Olen tehnyt kotiviiniä ja siideriä kirjan ohjeilla ja toimivaa on tullut.
Eräs asia kuitenkin kaipaa parannusta ja se on viinin selvittäminen.
Ohjeissa puhutaan lappoamisesta. Se on sotkuista puuhaa.
Kun tein simaa plastexin vesiastiaan jossa on hana ajattelin samaa viinin käyttämiseen.
20 l astia hanalla eikä lappoamista tarvita hanasta lasketaan käynyt viinimehu toiseen astiaan ja sakat pois käymisastiasta.
Käynyt viini takaisin käymisastiaan ja selvikkeet sekaan.
Selvinnyt viini pulloihin ja vot valmista tuli.
Plastex myy myös hanan korjaussarjaa ( painihana) jonka voi ruuvata perinteisen käymisatian kylkeensopivalle korkeudelle isomman satsin tekoon.
Viinin valmistusvälineet
Anonyymi-ap
0
181
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1943869Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512752Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per741310Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu171256Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101159Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2020941- 46934
- 42856
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt213822Kyllä oli tuas maukkaan näköinen herkkupöytä
Mehta Manin uudenvuoden vastaanottajaisissa: kaöjoo ja nakkia ainakin. Savukallookin tais olla ja sinkkua56690