Onko popeda koskaan saanu valtioltamme mittään palkintoja ja tunnustuksia??
kirjoittaja-kommentoija Juha pohjola(metsänmies erakko)
onko Popeda saanut valtiolta mitään palkintoja&tunnustuksia?
12
404
Vastaukset
- Anonyymi
Ei mitään kovin mahtavaa. Pikaisella selaamisella:
Vuoden 2023 Pirkanmaan maakuntahallituksen palkinto.
Vuonna 1014 taiteilijoille myönnettävä Suomi-palkinto, suuruudeltaan 22 tuhatta euroa.
Toki bändi on palkittu monilla kultalevyillä.- Anonyymi
joo kävin googlettaan "pikaisesti" niin mm huomasin että pohojantähden alla (86) studiolevy myi kultaa. Kultaa myyneitä levyjä myös kaasua, harasoo ja aika yllättävää oli se että vuojen 88 studiokiekko halleluja on myynyt myös kultaa kun tuo hallelujaa on jäänyt aika vähälle huomiolle popedan levyistä kun eri ihmiset &tahot luettelee popedan levyjä niin eipä kovin ussein halleluja levyä mainita.
Kultaa kait varmaan myivät myös 90-luvun studiolevyt svoboda ja hönö. Silloin popedan basistina toimi muuten Markku petander joka on ollut kiertolaisena popedan ja Yön välillä.
Ei oo valoo (87) studiolevy tainnut myydä myös kultaa.
Etteikö joku popedan kokoelmalevy olis myynyt platinaa&timanttia onko??
Kirjoittaja-kommentoija Juha Pohjola(metsänmies-erakko) - Anonyymi
tosi maukasta luettavaa wikipediassa jossa oli osasta popedan studiolevyistä paljon luettavaa. Esim popedan kohdalla kriitikoiden arviot on olleet sekalaisia että osa antanu hyviä arvosteluja ja osa ei.
Hullut koirat levyä pijän popedan parhaana ja siitä oli kiinnostavaa lukea eri pointteja. Esim silloinen popedan kitaristi Ari puukka oli todennut siitä levystä että hänen mielestä tosi kovan luokan levy. Joku oli sanonut että hyviä biisejä mutta soundit huonot. siinä oli myös mainittu pantse Syrjän nimi hullut koiran levyn yhteydessä että studiolla ollut ehkä huono "akustiikka" vai miksi sitä sanotaan että se on voinut vaikuttaa soundeihin kun noin samoihin aikoihin eppu normaali oli tehnyt levyn samalla studiolla niin sillä levyllä (coctail bar) on myös huonot ja tunkkaiset soundit.
kirjoittaja Juha pohjola
- Anonyymi
Ei, miksi pitäisi?
- Anonyymi
kiinnostanut aina esim ammattikriitikoiden ja muiden tahojen mielipiteet ja myös toisten muusikoiden&musanesittäjien mielipiteet toisten levyistä.
Esim vuonna 91 kolmannen naisen elämän tarkoitus valittiin vuoden kotimaiseksi levyksi toisten suomimuusikoiden&suomalaisten musanesittäjien valitsemisen seurauksesta.
Sitten on hedelmällistä lukea ammattiriitikoiden levyarvioita eri musanesittäjien levyistä.
Oman kansan mielipide myös kiinnostaa ja oma kansamme on aina tykänny Popedan musasta.
kirjoittaja Juha pohjola(metsänmies-erakko) - Anonyymi
Niin miksi pitäisi ?? Arton sunnuntain puhe ohjelmassa oli vieraana Pate ja kyllä oli hupaisaa kuuneltavaa Arto kyseli rokista mitä se on ? Heittäytyi kyselemään kuin joltakin onnelliselta latva kakkoselta Pate häkeltyi ja hokas mikä oli homman nimi , , ei ollutkaan mikään huippu artisti , , juttelu oli sitä kuuluisaa diiipa daapaa.
- Anonyymi
Valtiolta saadut palkinnot ja tunnustukset on veronmaksajien rahoista annettavia "tukiaisia". Usein nämä rahat menevät järjettömiin asioihin ja tämä popedan valtion osasto on yksi niistä. Kusenpolttama orkesteri ja samoin biisit.
- Anonyymi
Suomen paras rokkipändi, valtion palkinto toki tälle ryhmälle.
- Anonyymi
Parasta musiikkia vuosikymmeniä, jo vain veronmaksajat voivat maksaa tästä tunnustuksia ja palkintoja.
- Anonyymi
Svoboda on myynyt platinaa ja Pelkkää juhlaa Tupla-platinaa. Popedan levyjä on myyty yli 500000.
- Anonyymi
Jotain Emma palkintoja on Popedalle ja Patelle tullut. Muistaakseni meriitit pitkä ura. Costello Hautamäki nimetty vissiin kahteen eri kertaan vuoden Tampelaiseksi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse1164895Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1153978Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2153896Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202275Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801396- 1371374
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1721369En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5851269- 531155