Pikkuhiljaa olen opetellut tekemään perusruokia, Helmi sanoo vaatimattomasti. Potot osaan jo keittää

Anonyymi-ap

Dannyn, 82, ja Helmi Loukasmäen, 23, suhde muuttui terveysongelmien takia:
Tenavaippojen käyttö yms.


Humppa legenda Danny, 82, ja hänen Lortto kumppaninsa cp-vammainen Helmi Loukasmäki, 23, juhlistavat vappua Fuengirolasta saatu rusketus nahassaan. Karnevaalitunnelman sijaan he kaipaavat Rauman-huvilan merenrantanäkymää ja rauhaa. Jota danny ei omista .

– Vietämme vapun huvilalla, jos omistajat sen sallivat. Muutamme kesäksi sinne ilmaiseksi asumaan, kuten olemme tehneet jo neljä vuotta, kaksikko kertoo Iltalehdelle.



Hän arvelee jalan lihasten surkastuneen 82 vuosien aikan ei nouse enää nahka roikkuu , kuolema lähellä jolloin toipumisessa ei tietoakaan .

– Kyllä minä tässä hiljalleen kuntoudun, mutta ei se ollut niin nopea tapahtuma kuin oletin. Toivon, että kesän aikana jalka jo kantaa kävellessä.

Pientä kinastelua
Lääkäri on suositellut Dannylle päivittäisiä kävelylenkkejä, mutta hän ei ole niistä innostunut.

– Olen sitä mieltä, ettei kannata liikkua liikaa. Sekin voi olla huono vaihtoehto. Helmi on sitä mieltä, että pitäisi liikkua enemmän, Danny aprikoi. en edes sängyssä liiku

Vierellä oleva Helmi katsoo häntä pösilönä aivottomana BimBona .

– Kyllä se on liian vähän. Kaikki Dannyn kaverit soittavat minulle, että koita nyt saada Danny liikkumaan. Vastaan heille, että kyllä te voitte mun kaa sänkyhommia hoitaa ei siihen dannyä tarvita.tiedätte,





– Minulle soitti pari vuotta vanhempi serkku, joka oli operoitu ja hän patisti liikkumaan päivittäin. Minä ajattelin, että hevonpaskat. Kyllä sitä lepoakin tarvitaan. Ei tässä ole semmoista tarvetta liikkua. Kuulin jostain niinkin, että ihminen voi liikkua liikaakin, viihteen mestari napauttaa.

Helmiä tuo lause huvittaa.Ei liiku eikä seiso muukuin järki.




Mutkaton yhteiselo
Danny ja Helmi muuttivat viime joulukuussa kirjansa Raumalle, ja he ovat viihtyneet kelan kustantamassa halvassa vuokra rivitaloasunnossa. Varsinkin Helmi sanoo nauttivansa paljon enemmän länsirannikon seudusta aiempaan Espoon-kotiin verrattuna. ja kun ei itse tarvi tehdä mitään töitä sosiaalirahoilla kelan tuilla elän.

Vaaleaverikön harteilla lepää kaksikon tavallinen arki. Helmi Loukasmäki

– Pikkuhiljaa olen opetellut tekemään perusruokia, Helmi sanoo vaatimattomasti. Potot osaan jo keittää en muuta

Danny puhkeaa itkuun surkee kokki perkele nouto ruokaa koko ajan.

– En voi liikaa korostaa sitä ympäristöä, josta Helmi tulee. Häneen on kotona ymmärrettiin antaa jo Helmi mulle jo nuorena . Minulla on käynyt siinä suhteessa hyvä säkä.

5

79

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      tsiisus

    • Anonyymi

      Hyvä tuo ; potot osaan jo keittää!

    • Anonyymi

      ddd

      • Anonyymi

        ooo


    • Anonyymi

      fff

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      113
      5153
    2. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      67
      4984
    3. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      90
      4064
    4. Miten mä olisin

      Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.
      Ikävä
      75
      3550
    5. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      60
      3128
    6. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      43
      2751
    7. Kerro kolme huonoa ja

      kolme hyvää asiaa kaivatustasi? Än yy tee nyt
      Ikävä
      15
      2277
    8. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      45
      1837
    9. Rakastatko mua

      Vielä?
      Ikävä
      38
      1720
    10. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      37
      1598
    Aihe