin voisi nauttia samoista edusta, jos vaan työnantajat ymmärtäisi heidänkin tarpeellisuuden.
      Nykyään he ovat heidän mielestä rasite.

      • Anonyymi

        Työsuhdeauto on ihan eri asia. Se ei ole veroetu vaan VEROTETTAVA luontaisetu.

        Otetaan esimerkiksi joku perus perhetötterö. Vaikka neliveto farkku octavia / hybridi passatti. Täysautoedun verotusarvo 1000€/kk. Jos sinulla on työn puolesta pakko ottaa autoetu, niin se maksaa sinulle n. 500€/kk nettona ja jos se on valinnainen etu, eli vähennetään palkasta, niin se vähentää sinun tuloja 1000€/kk nettona. Työsuhdeauto on ihan helvetin kallis etu jos autoa ei juuri tarvitse. Sama juttu jos vaihtoehtona on autoetu tai km-korvaukset omalla autolla ja +1000km/kk työajoa.


        Eli todella eri luonteisia juttuja. Työsuhdeauto on ensinnäkin kallis verotettava etu ja monesti välttämätön. Pyöräetu taas verovapaa etu, jonka hyödyt valuvat välistävetäjälle.


    • Anonyymi

      Ei se ollut kenenkään huvi. Pelkkä raakile ja pelasi välistävetäjien pussiin sen sijaan, että olisi ollut selkeä etu kuluttajalle. Tosiaan hyvä, että loppuu. Tuo on ollut suoraan verorahojen siirtämistä pyörien liisaajille.

      • Anonyymi

        Tosiaan alkoi business vääristyä kun veroetuja tarjoiltiin. Varmaan yksi pahimmista esimerkeistä kuinka yritystuet tai erikoiset veroedut vääristävät markkinaa.
        Nyt on pyöräliikkeissä kauhea parku ja konkurssikortin heluttelu meneillää, asiasta jonka varaan ei pitäisi yritystoimintaa rakentaa lainkaan. Mutta on rakennettu ja rahastettu innolla.

        Toki tällaisissa veropäätöksissä saisi olla sen pituinen siirtymäaika, että kauppiaat ehtivät reagoida ja jättää Taycanin tilaamatta itselleen ja ehtivät peruuttaa sähköpyörätilauksensa Taiwanista, ennen kuin se on valmistuslinjalle menossa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tosiaan alkoi business vääristyä kun veroetuja tarjoiltiin. Varmaan yksi pahimmista esimerkeistä kuinka yritystuet tai erikoiset veroedut vääristävät markkinaa.
        Nyt on pyöräliikkeissä kauhea parku ja konkurssikortin heluttelu meneillää, asiasta jonka varaan ei pitäisi yritystoimintaa rakentaa lainkaan. Mutta on rakennettu ja rahastettu innolla.

        Toki tällaisissa veropäätöksissä saisi olla sen pituinen siirtymäaika, että kauppiaat ehtivät reagoida ja jättää Taycanin tilaamatta itselleen ja ehtivät peruuttaa sähköpyörätilauksensa Taiwanista, ennen kuin se on valmistuslinjalle menossa.

        Suomalaista typeryyttä. Ensin rakennetaan helvetillinen verotus ja sitten alkaa vähennysten ja muitten säätöjen tekeminen ja loppupeleissä kaikki häviää.

        Itseäni ei säälitä yhtään, jos joku pyöräfirma menee konkurssiin työsuhdepolkupyöräedun poistumisen vuoksi. Ei kannata rakentaa bisnestä veroeduista riippuvaiseksi.

        Yhtä lailla pitäisi poistaa lounasedut ja kulttuurietu ja korvata kaikki alhaisemmalla verolla. Ei yhteiskunnan pidä ohjata aikuisten ihmisten rahankäyttöä tuolla tavalla.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      522
      2490
    2. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      51
      2207
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      203
      2148
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1450
    5. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      49
      1323
    6. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1308
    7. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      10
      1175
    8. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1111
    9. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      89
      1087
    10. Unohdettu parannuksen kaste

      Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?
      Kaste
      693
      1035
    Aihe