Paikkakunnan poliisi ei ole aktiivisesti aloittanut tutkintoja salametsästyksestä annetuista vihjeistä huolimatta. Miksi ei? Miksi tutkinnat on aloitettu vasta paikkakunnan ulkopuolisten toimesta? Tiedämme paikkakunnalta olevan ministerin suhtautumisen Suomen uhanalaisiin petoeläimiin ja pakkomielteeseen niiden tappamiseksi. Ministeri tuskin oli tietämätön Lapinlahdella kansanhuviksi nousseesta salametsästyksestä. Nyt kun katsoo vielä olemattomat tuomiot törkeistä metsästysrikoksista niin epäilykset tekojen vesityksestä vain kasvavat.
Ovatko salametsästäjät ministerin suojeluksessa?
22
956
Vastaukset
- Anonyymi
En oikein jaksa uskoa että tämä maa- ja metsätalousministeri olisi niin rottamainen! https://yle.fi/a/74-20077978
- Anonyymi
Täytyy sanoa, että kyllätuomiot on untuvalla siloiteltu. Ehdonalainen ei ole vankeustuomio vaan vainnerkintä rikosrekisteriin. Joku vuosisitten pohjanmaalla ammuttiin susi josta seurasi vankeus tuomio. Tämä järkytti erästä metsästyksessä mukana erästä ollutta niin että päätyi itsemurhaan. Nämä viikarit uhittelivat ja kehukelivat tempuillaan ja tuomiot ehdon alaista, ja sittenvielä korvaukset, aivanminmi luokkaa. Hävettä olla metsästäjä. Taitaa jäädä riistanhoitomaksu maksamatta.
- Anonyymi
No niinpä. Mahtuuhan niitä kaikenlaisia kaheleita metsästäjien joukkoon joilla ei järki päätä pakota. Se on erittäin ikävä juttu niille jotka toimivat lain mukaan ja varmasti hävettää tuollaisten toiminta. Olisikin parempi kun nuo lähetettäisiin sotahommiin ja eturintamalle, niin saisivat perkeleet paukutella niin paljon kuin pers`nahka kestäisi.
- Anonyymi
Jätä vaan maksamatta.. turha pyytäjä olet
- Anonyymi
Tuo Lapinlahden pohjasakka sais kyllä saada kovemmat tuomiot (häkkituomio tai yhdyskuntapalvelua )ja isot sakkokorvaukset.
Valvontaan lisää resursseja HETI - Anonyymi
Ehdonalainen vankeustuomio on rangaistus ja tekijä voidaan
tuomita maksamaan korvauksia. Ei kai se muuta sisällä. - Anonyymi
Nyt kun karhut tulleet asutuskeskuksiin ottakaa Lapinlahden törkymetsästäjät valvonnan alaisena niitä ammuskelemaan. Saa ammuskella, jos se on niin mahtavaa. Liian pienet tuomiot muuten näille sikatyypeille.
- Anonyymi
Ministeri puolsi televisiossa susien tappamista sillä, että sudet ovat risteytyneet koirien kanssa. Tämän vuoksi onkin heti säädettävä laki ettei koiria saa pitää vapaana susia naimassa.
Ministerin henkilökohtaiset pelot susien vaarallisuudesta eivät voi olla peruste uhanalaisten eläinten ampumiseksi. Lappajärvellähän ei tosin perusteita kysellä, siellä ammutaan kaikki elukat joutsenista lähtien.- Anonyymi
Tapetaan koirat!
- Anonyymi
Tarkoitatko koirilla täällä notkuvia ja itkeviä piiperöitå??? Jos näin on niin antaa mennä vaan!! Ha haaaa hooo
- Anonyymi
On.
- Anonyymi
Lapinlahtelainen ministeri ajaa läpi susien metsästyksen sallivaa lakia. Kun lapinlahtelaisten niin rakastama "salametsästys" eli eläinten raukkamainen ampuminen pusikoista ei olekaan sallittua niin oman kylän tyttö laillistaa Suomen uhanalaisten eläinten metsästyksen.
Olen enemmän huolissani lapinlahtelaisten sukurutsauksesta kuin koirien ja susien risteymistä, sen verran on sekopäistä tuo lapinlahtelaisten toiminta. - Anonyymi
Häivy!! Asia ei kuulu sinulle!!! Tiedetään sinut....
- Anonyymi
Jos te siellä Lapinlahdella kaikille muualta tulleille sanotte vain häivy niin ette koskaan pääse tuosta sukurutsauksestanne eroon.
- Anonyymi
Lapinlahti on sisäsiittoinen pölvästien paikka, ja Essayah on samaa sakkia.
- Anonyymi
Osaakohan tuo palestiinalaisten kansanmurhaa ja suojeltujen eläinten tappamista kannattava lapinlahtelainen soittaa banjoa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Osaakohan tuo palestiinalaisten kansanmurhaa ja suojeltujen eläinten tappamista kannattava lapinlahtelainen soittaa banjoa?
Kyllä lapinlahtelaiset banjoa soittavat. Miksiköhän haluavat kuitenkin kaikki tappaa?
- Anonyymi
Olisikohan kävely vienyt suolatasapainon lopullisesti kun tappamisesta on tullut niin himoittavaa?
- Anonyymi
Minkälaisiksi sankareiksi nämä sala-ampujat on Lapinlahdella nostettu? Ovatko kaikki heitä kannustamassa jatkossakin esim. joutsenten ampumiseen?
- Anonyymi
Kylän omia poikia. Joidenkin mielestä ovat sankareita kun niinkin vaarallisia eläimiä kuin joutsenia uskalsivat kytikseltä ampua.
- Anonyymi
Hurraaaa!!!
- Anonyymi00023
Kuumat jutut alkaa tästä 🍓 Liity nyt https://Denise.hoty.lat/Denise#/?/?/rjunk523a
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1158197Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su4157418Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite804684Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill294449Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-74009Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2032819- 1172664
Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os332585Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps232244Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m22107