Nuoret kesätöissä

Anonyymi-ap

Kokemus omasta nuoruuden kesätyöstä ja tutun nuoren kokemus lähinnä vuosilta. Kesätyön aloittaminen on nuorelle jännittävä kokemus. Sillä miten työnantaja ottaa nuoren vastaan ja kohtelee on suuri merkitys nuoren itsetunnolle. Liika ankaruus ja tiukkuus olisi hyvä jättää pois. Nuoret ovat vasta oppimassa työntekoa, heitä ei voi rinnastaa aikuiseen vuosia samassa työssä olleeseen. Myös fyysisesti raskaassa työssä on hyvä muistaa nuoren voimavarat. Kaksi viikkoa on lyhyt aika sisäistää työtehtävät aikuisellekkin, joten virheitä sattuu. Virheiden liiallinen esilletuominen latistaa nuoren itsetuntoa. Oman ja tutun nuoren kokemus tällaisesta virheettömästä ja nuorta ymmärtömättömästä työnantajasta jätti kyllä jälkensä. Kiitosta ei töiden loputtua kuulunut. Onneksi suurin osa työnantajista on kuitenkin kärsivällisiä, nuorta työntekijää ymmärtävää ja kannustavaa.

2

255

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitä tällä haetaan?Niinkuin on monenlaista työnantajaa on myös monenlaista tekijää, harvemmin kiitosta saa jos työt jää tekemättä. Ja työpaikalle tullaan omin ajoin.

    • Anonyymi

      Paljon on nuorillakin opittavaa. Käytöstavat on hukassa monella, samoin kellon kanssa toimiminen. Nämä tulisi olla jokaisella kotoa hallussa.

      Samoin tietty nöyryys työelämän opetteluun, jos kaveri sanoo osaavansa ajaa koneita tai laitteita, näkee ammattilainen valehtelun heti; "tuo oo ajanu muuta ku kepillä kanaa"

      Onneksi suurin osa kesätyöntekijöistä on kunnollisia ja hyviä nuoria, mutta muutama mätämunakin joukkoon joskus sattuu, joilla kotona ei ole kaikki kohdallaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe