Nyt puhuu Kelan uusi pääjohtaja Lasse Lehtonen

Anonyymi-ap

"Kelan pääjohtajaksi valittu Lasse Lehtonen (kok) arvioi STT:lle, ettei hänen puoluetaustallaan ollut ratkaisevaa merkitystä valinnan kannalta.

– En usko, että sillä asialla nyt oli enää mitään kriittistä merkitystä, kun tätä curriculumia (ansioluetteloa) on muutenkin ja kertynyt aika pitkälti, hän kommentoi tiistaina valintansa jälkeen.

Sivistysporvariksi itseään luonnehtiva Lehtonen on kokoomuksen jäsen ja ollut myös puolueen ehdokkaana viime eduskuntavaaleissa.

Lehtonen myöntää kuitenkin, että politiikalla on vaikutusta valittaessa Kelan pääjohtajaa.

– Kun on eduskunnan alaisesta laitoksesta kysymys, niin aina tietysti politiikalla on jokin merkitys linjauksissa, että ei sitäkään voi kiistää.

Husin diagnostiikkajohtajana toimiva Lehtonen sanoo, ettei hänellä ole ollut tiiviimpää yhteyttä Kelan päätöksentekijöihin. Hän ei suoraan kommentoi, tuliko valinta yllätyksenä.

– Ainahan ne on yllätyksiä. Tietysti erilaisia keskusteluja käydään, mutta ei minulla nyt mitään sen tiiviimpää yhteyttä ollut Kelaan tai näihin päätöksentekijöihin.

Lehtonen valittiin Kelan pääjohtajaksi perussuomalaisten ja kokoomuksen valtuutettujen äänillä opposition valtuutettujen äänestäessä Maatalousyrittäjien eläkelaitoksen (Mela) toimitusjohtajan Heli Backmanin puolesta.

Vastavalittu pääjohtaja ei tuoreeltaan väläytellyt suuria muutosvisioita Kelaan.

– Kela toteuttaa eduskunnan säätämää lainsäädäntöä, ja sillä on oma, uusi strategiansa, jota pääjohtaja lähtee yhdessä hallituksen kanssa toteuttamaan. Meillä on omat haasteemme ylläpitää suomalaista sosiaaliturvaa. Siinä riittää töitä, Lehtonen sanoi."

https://www.is.fi/politiikka/art-2000011201225.html

Juu juu ja lehmätkin lentävät :)))))

Kokoomus sai Kelan sisään oman miehensä ja se tietää sitä, että Kelan tulevaisuuden strategia tulee olemaan hyvinkin kokoomuslainen. Kuten Lehtonen itse toteaa, että "ei sitäkään voi kiistää".

9

240

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Älä turhaan luule että Satonen jäisi ilman jotakin muhkeapalkkaista palkkiovirkaa.

      Kokoomuksen politiikassa sosiaaliturvaan liittyen on aina olemassa ongelma, ja se ongelma poistuu ainoastaan siten että kansa tekee toimenpiteistä kanteluita.

      Kokoomus tekee todella ison virheen hyökätessään sosiaaliturvaa vastaan, kun sosiaaliturva tuhotaan, samalla tuhotaan myös vapaa markkina. Kokoomus omia mielihalujaan toteuttaessaan tuhoaa siis perusedellytykset kaikelle sopimiselle. Riitelemällä ei tule sopimuksia, ja valtiolla ei ole oikeutta pakottaa omia kansalaisiaan yhtään millään tavalla, rikosasiat poislukien.

      Lehtosella nyt sentään jotenkin älykkään tuntuiset ja paremmin pohditut mielipiteet, mutta sittenhän sen näkee miten asennoituminen muuttuu uudessa virassa.

    • Anonyymi

      Niinpä vaan aloittaa uuden työuransa valehtelemalla ….tämäkin kyky Kokkari !

    • Anonyymi

      Se on nimenomaan sosiaaliturva, jonka parissa toimitaan suurimpien valtiota pakottavien velvoitteiden parissa, joista säädetään mm. perustuslailla ja kansainvälisin sopimuksin.

      Kelan pääjohtajaksi siirtyvällä on syytä olla melkoisen hyvät tiedot siitä mitä perustuslaki kansalaisilleen oikeuttaa, niitä asioita ei voida lakia rikkomatta alkaa politisoimaan Kokoomuksen ideologioiden mukaisiksi.

    • Anonyymi

      Lehtonen totesi taannoin a-Studiossa, että Suomi ei tarvitse rinnakkaisia
      terveysjärjestelmiä, julkinen terveydenhuolto pitää lakkauttaa.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Kokkarin ei tarvitse olla valehtelija, mutta se tekee puoluetoiminan helpommaksi.

      • Anonyymi

        Hyvä lääkäri.


      • Anonyymi

        Valtaa vallalla. Poliittisia virkanimityksiä toinen toisensa perään. Kohta virkakunta on yhtä kokoomuslainen kuin nykyinen ulkopolitiikka.
        Onhan valta keskittynyt ennenkin, mutta ei koskaan näin suuressa määrin. Jos vielä aletaan nimittelemään uusia korkeimman oikeuden tuomareita, niin demokratia on vaarassa.


    • Anonyymi

      Ilman kokoomuksen jäsenkirjaa Lehtonen ei olisi ollut pätevä hakija..
      Revi siitä puolueeton kokoomuslainen Lehtonen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1662
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1488
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      36
      911
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      859
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      811
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      796
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      738
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      730
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      728
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      700
    Aihe