Hyväksyttävä kaapelihukka sähkötöissä

Anonyymi-ap

Jos on olemassa piirrustukset joiden mukaan tehdään ja kaapelimäärät tiedetään. Kaapelin vedolle on sovittu metrihinta, joka sisältää materiaalin ja työn. Kaapelia vetäessä keskuksen ja kojeen päähän on aina jätettävä hieman kytkentävaraa. Paljonko on hyväksyttävä kytkentävara, jonka urakoitsija voi laskuttaa kaapelivetona?

8

70

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuuluu paremminkin rakennuspalstalle.

    • Anonyymi

      Laskussa mukee hinta

    • Anonyymi
      UUSI

      Jos kerran kaikki tiedetään, niin eikö se hintakin ole jo sovittu?

    • Anonyymi
      UUSI

      > Paljonko on hyväksyttävä kytkentävara, jonka urakoitsija voi laskuttaa kaapelivetona?

      No ei kai sitä nyt kymmeniä metrejä sitä ylivaraa voi olla vaikak 100 m mittaisessa kaapelivedossa.

      Onko kotisi asennusohommista kyse, vai jostakin vaativamman laitoksen sähkökaapeloinnista? Kotisähköjen kaapelit maksaa noin 3€/metri.
      https://www.tokmanni.fi/asennuskaapeli-harju-mmj-3x2-5s-10-m-6438140420268

      Vaikka olisi 100 m verran mielestäsi ylimääräistä vedetty ja laskutettu, ei noista ihan kovin suurta riitaa vielä kannata vetää.

      • Anonyymi
        UUSI

        Rahasta ei ole kysymys eikä asiasta ole tarkoitus riidellä. Kyse on tuotantotilan sähköistyksestä ja yksittäisia vetoja on noin 300kpl. Tuskin edes mainitsen asiasta urakoitsijalle, mutta ihan vaan mielenkiinnosta kysyn, että onko jossain sähköurakoinnin opuksissa mainittu mitään määrää, että paljonko olisi esim. urakkaa tarjottaessa hyvä laskea kytkentävaraa ja hukkaa. 300 vetoa on 600 päätä. Jokainen metri kumpaankin päähän on aina 600m kaapelia. Puolet johdoista on asennettuna 3€/m 50 johdinta on 15€/m ja loput jotain siltä väliltä. Eli kyllä tuosta pottia kertyy, jos vetelee liikaa kytkentävaroja.
        Kuten sanottu, riidellä en aio, sillä kytkentävaroja ei ollut mitenkään liikaa, mutta epärehellinen urakoitsija voisi tuossa tehdä tilin. Kytkentävarat vielä kun myy romukuparin ostajalle, niin pieni tili siitäkin. Eli ihan vaan mielenkiinnosta kysyn.
        P.S. Kivan ärhäkkää porukkaa vastaamassa näillä palstoilla aina 😄


    • Anonyymi
      UUSI

      No kyllä sitä hukkaa molempiin päihin se metri jää. Eli jos on 10 lyhyttä vetoa, niin 20-30m menee enemmän kuin rasialta rasialle matka on

      • Anonyymi
        UUSI

        Tuollainen tekee jo 60...90 euroa lisähintaa kokonaisprojektiin. Kupari on nykyään kallista kuin mikä.


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuollainen tekee jo 60...90 euroa lisähintaa kokonaisprojektiin. Kupari on nykyään kallista kuin mikä.

        No ei kannata tehdä remonttia mihin ei ole varaa. Ja se sähkömiehen paskalla käynti maksaa tuplasti tuon. Eli aika merkityksetön juttu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kerro kiva muisto

      Kaivatustasi
      Ikävä
      90
      1644
    2. Susanna Laine, 43, pohtii tätä muutosta itsessään iän karttuessa: "En tiedä, onko se vähän ikäjuttu"

      Susanna Laine on kyllä nainen paikallaan Farmi-juontajana ja myös Tähdet, tähdet -juontajana, eikös vaan! Lue Susanna
      Suomalaiset julkkikset
      18
      1085
    3. Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen

      Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa
      Sinkut
      332
      1026
    4. Mikä on horoskooppisi?

      Entä tiedätkö kaivattusi?
      Ikävä
      94
      969
    5. Onks se väärin jos

      Tutustuttaisiin edes vähän enemmän?
      Ikävä
      62
      763
    6. Vanhemmalle naiselle

      Kirjoitan tällä vanhalla otsikolla vaikka se joku toinen anonyymi naisen kaipaaja innostuukin tästä ja käyttää taas sam
      Ikävä
      30
      661
    7. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan? Sinusta paljon kiinni
      Ikävä
      46
      656
    8. Mitä saat naiselta mies kun

      Otat ohjat? Saat feminiinistä pehmeyttä, lämpöä ja rauhaa. Kun nainen on tässä moodissa hän auttaa miestä lepäämään ja p
      Ikävä
      113
      636
    9. En vaan ymmärrä

      Sinulla on hyvä puoliso, perhe, periaatteessa kaikki palikat kohdillaan. En ymmärrä, miksi haluat vaarantaa sen. Minulla
      Ikävä
      41
      608
    10. Onko nainen pakka sekaisin jo?

      Manipulaatio tuottanut tuloksia? Porukat saatu sekaisin?
      Ikävä
      37
      589
    Aihe