En tosin väitä mitään ny 100% faktana koska se mikä toimii toiselle nii ei välttmättä toimi toiselle.
minä kun vuoskauvet harrastanu hikiliikuntaa kuten tekeny esim 10km kävelylenkkejä rivakalla tahdilla että syke nousee ja hiki tulee pintaan nii sen jälkeen oon syönyt pienen palan kermatäytekakkua kahavin kanssa ja pitäny sitten huolen ettei kalorimäärä päivän aikana nouse liikaa niin olen saanut pijettyä painoni kurissa etten ole lihonut enkä laihtunut.
Mun tavoitteet oli ensin se että piti laihduttaa paljon kun olin 105 kiloinen köriläs jolla oli iso maha ja valtaisat jalat(osittain johtui pikajuoksutaustastani nuo valtaiset reidet, etenkin etureidet) niin aloitin painonpudotusoperaation ja alkumatkalla tuli myös terveydellisiä ongelmia kuten ylikuntoa ja paniikkihäiriö mut saanut ne kuriin täsä vuosien aikana ja sitten kun piäsin tavoitepainoon eli 80-85kg että paino vaihtelee viiden kilon välein niin enpä ole sitten tässä 3 vuoden aikana lihonut enkä laihtunut kun oon saanu tasapainon painonhallinassa.
Syön monipuolisesti eri ruokia että oon ns sekasyöjä. Joka vuosi on terveydentilatarkastus koska psykiatri määräsi mut semmoseen tarkastukseen koska seurataan mun maksa-arvoja .
Kolesterolin kanssa on ollut pieniä ongelmia mut parin vuojen aikana saanut kolesterolin alemmas. Periytyvää on tuo kolesteroliarvot.
Verikokeissa tulokset esim viime kerralla , tämän vuoden tammikuussa oli hyvät.
Tällä hetkelä minua vaivaa tosi paha ylikunto jota kestänyt yli kuukauden ja yritin eilen lähttee kävelylenkille ja kokeilin nopeampaa tahtia niin en pystyny käveleen kuin 300 metriä nii piti palata takaisin kun alkoi pumpussa tuntua ikävä tunne.
Kävin lukemassa somesta tietoa ylikunnosta että oireisiin kuuluu esim ruokahaluttomuus ja sydänrytmihäiriöt ja oli siin aika palijo muutaki.
Mulla oli myös paha ripuli 3 viikkoa sitten. En tiedä oisko voinut stressin seurauksesta puhjeta mut tuskin ripuli on yhteydessä ylikuntotilaan vai onko?
kirjoittaja Juha pohjola(metsänmies-erakko)
ei se oo mittään rakettiejettä eli eipä ole vaikiaa
Anonyymi-ap
1
128
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2252530Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka32109Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3211860- 1021624
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois831505Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001240- 671180
- 251121
- 501053
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl731006