Onko popeda koskaan saanu valtioltamme mittään palkintoja ja tunnustuksia??
kirjoittaja-kommentoija Juha pohjola(metsänmies erakko)
onko Popeda saanut valtiolta mitään palkintoja&tunnustuksia?
11
286
Vastaukset
- Anonyymi
Ei mitään kovin mahtavaa. Pikaisella selaamisella:
Vuoden 2023 Pirkanmaan maakuntahallituksen palkinto.
Vuonna 1014 taiteilijoille myönnettävä Suomi-palkinto, suuruudeltaan 22 tuhatta euroa.
Toki bändi on palkittu monilla kultalevyillä.- Anonyymi
joo kävin googlettaan "pikaisesti" niin mm huomasin että pohojantähden alla (86) studiolevy myi kultaa. Kultaa myyneitä levyjä myös kaasua, harasoo ja aika yllättävää oli se että vuojen 88 studiokiekko halleluja on myynyt myös kultaa kun tuo hallelujaa on jäänyt aika vähälle huomiolle popedan levyistä kun eri ihmiset &tahot luettelee popedan levyjä niin eipä kovin ussein halleluja levyä mainita.
Kultaa kait varmaan myivät myös 90-luvun studiolevyt svoboda ja hönö. Silloin popedan basistina toimi muuten Markku petander joka on ollut kiertolaisena popedan ja Yön välillä.
Ei oo valoo (87) studiolevy tainnut myydä myös kultaa.
Etteikö joku popedan kokoelmalevy olis myynyt platinaa&timanttia onko??
Kirjoittaja-kommentoija Juha Pohjola(metsänmies-erakko) - Anonyymi
tosi maukasta luettavaa wikipediassa jossa oli osasta popedan studiolevyistä paljon luettavaa. Esim popedan kohdalla kriitikoiden arviot on olleet sekalaisia että osa antanu hyviä arvosteluja ja osa ei.
Hullut koirat levyä pijän popedan parhaana ja siitä oli kiinnostavaa lukea eri pointteja. Esim silloinen popedan kitaristi Ari puukka oli todennut siitä levystä että hänen mielestä tosi kovan luokan levy. Joku oli sanonut että hyviä biisejä mutta soundit huonot. siinä oli myös mainittu pantse Syrjän nimi hullut koiran levyn yhteydessä että studiolla ollut ehkä huono "akustiikka" vai miksi sitä sanotaan että se on voinut vaikuttaa soundeihin kun noin samoihin aikoihin eppu normaali oli tehnyt levyn samalla studiolla niin sillä levyllä (coctail bar) on myös huonot ja tunkkaiset soundit.
kirjoittaja Juha pohjola
- Anonyymi
Ei, miksi pitäisi?
- Anonyymi
kiinnostanut aina esim ammattikriitikoiden ja muiden tahojen mielipiteet ja myös toisten muusikoiden&musanesittäjien mielipiteet toisten levyistä.
Esim vuonna 91 kolmannen naisen elämän tarkoitus valittiin vuoden kotimaiseksi levyksi toisten suomimuusikoiden&suomalaisten musanesittäjien valitsemisen seurauksesta.
Sitten on hedelmällistä lukea ammattiriitikoiden levyarvioita eri musanesittäjien levyistä.
Oman kansan mielipide myös kiinnostaa ja oma kansamme on aina tykänny Popedan musasta.
kirjoittaja Juha pohjola(metsänmies-erakko) - Anonyymi
Niin miksi pitäisi ?? Arton sunnuntain puhe ohjelmassa oli vieraana Pate ja kyllä oli hupaisaa kuuneltavaa Arto kyseli rokista mitä se on ? Heittäytyi kyselemään kuin joltakin onnelliselta latva kakkoselta Pate häkeltyi ja hokas mikä oli homman nimi , , ei ollutkaan mikään huippu artisti , , juttelu oli sitä kuuluisaa diiipa daapaa.
- Anonyymi
Valtiolta saadut palkinnot ja tunnustukset on veronmaksajien rahoista annettavia "tukiaisia". Usein nämä rahat menevät järjettömiin asioihin ja tämä popedan valtion osasto on yksi niistä. Kusenpolttama orkesteri ja samoin biisit.
- Anonyymi
Suomen paras rokkipändi, valtion palkinto toki tälle ryhmälle.
- Anonyymi
Parasta musiikkia vuosikymmeniä, jo vain veronmaksajat voivat maksaa tästä tunnustuksia ja palkintoja.
- Anonyymi
Svoboda on myynyt platinaa ja Pelkkää juhlaa Tupla-platinaa. Popedan levyjä on myyty yli 500000.
- Anonyymi
Jotain Emma palkintoja on Popedalle ja Patelle tullut. Muistaakseni meriitit pitkä ura. Costello Hautamäki nimetty vissiin kahteen eri kertaan vuoden Tampelaiseksi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1114379
- 793553
Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?
Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?843415Just alkoi ottamaan päähän
Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk223411Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?273306- 762974
- 892933
Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim672855"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m452810Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.852589